Při budování nové zahrady musíme vzít v úvahu mnoho různých aspektů. Především jde o sklon, prostorovou orientaci a náročnost terénu, a také bychom neměli opomenout bonitu půdy. Zajímavým tipem pro začínající pěstitele a zahrádkáře je kvetoucí zahrada, která nás bude těšit po celý rok. Pojďme se na jednotlivé prvky takové zahrady podívat blíže.
Vybudování kvetoucí zahrady
Jak vybudovat kvetoucí zahradu? V kvetoucí zahradě by rozhodně neměl chybět ten správný trávník. Pokud máte na té stávající pouze pěstěný trávník, je na čase udělat zásadní změnu. Rozrušení části stávající zelené plochy rytím nebo kypřičem a výsev luční travní směsi je správným krokem, protože jakmile přijde jaro a tráva začne růst, bude také bohatá na květy těch nejkrásnějších lučních květin. Sečení trávy pak nezabere moc času, ale je vhodné jej provádět ideálně až po odkvětu většiny druhů, protože se do trávníku dostanou semena, která vyklíčí a příští roky bude kvetoucí louka zase krásnější.
Kromě velké a pestré škály květů je louka také úkrytem a útočištěm mnoha živočišných druhů, květy poslouží především včelám a dalším opylovačům, vyšší porost také zajišťuje zadržování vláhy a nižší teplotu místa. Luční porost je vhodný také pro měsíce, kdy vylétávají mláďata ptáků z hnízd, vyšší porost je chrání před predátory.
Kromě kvetoucího trávníku nezapomeňte také na kvetoucí stromy. Klasikou ve většině užitkových zahrad jsou stromy ovocné, především jabloně, hrušně, třešně a višně. Kromě této klasiky můžete v okrasné části nasadit okrasné stromy, které v květu udělají spousty parády – kupříkladu magnólie, vistárie nebo sakura. Ke stromům neodmyslitelně patří také keře, a to jak užitkové, tedy rybíz, josta, kanadská borůvka nebo rakytník, z těch okrasných si na zahradě vysaďte rozhodně zlatici, hortenzie, motýlí keře nebo pnoucí plamének.
Při budování kvetoucí zahrady nezapomeňte na trvalky!
Obrovskou skupinu, na kterou nesmíme při budování na kvetoucí zahrady chybět, představují trvalky. Na zahradu se výborně hodí, protože převezmou štafetu kvetení od června a neúnavně pokračují až do prvních mrazíků na podzimu. Ve stinných místech dobře prospívá například srdcovka nebo japonská sasanka, tradičními druhy pro osluněné prostory jsou třapatky, rudbekie, zvonky, denivky nebo podzimní chryzantémy. Nezapomeňte na jedno, jejich kombinací například s phloxy, získáte úžasnou podívanou.
Ke kvetoucí zahradě neodmyslitelně patří také letničky. Afrikán, ostálka, hledík na záhonech doplněné vistálkami, million bells nebo petúniemi v truhlících, dotvářejí celou zahradu jako nádherné odpočinkové místo. Klasikou jsou pelargonie, které rostou téměř na každém místě a při správné péči potom neúnavně těší svým vzhledem. Z těch léčivých jsou potom vhodnými druhy hlavně lichořeřišnice, sléz nebo měsíček.
Zdroj informací: nkz.cz
Publikováno: 22. 4. 2023, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček