reklama

Kvetoucí ostrovy v trávníku změní zahradu k nepoznání

Záhony v trávníku rozzáří každou zahradu a opticky dodají celistvé travnaté ploše na zajímavosti. Můžete je osázet květinami stejně jako zeleninou.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Záhony v trávníku udělají velkou změnu na zahradě (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Založením záhonů v trávníku změníte zahradu

Zeleninové nebo květinové „ostrovy“ v travnatých plochách jsou z pohledu zahradní architektury vítaným oživením celkové kompozice. Až se zazelenají a rostliny na nich rozrostou, poskytnou příjemný pohled pro oko a vůbec nevadí, že na nich porostou třeba šťavnatá rajčátka nebo pořádné dýně.

Jako zelený ostrov poslouží dobře i mnohá zelenina
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jako zelený ostrov poslouží dobře i mnohá zelenina

Pro záhony v trávníku se najde místo i na menších pozemcích, jen je při výběru vhodného místa dobré mít na paměti, zda chystáte záhonek pro zeleninu nebo pro květiny. Na zeleninu potřebujete totiž více místa. Široký by měl být aspoň 1 m, délka závisí na prostoru, který máte k dispozici. Zeleninové záhony také uvítají orientaci v ose sever – jih, aby měly dostatečný přísun světla, a vy jste se tak dočkali bohaté úrody. U květinových ostrůvků stačí někdy jen malý kousek plochy, kam vysadíte nějakou krásně kvetoucí trvalku, klidně růži nebo pivoňku.

Pomozte si kultivátorem

Pro nastartování změny na zahradě je třeba nějak začít. Jakmile zvolíte správné místo, označte si plánovaný rozměr a tvar záhonku, například pomocí dřevěných kolíků a provázku. Z optického pohledu jsou zajímavější záhony oválné, ale kolem těch s pravidelnými tvary se lépe seče tráva. Rýčem odstraňte trávu a uvolněte půdu, klidně až do hloubky kolem 30 cm. Odházenou zeminu ale nikam neodvážejte a nevyhazujte, bude se vám hodit na vyvýšení záhonu. Vyrýpané trsy trávy můžete použít do kompostu nebo na zatravnění poškozených míst jinde v trávníku.

Kultivátor pomůže lépe promísit původní a nový, na živiny bohatý půdní materiál
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kultivátor pomůže lépe promísit původní a nový, na živiny bohatý půdní materiál

Zkontrolujte kvalitu půdy, do písčité přidejte kompost, hnojivo nebo mulč, aby v ní byl dostatek živin. Určitou výhodu budou mít vlastníci kultivátoru, s jehož pomocí se lépe promíchává starý a nový půdní materiál.

Jde to i bez obrubníku

Než osázené ostrůvky „zarostou“, potřebují rostlinky skutečně pravidelnou vydatnou zálivku a také důslednou kontrolu, aby se nerozrostl plevel. Pomoci si můžete mulčováním, třeba podrcenými větvemi po prořezu stromů.

Zamyslete se rovněž nad tím, jak budete chtít záhon oddělit od okolního trávníku. Nabízí se pochopitelně použití nejrůznějších kamenů, dřevěných i plastových plůtků, cihel, žulových kostek a podobného materiálu. Velmi přirozeně vypadá bezobrubníkové řešení. Stačí 1 až 2× za rok rýčem odrýt trávník zasahující do záhonu a během rytí vytvořit žlábek kopírující tvar záhonu a oddělující ho od zatravněné plochy. K tomuto účelu lze použít speciální rýč na obrývání záhonů, který má půlměsícový tvar a řeže do ideální hloubky. Zvládnete to ale i s rýčem klasickým, jenom musíte rýt mírně zešikma a ne hlouběji než cca 8 cm.

Pivoňky si na ostrůvku v trávníku "vystačí" takřka samy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pivoňky si na ostrůvku v trávníku "vystačí" takřka samy

A co na něj?

Vedle již zmiňované zeleniny se na záhony v trávníku hodí květinové druhy cibulovin a letničky. Pokud je záhon větší, vyzkoušejte kompozici s nižšími dřevinami, v prostorných zahradách lze vysadit k záhonu i nějaký stromek. Nezapomeňte pak ale na to, že časem bude strom záhon zastiňovat, takže pak na něj budete muset vysazovat rostliny, které nejsou tolik náročné na světlo

Zdroj informací: kvetoucizahrada.cz; nkz.cz; poradte.cz

Publikováno: 18. 4. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová