reklama

Vysaďte si na vaší zahradě vinnou révu

Nechybí vám na vaší zahradě vinná réva? Má mnoho odrůd a naše klima je výhodné pro její pěstování. Vysadit si můžete odrůdy vhodné k výrobě stolního vína nebo ty, které se více hodí jako moštová odrůda. Rovněž je můžete pěstovat v chladnějších oblastech, ale i v těch, které jsou po celý rok teplejší. V některých oblastech je vhodné pěstování ve skleníku.

i (Zdroj: Šárka Miškovská)
K výsadbě vinné révy jsou u nás vhodné klimatické podmínky (Zdroj: Šárka Miškovská)

Výsadba vinné révy

Většina zahrad má mírnější mikroklima a vy tak můžete vypěstovat stolní hroznové víno i mimo vinařskou oblast. Při příznivém klimatu můžete vinnou révu pěstovat ve volně stojící stěně, ve slunečné poloze chráněné proti větru. Jinak je dosažení dobrého vývoje u pouze na jihovýchodních až jihozápadních stěnách. Dostatečně vápenitá a hluboce založená půda je vhodná k výsadbě vinné révy. Roubovaná réva vyžaduje méně vápníku.

Při přípravě půdy vykopejte ve vzdálenosti 20 cm od zdi jámu do hloubky 1-2 metry a nezapomeňte dostatečně zkypřit dno. Vykopanou půdu z 2/3 použijte a přimíchejte prosátou kompostovou zeminu, korový kompost, zahradnický substrát a kamennou moučku. Dostatečně promíchejte a znovu vraťte do jámy. Nezapomeňte místo dostatečně prolít vodou.

Při výsadbě vinné révy mějte dostatečně prohloubenou jámu ideálně do hloubky 30 cm. Pravokořennou révu zkraťte na 2-3 pupeny a položte do jamky tak, aby horní očko bylo v úrovni okraje jámy. U roubované révy přijde místo roubování 2-3 cm nad půdu. Nejprve jamku z poloviny naplňte a révu zalijte 3-5 litry vody. Potom k rostlině dosypte zbytek zeminy a nechte ji nakypřenou. Vyčnívající očka překryjte lehkou zeminou, tím zabráníte zaschnutí.

U více vinných keřů dodržujte u vysazování vzdálenost 2-3 m. Hned jak nový výhon dosáhne délky dlaně, přivažte jej ke kolíku, odhrabte a odstraňte kořínky na roubu. Ponechte stát jeden výhon, který nezapomeňte stále přivazovat. Při suchu je vhodné zalévat pouze odstátou vodou. Kořeny révy vnikají hluboko do půdy, ale velmi špatně se rozloží do stran, a tak špatně přijímají živiny. Proto je nutné rostlinu zásobit organickými látkami například čerstvým kompostem, stájovým hnojem nebo různým humusovitým hnojivem.

K výsadbě vinné révy je nutná dostatečně vápenitá a hluboce založená půda
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
K výsadbě vinné révy je nutná dostatečně vápenitá a hluboce založená půda

Stolní odrůdy vinné révy

K výsadbě si můžete vybrat různé odrůdy vinné révy od bílých po modré až červené odrůdy. Stolní odrůdy se hodí do teplých oblastí, kde je produkce vysoce kvalitních hroznů velmi snadná. V oblastech s chladnějším podnebím pěstujte před osluněnou teplou stěnou, nebo raději ve skleníku. Stolní odrůdy hroznů se rozdělují ještě dále na odrůdy muškátové a ostatní odrůdy. Chrupky jsou sladké odrůdy, které dozrávají nejčasněji. Skupiny muškátových odrůd dozrávají jako druhé, mají nejjemnější chuť a vůni. Odrůdy poslední skupiny mají obvykle různou kvalitu plodů a jejich další charakteristikou je, že bujně rostou a mají pozdní dozrávání. Réva je povětšinou větrosprašná a obvykle samosprašná.   

Ideální pro výsadbu je teplé chráněné a slunné místo, na kterém nehrozí nebezpečí v podobě mrazů v období kvetení. Vinná réva potřebuje poměrně úrodnou, propustnou půdu, s hodnotami pH 6-7,5. Pozor na vysazování do bohatých půd, rostlina se zbytečně vysiluje nadměrným růstem na úkor plodů.

Je nezbytné dokonalé odvodnění, protože této rostlině se nedaří v přemokřené půdě. V případě nutnosti zlepšete kvalitu půdy nebo instalujte odvodňovací systém, např. pomocí drenáže. V studenějších oblastech dává dobrou úrodu rostlina umístěná u osluněné zdi. Nikdy se však nevyrovná kvalitě révy pěstované pod sklem. Časné odrůdy, které dozrávají nejdříve, by se měly pěstovat u stěny, potom získáte stolní hrozny v pozdním létě.

Rostliny je vhodné vysazovat k podpůrným vodorovným drátům, které udržujte ve své poloze pomocí ok na révu vinnou 2-2,5 m od stěny. Většinou se tyto rostliny pěstují na vlastních kořenech, jen v případě oblastí s výskytem napadení mšičkou révokazem tomu tak není. Poraďte se se zkušeným vinařem, jaké podnože použít ve vašich podmínkách. Podnož má mnoho výhod, jednou z nich je tolerance k vyššímu pH nebo přemokřeným půdám a rovněž potlačuje bujný růst.    

Po výsadbě se můžete těšit na zralé plody
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Po výsadbě se můžete těšit na zralé plody

Moštové odrůdy vinné révy

Tyto odrůdy se pěstují k výrobě vína v oblastech s dlouhým slunečním a suchým létem s přiměřenou půdní vlhkostí. V chladnějších oblastech dávají dobré výsledky odrůdy pěstované na teplých stěnách, nebo pod krytem, které plodí na začátku nebo na konci sezóny.  

Je rovněž vhodná většina propustných půd s pH 6-7,5. Před výsadbou nezapomeňte místo zbavit veškerého plevele. Podnože mohou být stejné jako u stolních odrůd. Rovněž květy jsou schopny se opylit vlastním pylem a jsou větrosprašné. Před výsadbou je nutné vztyčit řadu podpůrných kůlů. Upevněte jednoduchý drát 38 cm nad zemí a dvojité dráty ve výškách 75 cm a 120 cm. Každý z dvojitých drátů tvoří okolo sloupku smyčku ve tvaru číslice osm. Jednoletou nebo dvouletou révu vysazujte až v zimě ve vzdálenostech 1,5-2 m od sebe, v řadách dodržte rozestupy 2 m.

Zdroj informací:: J. Höhn, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě (ISBN: 80-242-0051-1); CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie (ISBN: 80-7202-569-4)

Publikováno: 30. 4. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská