reklama

Skleník je potřeba připravit na novou sezónu, projdeme si to krok za krokem

Máte-li v plánu letos úspěšně vyprodukovat větší množství rostlin, je důležité si skleník nachystat tak, aby byl co nejlépe připraven na novou sezónu. Přinášíme několik užitečných tipů, jak na to.

i (Zdroj: HECHT  MOTORS, s.r.o.)
S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku (Zdroj: HECHT  MOTORS, s.r.o.)

Vyčistěte skleník

„Než začnete připravovat skleník na novou sezónu, je nezbytné nejprve ho důkladně vyčistit. Odstraňte zbytky rostlin a listů, které zůstaly v minulé sezóně a očistěte okna od prachu a nečistot. Pokud potřebujete vyčistit skleník zevnitř, můžete použít směs octu a vody nebo nějaký speciální čisticí prostředek pro skleníky,“ říká Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht.

Připravte půdu tak, aby byla pro rostliny co nejvhodnější
i (Zdroj: HECHT  MOTORS, s.r.o.)
Připravte půdu tak, aby byla pro rostliny co nejvhodnější

Proveďte kontrolu

Než začnete s novou sezónou pěstování, je dobré provést kontrolu stavu skleníku. Zkontrolujte, zda jsou okna v pořádku a zda jsou všechny díly skleníku pevně spojeny. Pokud jsou některé části poškozeny, je důležité je opravit nebo vyměnit.

Posypový vozík vám pomůže rozvést hnojivo i štěrk
i (Zdroj: HECHT  MOTORS, s.r.o.)
Posypový vozík vám pomůže rozvést hnojivo i štěrk

Připravte půdu

„Připravte půdu tak, aby byla pro rostliny co nejvhodnější. Pokud pěstujete rostliny v nádobách, můžete použít novou zeminu a dobře ji promíchat. Pokud máte půdu přímo ve skleníku, můžete ji obohatit hnojivy nebo kompostem, s rytím a promísením vám pomůže malý elektrický nebo akumulátorový kultivátor. Dbejte na to, aby půda byla volná a prodyšná, aby kořeny rostlin mohly růst správně. Pamatujte také na to, že půdu ve skleníku je vhodné alespoň jednou za 5 let úplně vyměnit nejméně do hloubky 15 cm,“ doporučuje Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht.

Než začnete s novou sezónou pěstování, je dobré provést kontrolu stavu skleníku
i (Zdroj: HECHT  MOTORS, s.r.o.)
Než začnete s novou sezónou pěstování, je dobré provést kontrolu stavu skleníku

Nainstalujte zavlažovací systém

Je důležité zajistit, aby rostliny ve skleníku měly dostatek vody. Pokud nemáte čas na pravidelné zalévání, automatický zavlažovací systém zálivku obstará za vás. Existuje mnoho různých typů zavlažovacích systémů, které můžete použít, do skleníku jsou však nejvhodnější prokapávací nebo prosakovací systémy, které zavlažují pouze půdu pod rostlinami čímž je v přehřátém skleníku nevystavují teplotnímu šoku, jaký by utrpěly při pokropení listů ledovou vodou. Nezapomeňte také, že rostliny ve skleníku potřebují více vody než rostliny venku.

Je důležité zajistit, aby rostliny ve skleníku měly dostatek vody
i (Zdroj: HECHT  MOTORS, s.r.o.)
Je důležité zajistit, aby rostliny ve skleníku měly dostatek vody

Rozhodněte se, co chcete pěstovat

Než začnete se skutečným pěstováním, je dobré si rozmyslet, co chcete letos vypěstovat. Rozhodněte se, jakou zeleninu chcete pěstovat a jaké jsou její nároky na půdu, vodu a světlo. Dobře promyslete, jak rostliny rozesadíte, aby si vzájemně nestínily. Berte ohled také na to, jak rychle rostliny rostou a jak je postupně budete sklízet. Například saláty můžete bez problému zasadit mezi rajčata, protože než rajčata dorostou, budou již saláty dávno sklizené.

Dobře promyslete, jak rostliny rozesadíte
Dobře promyslete, jak rostliny rozesadíte (Zdroj: HECHT  MOTORS, s.r.o.)
S dobrým plánováním a přípravou skleníku se vám letos může podařit vypěstovat zdravou zeleninu
S dobrým plánováním a přípravou skleníku se vám letos může podařit vypěstovat zdravou zeleninu (Zdroj: HECHT  MOTORS, s.r.o.)

S připraveným skleníkem a plánem na pěstování je teď čas začít se sázením a sledováním růstu vašich rostlin. Je důležité pamatovat si, že skleník je vlastně umělou atmosférou, takže je třeba být pozorný a důsledný při péči o rostliny. S dobrým plánováním a přípravou skleníku se vám letos může podařit vypěstovat zdravou zeleninu.

Zdroj informací: HECHT MOTORS, s.r.o.

Publikováno: 27. 4. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce