reklama

Doba pro jarní výsadbu keřů vrcholí, zbavte se zbytečných chyb

Zhruba do poloviny května můžeme na zahradě vysazovat ovocné i okrasné keře. Pro přípravu místa i výsadbu samotnou, platí však několik zásadních pravidel. Pojďme se na ně podívat na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při jarní výsadbě dodržujte několik pravidel, například hloubku výsadby (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kdy začít jarní výsadbu keřů?

Jarní výsadbu keřů v zahradě můžete započít už od měsíce února, tedy pokud je již půda rozmrzlá. Základním kamenem plánování výsadby je vymezení dostatku místa pro všechny kusy, u okrasných méně místa nevadí, ale ovocné druhy, a to především bobuloviny, dávají na stinných místech nebo tam, kde jsou blízko vzrostlé stromy, podstatně nižší výnos. U starých odrůd angreštu je vhodná poloha vhodnou prevencí v boji proti americkému padlí.

Krok druhý spočívá ve vyhloubení jamek. Pro malé druhy keřů stačí vyhloubit jamky pomocí ručního zemního vrtáku, větší druhy by pak měly mít jámu hlubokou alespoň 30 cm a širokou zhruba stejně. Vykopané jámy vyplňte ve spodní vrstvě posekanou trávou s listím, případně ještě hrubým a nerozloženým kompostem. Tato hmota funguje v suchých obdobích jako houba, je neustále vlhká a nově vysazené keře s ještě nepříliš vyvinutým kořenovým balem netrpí nedostatkem vláhy a ochotně rostou.

Jámu pro výsadbu keřů volte přiměřenou a nezapomeňte, že každý kus má mít dostatek místa
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jámu pro výsadbu keřů volte přiměřenou a nezapomeňte, že každý kus má mít dostatek místa

Při jarní výsadbě keřů je nutné vždy použít kvalitní půdu. Můžete vzít tu ze záhonů, políčka, nebo vsadit na kompost, který neprošel prosítováním, hrubé částice se při rozkladu přemění v humus a také tyto částice stojí za dobrým provzdušněním půdy. Využití prosítovaného kompostu nebo kupovaného substrátu úplně vhodné není, taková hmota rychleji slehává a vyžaduje tak častější kypření prostoru kolem rostlin.

Půdu kolem vysazovaných kusů řádně po vysazení přitlačte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Půdu kolem vysazovaných kusů řádně po vysazení přitlačte

Vysazení proveďte tak, že rostliny umístíte stejně hluboko, jako byly v sadbovačích nebo květináčích. Příliš mělké zasazení je rizikem hlavně v mrazech, kdy může dojít k namrzání kořenového systému. Naopak výsadba příliš hluboká je také na škodu, protože exempláře pak trpí suchem a neprospívají. Po vysazení stačí půdu kolem nových keřů utužit, pravidelně po dobu prvního měsíce zalévat a po stejné době také můžete poprvé přihnojit některým ze speciálních hnojiv.

Zdroj informací: zahrady-rostliny.cz

Publikováno: 26. 4. 2023, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček