reklama

Silné a zdravé sazenice z vlastních výsevů

Předpěstování sazenic je právě teď ve své nejsilnější fázi. Ti z nás, kteří se do něj ještě nepustili, rychle dohánějí plány, shánějí semínka a vysévají. Jenže na klíčící i rostoucí sadbu číhá spousta rizik, která naše snažení mohou pekelnou rychlostí zhatit. O největších rizicích pro předpěstovávanou sadbu a jejich minimalizaci si řekneme dále.

Na klíčící sadbu číhá několik rizik, která je vhodné účinně minimalizovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Riziko při předpěstování sazenic? Nevhodný substrát!

Jednoznačně první velké riziko v rámci předpěstování sazenic číhá v použití nesprávného substrátu. Pro mladé rostlinky je nejlepší volbou použití kupovaného substrátu tzv. supresivního typu, který je ošetřený, a tak chrání rostlinky před napadením houbovými chorobami. Vhodná je i prosítovaná zahradní půda, doplněná o rozleželý kompost. Ale zde je nutné před výsevem hmotu propařit v horkovzdušné troubě. A pozor, příliš jemný substrát je také na škodu, protože rychle slehává a při vydatnější zálivce v sobě zadržuje vodu, což nesvědčí kořenům. Neumyté výsevní nádoby se mohou stát stejně tak zdrojem chorob.

Velkou a častou chybou bývá přehuštěný výsev. Jakkoliv to může vypadat, že si vypěstujete spoustu vlastní sadby, pak sazeničky z hustého výsevu jsou slabé, vytáhlé a dávají nižší výnos. Pokud se vám povede hustší výsev, buď přebytečné rostliny vytrhejte, nebo přesaďte tak, aby všechny měly dostatek místa.

Více než klasické zalévání je vhodné rosení
Více než klasické zalévání je vhodné rosení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Další riziko pro sazenice - nevhodná zálivka

Obrovským rizikem je pro mladé sazeničky přílišná zálivka. V prvních dnech vůbec nezalévejte, pouze je nutné pravidelné rosení, aby byl výsev navlhlý a semena začala klíčit. Při přelévání často semena klíčí, ale problém je následně v tom, že semenáčky jsou napadeny houbovými chorobami, nebo jim uhnijí kořeny. Pozor také na nízkou teplotu při klíčení a studený průvan, s velkým množstvím vody se rizika spojují až na nepřijatelnou úroveň.

Při správném místě pro sadbu vám porostou krásné a silné sazenice
Při správném místě pro sadbu vám porostou krásné a silné sazenice (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při výsevu zajistěte také dostatek světla. Drtivá většina semenáčků krásně roste na okenním parapetu s orientací na východ nebo jih, při využití okna na západ pak často rostlinky táhnou za sluncem a hodně se vytahují.

Zdroj informací: blizekprirode.cz

Publikováno: 12. 4. 2023, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček