reklama

Víte, proč byste měli znát pH půdy na své zahradě?

Co pH půdy znamená pro zahradníka? Mnoho, což si ale řada z nich bohužel neuvědomuje. Chcete o důležitosti pH zjistit více? Tak pokračujte ve čtení. Máme pro vás informace, které se vám budou hodit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Otestujte pH půdy, jistě byste ho měli znát (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co pH půdy znamená? 

Co pH půdy znamená? Správné pH půdy je klíčovým faktorem pro pěstování a vlastnění zdravé zahrady. Bohužel je však tento faktor mnoha zahradníky přehlížen. Víte, že pH půdy hraje hlavní roli v tom, jak dobře vaše rostliny dokáží absorbovat živiny? Živiny v půdě jsou totiž skutečně dostupné jen tehdy, když jsou rozpustné. Nedostupné jsou tedy ve chvílích, když pH půdy neodpovídá potřebám pH rostliny. Je sice pravda, že nesprávné pH rostliny přímo nezabije, ale může to ovlivnit jejich růst a negativně se to také podepíše i na květech a plodinách (v závislosti na jejich citlivosti). 

Hodnota pH půdy určí, zda je kyselá, nebo zásaditá
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hodnota pH půdy určí, zda je kyselá, nebo zásaditá

O pH půdy

Zahradní půda se dělí na kyselou a zásaditou. Relativní kyselost nebo zásaditost pak udává pH půdy. Stupnice pH se pak pohybuje od 0 do 14, přičemž jakákoliv hodnota pH pod 7 znamená kyselost a každé pH nad 7 zásaditost. Vše, co má pH 7 je neutrální. Hodnota, která se pohybuje okolo pH 6,5 až 7, je, dá se říct, ideální pro většinu běžných zahrad, protože se v této půdě daří většině rostlin.

Vědět pH půdy je dobré znát nejen při plánování nové zahrady
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vědět pH půdy je dobré znát nejen při plánování nové zahrady

Kdy je dobré vědět pH půdy? 

Kyselost nebo zásaditost půdy se vyplatí znát při projektování zahrady nebo výsadbě nové zahrady. Kromě toho se povědomí o pH půdy hodí i při zakládání zeleninových zahrádek. Také se pH půdy vyplatí prověřit i tehdy, když se opakovaně v místě rostlinám nedaří, jejich růst je neuspokojivý nebo jim žloutnou listy. 

Hodnotu pH zjistíte i pomocí speciálního měřicího stroje
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hodnotu pH zjistíte i pomocí speciálního měřicího stroje

Jak zjistíte pH půdy? 

K tomu, abyste zjistili pH půdy máte hned několik možností. Můžete to nechat přímo na profesionálech, které si objednáte, aby zhodnotili vaši zahradu. Dále můžete odeslat do specializované laboratoře vámi odebrané vzorky. Pořídit si můžete i specializované měřicí stroje. Pravdou ale je, že tyto přístroje jsou pro běžného zahradníka komplikované a drahé. Případně se do testování můžete pustit i sami. Budete k tomu potřebovat průhledné kelímky, vodu, jedlou sodu a vinný ocet. Nejde sice o zcela přesný údaj, ale napoví vám to, zda půda je kyselá nebo zásaditá.

Do dvou kelímků naberte vzorky půdy, odstraňte z nich nečistoty, kamínky a fragmenty rostlin. Zalijte je trochou vody a míchejte, dokud se hlína nepromění v husté bahno. Do jedné nádoby pak dejte 1 čajovou lžičku sody a do druhého lžičku octa. Pokud kelímek se sodou začne pěnit nebo bublinkovat, víte, že je to kyselá půda. V případě, že naopak reaguje kelímek s octem, jde o zásaditý vzorek. Když ani jeden z nich nereaguje, je pH půdy neutrální. Chcete více přesnosti? Jednou z diagnostických možností je i použití speciálních lakmusových papírků, což je levné a poměrně přesné. Kdy půdu testovat? Půda se na pH testuje ideálně mimo sezónu, tedy na podzim. Mělo by to být v době alespoň 3 měsíce potom, co byla půda hnojená, alkalizována nebo vápněná, protože to zkresluje výsledek. 

Kyselost půdy snížíte vápněním půdy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kyselost půdy snížíte vápněním půdy

Co dělat, když pH půdy není podle našich potřeb? 

Nejlepší by bylo, kdybyste pěstování rostlin uzpůsobili půdě. To znamená, že byste v dané půdě pěstovali ty rostliny, kterým vyhovuje. Ne vždy to však jde a ne vždy to chceme. V tom případě se můžete pokusit pH půdy upravit. Nutno však upozornit, že to není jednorázová terapie. Ta by nic nezměnila. Je to běh na dlouhou trať. Půdu je nutné upravovat po řadu sezón. Kyselost půdy snížíte u těžkých půd páleným vápnem a u lehkých půd mletým vápencem. Zásaditost pro změnu zmírníte alkalickou sádrou, síranem vápenatým, mletou sírou nebo kompostem. 

Zdroj informací: Iowa State University; pestujeme.cz; rhs.org.uk; nasezahrada.cz

Publikováno: 7. 4. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.