reklama

Dubnové kalendárium - co nás čeká na zahradě?

„Duben je ten pravý a požehnaný měsíc zahradníkův. Ať jdou do háje milenci se svým velebením máje, v máji stromy a květiny jenom kvetou, ale v dubnu vyrážejí…“ Karel Čapek, Zahradníkův rok

Co dělat v dubnu na zahradě (Zdroj: Shutterstock)

Okrasná zahrada

U polokeřovitě rostoucích druhů, jako jsou např. šalvěj lékařská, santolina nebo levandule sestřihneme počátkem dubna nadzemní část asi o polovinu až dvě třetiny. Podpoříme tak větvení rostlin a jejich kompaktnější růst. Řez by ale neměl zasahovat příliš do starého dřeva, ze kterého už tyto rostliny často špatně regenerují.

Venku můžeme pokračovat i s přímým výsevem některých letniček. Lze se tak vyhnout časově i prostorově náročnému napěstování sadby (např. černucha, letní cypřišek, fazol šarlatový, okrasné hrachory, koukol polní), okrasné kukuřice, laskavec, okrasné máky a třeba i aksamitníky. Koncem měsíce je i ideální termín k výsevu okrasných tykví. Lze je vysévat přímo, ale pro rychlejší růst je lepší předpěstovat si sazenice v květináčích v pařeništi, skleníku či alespoň za oknem a na venkovní stanoviště je umístit až v květnu.

Péči musíme věnovat i trávníku. Pokud nebyl přihnojen již v březnu, pak ho přihnojíme počátkem dubna. Pokud se na některých místech trávník propadá či vyzimoval, pak doplníme zeminu a trávník dosejeme. Po odkvětu časně kvetoucích keřů, jako je zlatice (Forsythia), kdoulovec  (Chaenomeles) a další, můžeme začít s jejich zmlazovacím řezem a tvarováním.

Ošetření stromů proti houbovým chorobám
Ošetření stromů proti houbovým chorobám (Zdroj: Shutterstock)

Ovocná zahrada

Řežeme všechny druhy peckovin. Vyšší teploty v pozdním jaru urychlují hojení ran a brání rozvoji dosti rozšířené klejotokové rakoviny broskvoní, meruněk, třešní a višní. Ošetřujeme stromy proti houbovým chorobám. Na začátku květu ošetřujeme hrušně proti rzivosti, všechny jádroviny před květem poprvé ošetříme proti padlí a strupovitosti. Angrešt ošetříme před květem proti hnědému padlí a třešně, višně a meruňky proti moniliovému úžehu. Černý rybíz proti sloupečkové rzi rybízu (rez vejmutovková) a broskvoně proti kadeřavosti, pokud jsme již neprovedli ošetření dříve.

Ve druhé polovině až koncem měsíce, v době první mízy, začínáme s přeroubováním nevhodné odrůdy za kůru. Nejlepších výsledů dosáhneme na začátku a během kvetení (peckoviny okolo poloviny dubna, kdežto většina odrůd jádrovin začátkem května). Z osvědčených technik volíme obyčejný, vylepšený nebo Tittelův způsob.

Zeleninová zahrada

Duben je měsíc otužování sadby a jejího sázení ven. Únorové a březnové výsevy máme přepíchané, někdy už i nahrnkované. Zeleninu musíme zvykat na slunce, suchý vzduch a též i na nižší teploty v noci. Jinak rostliny přijdou o listy otočené k jihu, západu, slunce je popálí. U slabší sadby může slunce poškodit i stonky.

Ve skleníku, pařeništi i doma za oknem sejeme teplomilnou zeleninu, tykve a okurky. Pokud nejsou mořené, můžeme jejich semena namočit na den do vody pokojové teploty a pak je sít po jednom či dvou semínkách do větších sadbovačů, kelímků s objemem cca 0,2–0,3 l. Když je dáme do menších, nejspíše budou po ledových mužích dost prorostlé kořeny – pokud je ještě nepřesadíme do větších.

Otužovanou sadbu sadíme ven
Otužovanou sadbu sadíme ven (Zdroj: Shutterstock)

Ven na záhony sejeme pak „řepy“ (mangold, červená či jinak barevná salátová řepa, cukrovka), tuřín, vodnice, kukuřice, pór. Pokud se rozhodneme pro výsev cibule, raději sejeme rané odrůdy, aby narostly a ukončily vegetaci do konce srpna. Pro prodloužení sezony sklizně sejeme další hrášek k vylupování, ředkvičky, ředkve, saláty, špenát, petržel (ty nejranější odrůdy), mrkev.

Rubrika vzniká ve spolupráci s časopisem Zahrádkář, více na www.izahradkar.cz.
Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560.

Zdroj informací: časopis Zahrádkář

Publikováno: 16. 4. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce