reklama

Když chcete sklízet co nejrychleji

V dubnu se rozjíždí neskutečný kolotoč zahradních prací. Je třeba prořezat stromy a ovocné keře, nakypřit půdu a zkompostovat zbytky z hrabání trávníku. To je jen takový holý základ. Co takhle si přirychlit zeleninu? Poradíme, jaké techniky můžete využít.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při rychlení zeleniny vyzkoušejte vyšší kryty s fólií nebo textilií, poslouží při pěstování náročnější zeleniny a také jako ochrana proti škůdcům (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Rychlení zeleniny je známé již roky

Rychlení zeleniny je známé už dlouhé roky. Původně tyto techniky měly osvojené hlavně farmy, které dodávají tuto komoditu do obchodů. S rozšířením technik pěstování zeleniny však vede její vysoká cena a zvídavost pěstitelů, kteří chtějí mít maximum z vlastních zdrojů.

Prvním osvědčeným typem na rychlení zeleniny je bílá netkaná textilie. Ta je vhodná hlavně v případě, kdy chcete zeleninu s krátkou vegetační dobou, jako je salát či ředkvička, mít co nejdříve k dispozici v konzumní zralosti. Bílá textilie je vynikající materiál, má perfektní UV stabilitu, takže i na plně osluněných místech vydrží několik let poskytovat dobrou službu. Kromě ochrany před pozdními mrazíky zajistí potřebné mikroklima a propouští i dešťové srážky, takže zelenina netrpí suchem, ani přehříváním. Po upotřebení je snadné ji ze záhonu odstranit a po uložení je k dispozici pro další vegetační období.

Zelenina zakrytá netkanou textilií je účinně chráněna proti nízkým teplotám
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zelenina zakrytá netkanou textilií je účinně chráněna proti nízkým teplotám

Mírně vylepšenou verzí je již fóliový tunel. Používá se tam, kde chcete přirychlovat především náročnější zeleninu jako například brokolici nebo květák. Fóliový kryt by měl být proveden z kvalitního plastu, jedině tak je schopen odolat UV záření. Levné provedení se po dvou až třech letech rozpadne. Celý tunel drží díky naohýbaným drátům, které jsou zapíchnuty do půdy. Tunel kromě ochrany zeleniny před velkými rozdíly teplot ve dne a v noci zajistí i účinnou ochranu před nejrůznějšími škůdci. Během parných dnů ale větrejte a nezapomínejte ani na vydatnější zálivku.

Rychlení zeleniny pomocí pařeniště

Větší možností je pak pařeniště, které používejte celoročně. V současné době jsou velmi oblíbené polykarbonátová přenosná pařeniště, která mají snadnou údržbu, a pokud je jejich výplň kvalitní, pak mají i dlouhou životnost. Kromě přirychlování zeleniny je možné zde i předpěstovávat sadbu. A pokud nemáte k dispozici pařeniště sériové, pak si je sestavte, stačí vám několik dlaždic a stará okna.

Skleník je snem každého zahrádkáře, může v něm nejen rychlit, ale i pěstovat teplomilné druhy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Skleník je snem každého zahrádkáře, může v něm nejen rychlit, ale i pěstovat teplomilné druhy

Pro nejnáročnější je pak určen skleník. Jeho postavení svépomocí je sice poměrně náročná záležitost, zato však výsledky překvapivé. Ve skleníku je možno předpěstovávat, rychlit a hlavně pěstovat na teplo náročnou zeleninu. Kromě výplně z polykarbonátu je možné volit také ze skleníků, které mají klasické sklo. Při výběru skleníku vsaďte na kvalitu, dražší skleníky mají podstatně masivnější konstrukci, která odolá i poryvům větru, polykarbonát pak i UV záření.

Zdroj informací: bydleni.cz

Publikováno: 19. 4. 2023, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček