reklama

Azalka je nádherná, ale náročná rostlina na zahradu

Keře azalky vytváří na zahradách záplavu nádherných květů. Proto je nutné znát pár pravidel, aby se této rostlině u vás dařilo. Poradíme, jakou péči azalkám věnovat, jak je správně vysadit a které rostliny budou pro její růst prospěšné.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Azalka obohatí každou zahradu záplavou květů, ale je náročná na pěstování (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Azalku můžeme pěstovat na téměř každé zahradě

Venkovní azalky jsou charakteristické bohatými květy v různých barvách. Nejčastěji je to bílá přes žluté a růžové tóny, až po fialové tóny. Tyto rostliny budou zkrášlovat zahradu několik desítek let, proto je vhodné je umístit na místo s dostatečným prostorem. Azalky milují kyselou půdu s rašelinou, respektive humusovitou vlhkou zahradní půdu, která reaguje silně kysele.

Nejvhodnější stanoviště je v polostínu, náročné odrůdy vyžadují ranní a odpolední slunce. Severní stěna nebude pro azalky příliš vhodná, protože má více stínu, než je potřeba, a to má vliv na vývoj květů. Nejvhodnější je otevřené místo k západu. Důležitá je i stále udržovat vlhkou půdu dostatečnou zálivkou, kterou v srpnu a září trochu omezte, jen tak docílíte dostatečnou násadu květních pupenů a v příštím roce se dočkáte záplavy květů.

Bohaté květy mají mnoho barev
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bohaté květy mají mnoho barev

Při pěstování azalek dbejte na pH půdy

Zahradní azalky nepěstujte jednotlivě ani rozptýleně, protože takto se velmi špatně udržuje stále kyselá půda. Vysazujte v dubnu nebo potom v září až v říjnu. Ideální je výsadba do vlhké, silně vyhnojené, vápnoprosté, vřesovištní nebo rašeliništní půdy s pH 4,5 – 5, 5. Vhodný je substrát z kůry borovic a smrků a bílé rašeliny. Před výsadbou je nutné upravit jámu při velikosti kořenového balu 20-30 cm do hloubky, aby měla průměr okolo 60-80 cm a hloubku 60 cm.

Před výsadbou je nutné jámu naplnit vodou, aby se nasákla do okolního terénu, toto zopakujte ještě minimálně dvakrát. Vykopanou zeminu musíte nejméně z jedné poloviny vyměnit převážně za rašelinu a je také vhodné přidat speciální hnojivo pro azalky. K promíchání nepoužívejte organické zbytky ze zahrady (listy ani shrabanou trávu). V místě, které je příliš ulehlé a nepropustné, přidejte 10 cm drenážní vrstvy z ostrého písku, hrubého štěrku nebo pěnového polystyrenu. Teprve potom přidejte zeminu bohatou na humus, nechte 14 dnů odpočívat a teprve potom rostlinu zasaďte.

Se kterými rostlinami azalku pěstovat?

V okolí azalek je vhodné vysadit doprovodné rostliny z řad keřů či stromů, které zajistí kyselou půdu a dostatek stínu. Vhodný je tis, borovice smrk, svída, omorika, zerav západní, dřín, javor dlanitolistý. U větších zahrad jsou vhodné vzrostlé duby, především dub červený nebo křemelák či cedr. Z květin jsou to orientální hybridy lilií, lilie zlatá nebo lilie nádherná. Vhodné jsou kapradiny: kapraď samec, sleziník, netík nebo žebrovice různolistá. Pokud zasadíte v okolí azalek kopytník, vřes, rozchodník, svídu kanadskou nebo šťavel kyselý či brusinku, máte zaručenu kyselost půdy.  

U azalky je vhodné pěstovat i doplňkové rostliny, například kapradiny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
U azalky je vhodné pěstovat i doplňkové rostliny, například kapradiny

Azalku nikdy neokopávejte, mohli byste poškodit její kořeny, které nemají rády řez. Výjimku tvoří jen suché, poškozené nebo zlámané větve. Řez provádějte do rozvětvení, aby na rostlině zůstal dostatek listů. Nevhodné je jednorázové zmlazení, které je nepřípustné pro stálezelené azalky, které tento zásah nepřežijí a odumřou. Na podzim proti promrznutí nahrňte k azalkám dostatečné množství mulče, který zajistí i dostatek vláhy. Na jaře tento bal odstraňte.  

Azalky chraňte před houbovými chorobami vhodným postřikem. Napadené části je nutné odstranit a spálit. Živočišné škůdce odpudíte vhodným postřikem od poloviny května do června.      

Zdroj informací: J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě; www.nkz.cz

Publikováno: 1. 4. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská