reklama

Kedlubny obsahují užitečné látky, vypěstujte si je i ve vaší zahradě

Kedlubny jsou rozhodně jednou z úplně nejzdravějších zelenin, které na zahrádce můžeme mít. Věděli jste, že si je vypěstujete jednoduše ze semínka? Aby ale nedošlo k chybám a mohli jste se těšit na překvapivou sklizeň, základní pravidla jejich celoročního pěstování jsme shrnuli na následujících řádcích.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Kedlubny jsou ceněné pro vysoký obsah vitaminu C, vlákniny a dalších látek, které podporují zdraví (Zdroj: Jaromír Malich)

Kedlubny jsou ukázkovým příkladem košťálovin z početné čeledi brukvovitých. A právě díky jedné velké skupině rostlin často dochází k tomu, že se příbuzné druhy pěstují na jednom místě hned po sobě a negativním důsledkem nemusí být nutně vyčerpání půdy, ale napadení rostlin nádorovitosti brukvovitých, což pak znamená, že na stejném záhoně nesmíte ani kedlubny pěstovat po dobu více než 5 let.

V čem spočívá ona zázračnost kedluben?

Je to mimořádně oblíbený druh zeleniny, protože má poměrně krátkou vegetační dobu a jeho přínos pro lidský organismus je velice pozitivní. S obsahem vitaminu C při pravidelné konzumaci posiluje obranyschopnost lidského těla. Dále obsahuje vitamin B, vápník, draslík, železo, fosfor a například i kyselinu listovou. Kromě toho všeho nesmíme opomenout ani vysoký obsah vlákniny, který je důležitý pro dobrou kondici zažívacího traktu.

Vegetace modrých kedluben na záhoně
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Vegetace modrých kedluben na záhoně

Pro konzumaci je ideální sklizeň ještě předtím, než bulva začne dřevnatět. Dužnina má mnohem jemnější chuť, je snáze zpracovatelná a obsahuje více vitaminů. Pokud chcete spotřebovávat zeleninu opravdu beze ztráty, pak v době sklizně mladých kedluben spotřebujte do salátů i jejich listy.

Pěstujte kedlubny už od semínka

Kedlubny mají střední nároky na půdu nebo vláhu, ale půda by měla být nejvýše středně těžká a dobře zásobená živinami, což splníte každoročním zarýváním organického materiálu nebo chlévského hnoje. Teplo a závětří je pravidlem. Předpěstování zvládnete ve skleníku, pařníku nebo dokonce doma za oknem v truhlíku. Několik semínek, která vysejete zhruba 1 cm hluboko do půdy, velmi rychle klíčí. A pokud máte dostatečný prostor mezi mladými rostlinami, ty jsou pak už po 6 týdnech dostatečně silné k tomu, abyste je mohli vysadit na finální stanoviště. Ale pozor, jejich slabší kořeny poměrně rychle rostou a taktéž i nadzemní část se rychle vyvíjí, takže nesmí chybět ani dostatek vláhy.

Po výsadbě na stanoviště nezapomínejte pravidelně zalévat
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Po výsadbě na stanoviště nezapomínejte pravidelně zalévat

Na záhon vysaďte kedlubny až po zmrzlých mužích. Když chcete dříve, budete muset sáhnout po fóliovém tunelu nebo netkané textilii. Rostliny vysazujte ve sponu 25×25 cm, pravidelně zavlažujte a kontrolujte. Jestliže máte zálusk na brzkou sklizeň, pak si vyberte ranou odrůdu, která má kratší vegetační dobu do 100 dní – ve skleníku možná i o něco dříve. Malým tipem pro ty, kterým moc kedlubny nejdou, je zkouška modrých kultivarů, které jsou obecně méně náročné.

Jen si vybrat tu pravou

Mezi oblíbené bílé kultivary patří hybridní Kref, odolávající dřevnatění. Jde o ranou odrůdu, která roste i na poli. Velmi známá je také raná nehybridní Luna, vynikající svojí jemnou dužninou. Letitou klasiku s výbornou skladovatelností představuje obří Gigant. Mezi modrými typy vyniká hlavně Azur, protože jde o vhodného adepta pro pěstování z přímých výsevů, což ocení hlavně pěstitelé bez skleníku. Podobné vlastnosti má slabě olistěný kultivar Blankyt.

Zdroj informací: ceskystavby.cz; dobrasemena.cz

Publikováno: 29. 4. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich