reklama

Kam s ořezanými větvemi keřů? A umíte keře na jaře správně ořezat?

Řez ovocných a popínavých keřů můžeme provést na jaře hned, jak skončí mrazy. Rostliny tím snáze obrazí a během vegetačního období budou mít čas na dobré olistění a zahuštění nových výhonů. Víte, jak využít ořezaný materiál z keřů?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Proč je dobré na jaře ostříhat keře a byliny? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jarní řez keřů

Nejen stromy, ale i keře - ovocné i okrasné potřebují po zimě důkladnou péči. A stejné tomu bude i v případě bylin, které košatí na záhonech také do keříků a zabírají hodně místa. Je možné teď na jaře keře a byliny ostříhat a prořezat?

Ano, je to nejen možné, ale dokonce i nutné. Správným řezem nebo střihem docílíme toho, že se rostlina rozkošatí, vytvoří nové přírůstky a olistí se. Zajistíme si také bohaté kvetení a u ovocných keřů pak i násadu plodů. 

Jarní řez zajistí ovocným keřů sílu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jarní řez zajistí ovocným keřů sílu

Pokud je potřeba odstranit namrzlé a jinak poškozené větve, řežte až do zdravého dřeva – řez se tak rychleji zahojí. Také je potřeba odstranit staré výhony a ty, které loňský rok plodily. To je třeba případ ostružin. 

Keřové rybízy je zase potřeba prosvětlit, proto se zbavíme starých výhonů, na kterých už nevyrůstají žádné nové. Jak poznáme staré výhony od nových? Podle barvy výhonů. Čím světlejší jsou výhony, tím jsou mladší, naopak tmavé dřevo značí staré výhony.

Z okrasných keřů řežeme ty, které chceme tvarovat řezem, a které nakvétají až v půlce léta. Takto tvarujeme třeba motýlí keř (komule Davidova - Budleia davidii), který potřebuje každoročně opravdu radikálně zastřihnout. Motýlí keř je potřeba zkrátit alespoň o polovinu nebo až o 2/3, tím rychleji zase obroste. Vzhledem k tomu, že vnitřní pletivo větví motýlího keře je duté, využijte k řezu a tvarování předjaří nebo brzké jarní měsíce, kdy už nehrozí mrazy. Podzimní řez by mohl keřům ublížit a rostliny by mohly vymrznout.

Z ostružin odstraňte staré a neplodící výhony
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Z ostružin odstraňte staré a neplodící výhony

Tipy na stříhání a řez keřů:

  • Zákrok potřebují dále také třezalky (Hypericum), ořechoplodce (Caryopteris), ibišky (Hibiscus syriacus).
  • Hortenziím latnatým odstraníme jen odumřelé konce větví, stromkovou hortensii (H. arborescens) zakrátíme každoročně na dvě až tři očka nad zemí.  
  • Stálezelené keře jako například buxusy tvarujeme řezem až v průběhu května. Pokud ale potřebují prosvětlení či zmlazení, klidně s tím začneme už nyní. Sestříhat můžeme jak živé ploty z těchto keřů, tak i solitérně rostoucí kusy.
  • Vistáriím je potřeba zakracovat až v létě nové výhony za pátým až šestým listem. Zjara pak postačí zkrácení výhonů asi na patnáct centimetrů, což jsou dvě až tři očka.
  • Vřesy (Calluna) kvetou od konce léta a na podzim, proto je nyní příhodný čas odstranit odkvetlé výhony a všechny vřesy sestřihnout.
Některé dřeviny řez přímo nesnášejí jako například magnólie, dřišťál, kdoulovec, skalník, lýkovec, cesmína, štědřenec, ruj nebo jilm, a také všechny jehličnany. 

Měli bychom také rozlišovat mezi průklestem a zmlazovacím řezem. Pokud každé tři až čtyři roky uděláme průklest, ušetříme si zmlazování. Vyřezávají se při něm nejstarší výhony těsně nad povrchem půdy. Zmlazování znamená vyřezávání starých výhonků za současného zachování stejného počtu mladých výhonků.

Keře rybízu budou potřebovat zmlazovací řez
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Keře rybízu budou potřebovat zmlazovací řez

Střih a řez bylin

Šalvěje nebo levandule vypadají po zimě jako stará olezlá košťata. Pokud jim ale dopřejeme sestřih, brzy obrazí a budou ještě krásnější než minulý rok. Levandule ale nesnášející zakrácení do starého dřeva, proto zastřihujeme opravdu decentně.

Využití ořezaného materiálu

Zásadní chybou je, pokud si myslíme, že ořezaný a ostříhaný materiál je odpad. A ještě hůře, že se hodí tak maximálně spálit v kamnech. Listí sice můžeme vysypat na kompost, ale větve do kompostu vhodné nejsou. 

Ořezané větve prožeňte štěpkovačem a vyrobte si vlastní mulč
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ořezané větve prožeňte štěpkovačem a vyrobte si vlastní mulč

Co je ale ideální, to je přetvořit tento organický materiál na dokonalý mulč. Samozřejmě, potřebujeme k tomu výkonný štěpkovač či drtič větví. Když si ale spočítáme, kolik peněz bychom utratili za nákup mulče k našim stromkům, keřům a na místa, kde nechceme mít plevel a trávu, vyplatí se nám investovat právě do takového pomocníka. 

Tip  zahradníků:

Motorový zahradní drtič větví HECHT s bubnovou nožovou hlavou. Robustní konstrukce umožní drtit větve až do průměru 7 cm. Hrdlo drtiče díky své poloze umožní snadné vkládání větví, ty jsou automaticky natahovány drtícím systémem. Nůž z ušlechtilé oceli je umístěný na bubnu a otáčí se proti pevnému noži.

Drť je následně vyhazována komínem s nastavitelnou klapkou, kterou lze ovládat výšku a vzdálenost odhozu. Snadno tak drtič nastavíte například tak, aby plnil vozík, nebo kolečko. Velká kola s gumovými obručemi ve spojení s madlem usnadní manipulaci se strojem. Díky výkonnému spalovacímu motoru není stroj závislý na elektrické energii.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Napřírodno; abecedazahrady.dama.cz; hobbyrecepty.cz, HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 17. 4. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová