reklama

Jarní péče o motýlí keř začíná důkladným střihem

Motýlí keř je fantastická kvetoucí rostlina, které se daří téměř v každé zahradě. Díky svým dlouhým květům, kterých může být každé léto velké množství, naláká spoustu hmyzu, především pak motýlů. Nevíte, jak na jeho řez a střih? Inu teď přichází ta správná doba, takže rukavice, ostré zahradní nůžky… a vzhůru do práce.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aby motýlí keř bohatě kvetl jako na obrázku, je potřeba řádného jarního seříznutí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na jaře je potřeba mnoho rostlin na zahradě seříznout a ostříhat. Motýlí keř je hovorové označení velmi oblíbeného keře, který se ve skutečnosti jmenuje komule Davidova. Je to skutečně pěkný a vzrůstný keř, kterému vyhovuje teplá poloha někde v závětří, přitom by ale exempláře neměly být úplně ochuzeny o sluníčko. Ideálně tedy pěstujte na sluníčku, nebo polostínu, pozor ale na větrná místa nebo příliš otevřenou polohu. Vítr může v extrémním případě rostlinu vyvrátit a studený vítr může způsobit problémy v zimě, kdy může namrznout dřevo až k zemi.

Motýlí keře mají květy v podobě dlouhých květenství, barva pak sahá od bílé přes růžovou, sametově modrou, až po fialovou. Květenství se objevují na novém mladém dřevě. Přírůstky jsou v případě dobrého zdraví neuvěřitelné – při dobré kondici mají nové větve délku až přes 2 metry.

Největším lákadlem jsou krásné květy - keř kvete ale jen na mladém dřevě
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Největším lákadlem jsou krásné květy - keř kvete ale jen na mladém dřevě

Aby rostliny hodně narostly a kvetly, je nezbytné každoroční hluboké seříznutí. To provádějte v předjaří, nejlépe od poloviny března do konce dubna. A zahradnickými nůžkami stříhejte opravdu důkladně, výška by měla být do pěti pupenů, staré dřevo téměř ponechejte a keř zbavte dlouhých větví s uschlými květy. Uvidíte, že během pár týdnů se rostliny zazelenají, velmi bohatě zase porostou a také pokvetou.

Nebojte se opravdu hlubokého seříznutí
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Nebojte se opravdu hlubokého seříznutí

Co se týká pěstování a nároků na půdu, pak komule Davidova vyžaduje hlavně přiměřeně sluníčka a závětří, nevadí jí chudší půda, protože na jednom místě vydrží růst mnoho let. Pokud chcete svým rostlinám přilepšit, každoročně zjara opatrně kolem krčku zapravte rozleželý kompost. Nenáročnost také podtrhuje to, že nevadí ani delší přísušky.

Zdroj informací: ceskestavby.cz

Publikováno: 8. 4. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich