Předpěstování sazenic je právě teď ve své nejsilnější fázi. Ti z nás, kteří se do něj ještě nepustili, rychle dohánějí plány, shánějí semínka a vysévají. Jenže na klíčící i rostoucí sadbu číhá spousta rizik, která naše snažení mohou pekelnou rychlostí zhatit. O největších rizicích pro předpěstovávanou sadbu a jejich minimalizaci si řekneme dále.

Riziko při předpěstování sazenic? Nevhodný substrát!
Jednoznačně první velké riziko v rámci předpěstování sazenic číhá v použití nesprávného substrátu. Pro mladé rostlinky je nejlepší volbou použití kupovaného substrátu tzv. supresivního typu, který je ošetřený, a tak chrání rostlinky před napadením houbovými chorobami. Vhodná je i prosítovaná zahradní půda, doplněná o rozleželý kompost. Ale zde je nutné před výsevem hmotu propařit v horkovzdušné troubě. A pozor, příliš jemný substrát je také na škodu, protože rychle slehává a při vydatnější zálivce v sobě zadržuje vodu, což nesvědčí kořenům. Neumyté výsevní nádoby se mohou stát stejně tak zdrojem chorob.
Velkou a častou chybou bývá přehuštěný výsev. Jakkoliv to může vypadat, že si vypěstujete spoustu vlastní sadby, pak sazeničky z hustého výsevu jsou slabé, vytáhlé a dávají nižší výnos. Pokud se vám povede hustší výsev, buď přebytečné rostliny vytrhejte, nebo přesaďte tak, aby všechny měly dostatek místa.

Další riziko pro sazenice - nevhodná zálivka
Obrovským rizikem je pro mladé sazeničky přílišná zálivka. V prvních dnech vůbec nezalévejte, pouze je nutné pravidelné rosení, aby byl výsev navlhlý a semena začala klíčit. Při přelévání často semena klíčí, ale problém je následně v tom, že semenáčky jsou napadeny houbovými chorobami, nebo jim uhnijí kořeny. Pozor také na nízkou teplotu při klíčení a studený průvan, s velkým množstvím vody se rizika spojují až na nepřijatelnou úroveň.

Při výsevu zajistěte také dostatek světla. Drtivá většina semenáčků krásně roste na okenním parapetu s orientací na východ nebo jih, při využití okna na západ pak často rostlinky táhnou za sluncem a hodně se vytahují.
Zdroj informací: blizekprirode.cz
Publikováno: 12. 4. 2023, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček