reklama

Ideální doba na výsadbu rané zeleniny

Pro výsadbu rané zeleniny je duben ideálním měsícem. Vysadit si můžete zeleninu ze sazenic, které si zakoupíte nebo z vlastního výsevu. Vhodné k výsadbě jsou rychle rostoucí odrůdy do záhonku nebo můžete využít k pěstování fóliovník. V dubnu vysazujte salát, zelí, kapustu, kedlubny nebo pór či květák. Poradíme, jak nejlépe sazeničky vysadit, abyste sklidili bohatou úrodu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V dubnu si vysaďte ranou zeleninu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak začít s výsadbou rané zeleniny?Předpěstováním!

Při výsadbě rané zeleniny se nespoléhejte na kupované sazenice, vypěstujte si vlastní. Na výsevném záhonu vypěstujte sazeničky ze semínek, jsou levnější než ty kupované. Na místě, které je chráněné a mírně slunečné, založte záhonek s jemnější zeleninou. Půda by měla být prosátá s kompostovou zeminou, nebo by měla obsahovat rašelinný zahradnický substrát. Vysévejte do řádků vzdálených 15-20 cm do hloubky 2-3 cm velmi řídce obalované semeno s 2cm mezerami, aby vám odpadlo pozdější jednocení nebo pikýrování. Můžete využít výsevné pásky či desky.

Dávejte přednost rychle rostoucím odrůdám především u kedlubny nebo brukve. Sázejte ve vzdálenosti 25 cm a sazečky s hrnkovým balem zasaďte do půdy až k děložním lístkům. Nezapomeňte na zálivku, základní hnojení, a poté na dvě hnojivé dávky. Obrovskou kedlubnu vsaďte až na konci dubna ve sponu 60×50-60 cm. U této rostliny je nutný zvýšený příjem zálivky a živin. V mírném podnebí můžete sázet přímo na záhon, v drsnějším podnebí dejte přednost fóliovníku, a to především u květáku čili karfiolu. Vysazujte ve vzdálenosti 40-50 cm poněkud hlouběji než kedlubnu. 14 dnů po výsadbě přidejte doplňkové hnojení. U růžičkové kapusty je vhodná polopozdní odrůda, rovněž je ideální doba na výsev pozdních odrůd zelí bílého či červeného. Tyto odrůdy vsazujte ve sponu 50×40 cm.

U zelí věnujte pozornost zdravé výsadbě. Napadenou zeleninu krytonoscem zeleným poznáte podle zduřenin na kořenových krčcích do velikosti hrachu, které se dají odštípnout. Velké nebezpečí hrozí od larev květilky zelné, která má rada kořeny, které ožírá, a rostliny postupně hynou. Proto sazečky ošetřujte vhodným postřikem. Kapustu využijte velmi ranou a můžete ji vysadit do fóliovníku. Hlávkový salát vysazujte především jako obalovaná semena jen mělce a kořenové baly by měly přesahovat nad povrch půdy. Vzdálenost sazenic je nejlepší v rozmezí 25 cm. Hnojte dostatečně 2-3krát. Dávejte pozor na škůdce, především plže a ptáky, proti kterým napněte na záhon rostoucí fólii. Hnilobě salátu předejdete zapískováním povrchu půdy.  

S výsadbu rané zeleniny rády pomohou i děti, mohou ji třeba zalévat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S výsadbu rané zeleniny rády pomohou i děti, mohou ji třeba zalévat

Při výsadbě rané zeleniny vsaďte na hrnkové sazenice

K výsadbě rané zeleniny používejte především hrnkové sazenice s balem, neboť rostou nerušeně dále. Sazenice z pařeniště nebo volných záhonů, které ztrácejí část kořenů, je nutné vysazovat ještě mladé a bujné, jen tak se mohou snadno ujmout. Než je vysadíte, měly by mít alespoň 3-4 děložní lístky. Sazečky s balem je nutné několik hodin před samotnou výsadbou zalít. Sazečky na výsevném záhonu nezapomínejte každý den důkladně pokropit tekutým hnojivem, aby zesílily a byly bohatě zásobeny vodou. Při přesazovaní využijte sázecí kolík, který zapíchnete vedle sazečky a vyzdvihnete.

Nezapomeňte šetřit kořenovou soustavu, aby na ní zůstalo co nejvíce zeminy pro její snazší ujmutí. Vyjímejte vždy jen potřebné množství sazeniček, které ihned zasadíte. Pokud sazenice hned nevsadíte, umístěte je do stínu a nezapomeňte je pokropit vodou. Nejvhodnější doba pro sázení je, když je zataženo nebo v ranních, či večerních hodinách.

Sazenice vysazujte mladé, snadno se ujmou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sazenice vysazujte mladé, snadno se ujmou

Sazečky s balem, nebo ty hrnkové vysazujte nejlépe sázecí lopatkou, můžete použít i dutý sazák. Pro sazečky z výsevného záhonu, které nemají řádný zemní bal, udělejte díru do půdy malým sazákem nebo plechovým kolíkem. Nechte vklouznout sazečku do jamky, a přitom přidržte děložní lístky ve výšce země. Potom zapíchněte kolík lehce šikmo do půdy vedle jamky a přitlačte zem k rostlině tak, aby kolík směřoval k rostlině. Nakonec je nutné zahrnout zeminou až na malou zalévací jamku.

U suché půdy nezapomeňte každou sázecí jamku předem naplnit vodou. Po jejím vsáknutí můžete vsadit rostlinu. V kypré půdě můžete sázet bez pomocníků, jen rukama. Uděláte jamku buď dlaní, nebo ukazovákem a prostředníčkem. Přidržíte rostlinu svisle uvnitř a přihrábnete zeminu ke kořenům. Nezapomeňte dostatečně zeminu přitlačit a udělat mělkou zalévací jamku.

Důležité je, aby každá rostlina přišla do půdy s dostatečným množstvím kořenů. Nezaštipujte příliš dlouhé kořínky, zbytečně se připravíte o kvalitní výnos. Po osazení záhonu je nutné každou rostlinu jednotlivě zalít, a to i při lehkém dešti. Každou jamku naplňte vodou dvakrát a dejte při tom pozor, abyste nezalévali přímo rostlinu, mohli byste jí vyplavit. Při suchu rostliny zalévejte nejpozději každý druhý den, pod rostoucí fólií to není nutné tak často.   

Zdroj informací: J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě

Publikováno: 27. 4. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská