reklama

Jahody nesmějí chybět ani na malých zahrádkách. Jak je ale pěstovat?

Jaro už pomalu klepe na dveře. Zahrada se probouzí po dlouhém zimním spánku a pěstování jahod stejně jako i ostatní zahradnické práce žadoní o naši pozornost. Každý rok touto dobou přemýšlíme co kam zasadit a čemu se tento rok věnovat. Pokud je naše zahrádka veliká, můžeme si snadno rozmyslet, co budeme letos pěstovat. Co však dělat ve chvíli, kdy počítáme každý centimetr plochy? Kam zasadíme milované jahody? Každý šikovný zahrádkář si s touto výzvou hravě poradí.

i (Zdroj: DOMA MEDIA s.r.o.)
Pěstování jahod je možné i na malých zahrádkách (Zdroj: DOMA MEDIA s.r.o.)

Pěstování jahod patří mezi oblíbené činnosti každého zahrádkáře. Sladké červené plody jsou nevídanou odměnou za dobře odvedenou práci a milují je jak děti, tak i dospělí. Každé jaro se rozmýšlíme, kam jahůdky zasadit. Pokud máme malou zahradu, nabírá tato otázka na vážnosti. Omezený prostor nás nutí přemýšlet, jak nejefektivněji využít každý centimetr plochy naší zahrady.

Pro pěstování jahod můžeme využít např. obyčejnou kanalizační trubku. U zídky pak pod rukama šikovného kutila mohou vyrůst velice zajímavé záhonky. Jejich vertikální směr udiví nejednoho zahrádkáře. Díky zdi jsou pak sazenice chráněny před nepřízní počasí a vertikální směr umístěných trubek zajistí jahodám pohodlí a ochranu před slimáky. Nespornou výhodou je i fakt, že při trhání jahod nemusíme ohýbat hřbet.

Pro výrobu vychytaných záhonů budeme potřebovat kanalizační trubku, kterou po obou stranách zajistíme, aby vložená hlína nikde nevypadávala. Prostředkem záhonku vede odpadní vodovodní trubka, kterou proudí jahodám potřebná vláha. V záhonech nechybí ani drenáž. Přebytečná voda pak vytéká dírami v kanalizační trubce.

Truhlík na pěstování jahod můžeme vyrobit i z drenážní trubky
i (Zdroj: DOMA MEDIA s.r.o.)
Truhlík na pěstování jahod můžeme vyrobit i z drenážní trubky

Při výrobě záhonku na jahody začínáme u kanalizační trubky. Na aku vrtačku nasadíme vykružovací nástavec a do trubky vykroužíme vedle sebe po délce díry, v kterých pak budou zasazeny jednotlivé sazenice jahod. Hrany děr začistíme brouskem. V dalším kroku se pustíme do zavlažovací trubky, která přijde do vyráběného záhonku. Na délku kanalizační trubky uřízneme vodovodní trubku a načrtneme vodorovné čáry po celé délce trubky.

Na vodorovných čarách zakreslíme místa, kde budeme vrtat díry pro následné zavlažování. V rozmezí zhruba 5 cm vyvrtáme po celé délce trubky jednu díru vedle druhé, a to na dvou sousedních vodorovných čarách. Vzhledem k tomu, že zavlažovací trubka bude umístěna v horní části záhonku, bude vodovodní trubka natočena tak, aby vyvrtané díry směřovaly směrem dolů a perfektně tak zavlažovaly zasazené jahody.

Připravenou vodovodní trubku musíme zabalit do textilie, aby se do ní nedostávala hlína a neucpaly se tím zavlažovací kanálky. Pro zabalení použijeme silonovou látku, která výborně drží vlhkost. Látku připevníme k vodovodní trubce tavnou pistolí. Nyní si připravíme boční víčka k drenážní trubce. Do víček vyřízneme otvory pro propojovací díl, který spojí zavlažovací trubku s kolínkem. Tímto kolínkem budeme nalévat vodu pro zavlažování jahod.

Propojovací kroužek přilepíme tavnou pistolí do víčka. Zavlažovací trubku vložíme do vyráběného truhlíku, nasadíme propojovací kroužek s plastovým víčkem, do propojovacího kroužku nasadíme kolínko a víčko připevníme 2 šrouby k drenážní trubce. Naprosto stejným postupem zacpeme i druhou stranu truhlíku.

Zavlažovací trubku vložíme do vyráběného truhlíku
i (Zdroj: DOMA MEDIA s.r.o.)
Zavlažovací trubku vložíme do vyráběného truhlíku

Vychytaný truhlík máme hotový. V tuto chvíli nás čeká povrchová úprava našeho výtvoru. Kompletně jej opatříme bílou barvou. Truhlík bude lépe vypadat a navíc se v horkých dnech nebude na slunci přehřívat. Barvou ve spreji nastříkáme kompletně celý truhlík. Bílá barva odráží sluneční paprsky. Jahodníky se nebudou v truhlíku přehřívat a zemina se nebude příliš vysušovat.

Vyvrtané díry truhlíku osadíme například i bylinkami
i (Zdroj: DOMA MEDIA s.r.o.)
Vyvrtané díry truhlíku osadíme například i bylinkami

Do vyrobeného truhlíku můžeme nyní nasypat hlínu. Zeminu nejprve smícháme se zeolitem, což je látka, která svou strukturou zadržuje v hlíně vláhu. Tuto směs tedy nasypeme do našeho výtvoru a vyvrtané díry osadíme bylinkami. Vzhledem k tomu, že vyrobený truhlík je vhodný nejen pro pěstování jahod, osadíme jej čerstvými bylinkami, které budou v truhlíku nejen krásně růst, ale také výborně vypadat.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 9. 4. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Stojan na jahody

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kdo jiný než Láďa Hruška! Pobaví, poradí, sežene, vyzkouší, vymyslí, předvede, ušetří, uvaří… Přijede k vám na zahradu, do dílny i do kuchyně! Triky, rady, vychytávky, ale i nejcennější rodinné recepty přímo z vašich domovů