reklama

8 rad, jak správně připravit sekačku na jarní práci na zahradě

Jak na jaře odzimovat sekačku? Co zkontrolovat, co doplnit a na co si dát největší pozor? Máme pro vás 8 rad odborníka, jak sekačku správně připravit na jarní práci na zahradě. Protože aby sekačka mohla spolehlivě sloužit řadu let, je potřeba o ni správně pečovat.

i (Zdroj: archiv Hecht)
Sekačka potřebuje jarní péči a dokonale ostré nože

1. Nejprve ji očistěte

Pokud jste zanedbali očištění sekačky na podzim před jejím uložením po sezoně, prvním krokem po jejím vyvezení musí být důkladné očištění. Čistota sekačky se často podceňuje, přitom důsledky špatné péče v tomto ohledu mohou být fatální. Proto tento základní bod nikdy nepodceňujte.

2. Vyměňte olej

Jedním ze základních kroků údržby sekačky je pravidelná výměna motorového oleje. Motor pro bezproblémový chod potřebuje dobře mazat. Během provozu se do oleje uvolňují kovové mikročástice, které jeho účinky postupně snižují. Proto se musí vedle doplňování také pravidelně měnit. Četnost výměny u pravidelně používané sekačky je určena výrobcem motoru.

3. Nový vzduchový filtr

Vzduchový filtr sekačky je jednou z jejích nejexponovanějších částí. Aby měl motor vysoký výkon, potřebuje dostatečný přísun vzduchu, proto je sání sekačky chráněno vzduchovým filtrem, který zadržuje prach a nečistoty. Na filtru se prachové částice usazují, postupně však snižují jeho průchodnost, a proto je třeba jej pravidelně čistit a měnit. Filtr by se měl čistit každých 25 pracovních hodin a nejlépe 1× za rok úplně vyměnit. Sekačka se zaneseným filtrem špatně startuje, má vysokou spotřebu paliva a nízký výkon.

Pečovat o trávník bude hračka
i (Zdroj: archiv Hecht)
Pečovat o trávník bude hračka

4. Zkontrolujte nebo vyměňte svíčky

Zapalovací svíčka by se měla jednou za rok vyměnit nebo alespoň nechat zkontrolovat odborníkem. Bez funkční svíčky motor vůbec nenastartujete.

5. Doplňte palivo

Před zazimováním je nutné vypustit starý benzín a na jaře benzín opět doplnit. Moderní paliva totiž obsahují biologické složky, které jsou nestabilní, vážou na sebe vodu, gelovatí a ucpávají pak palivový systém. Pokud necháte v sekačce stát benzín několik měsíců, může se na jaře stát, že biologické složky reagující se vzdušnou vlhkostí úplně ucpou karburátor a bude nutné jej složitě mechanicky vyčistit.

6. Promažte pohyblivé části

Velmi opomíjenou údržbou sekačky je pravidelné promazávání pohyblivých částí vhodným olejem nebo vazelínou. Promažte také ložiska kol a u moderních tříkolových sekaček nezapomeňte na čep zatáčení předního kola. Rozhodně také neuškodí prokápnout olejem ovládací lanka, čepy táhla nastavení výšky a podobně. Dobře promazané pohyblivé části se snadněji pohybují, zároveň se tak snižuje jejich opotřebení a prodlužujete i životnost sekačky.

Posekaná stébla by neměla být roztřepená
i (Zdroj: archiv Hecht)
Posekaná stébla by neměla být roztřepená

7. Zkontrolujte ostrost nože 

Dobře nabroušený nůž je základem kvalitního sečení – sekačka s tupým nožem trávu spíše „trhá“ než seče. Konečky trávníku jsou pak roztřepené, trávník rychle ztrácí vlhkost a zasychá. Tupý nůž je také nejčastější příčinou špatného plnění koše sekačky. Broušení nože je vždy lepší svěřit odborníkovi.

8. Používejte jen originálními díly

Jsme národem kutilů. Při opravách tak složitého stroje, jakým je motorová sekačka, však kutilství nemá místo. Vždy používejte jen sekačku se všemi kryty, s originálními díly. Vlastnoručně vyrobené doplňky, zásahy do konstrukce a odstraňování částí sekačky mohou být velice nebezpečné.

Zdroj informací: HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 28. 3. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Údržba a uskladnění zahradního nářadí

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak správně ošetřit po sezóně před zimou zahradní sekačku a jak se o ní nejlépe postarat prozradí v reportáži pan Pavel Beneš