reklama

Používání postřiků má svoje pravidla, nevhodná aplikace škodí

Na zahradě se občas potkáme s nemilými situacemi. Býváme zaskočeni například tím, že rostliny napadnou mšice, houbové choroby nebo některý z prostorů je výrazně zaplevelen. Předtím, než se uchýlíme k používání postřiků, měli bychom znát pravidla jejich využití, ale i zvážit prevenci, která vede k zažehnání mnoha zbytečných problémů.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Než se rozhodnete používat postřiky, vyzkoušejte cílenou prevenci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Je používání postřiků nutností?

Než se vrhnete do používání postřiků, měli byste vědět, že téměř vždy je prevence možná. Proti napadení savými škůdci můžete rostliny chránit tím, že zvýšíte jejich obranyschopnost, tedy jim poskytnete vhodné podmínky. Stejně tak je to i u houbových chorob, které jsou často způsobeny nevhodnou polohou, absencí střídání plodin na záhonech nebo místem, kde rostliny bičuje vítr a déšť. V případě plevelů je nejsnáze dostupná prevence v podobě mechanické likvidace vypletím.

Chemie nebo přípravek na přírodní bázi?

Přípravky k provádění postřiků na přírodní bázi jsou na bázi rostlinných olejů, které jsou pro přírodu mnohem šetrnější. Syntetické přípravky jsou vyrobeny čistě chemickou cestou a jejich zbytky zůstávají v půdě a vodách po mnoho let.

Na brambory výborně funguje šetrný postřik jedlou sodou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na brambory výborně funguje šetrný postřik jedlou sodou

S přípravky je nutné zacházet velice opatrně. Mějte na paměti, že chemické preparáty škodí hmyzu a vodním organismům, a to zvláště tehdy, pokud je jejich aplikace prováděna nevhodně – například za slunečného dne, kdy létají včely. Postřiky je nutno aplikovat brzy ráno nebo pozdě večer.

Aplikaci postřiků provádějte brzo ráno, nebo pozdě večer
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aplikaci postřiků provádějte brzo ráno, nebo pozdě večer

Důležité je k postřikům zabezpečit správný aplikační prostředek. Postřiky se nikdy neprovádí rozprašovačem, který je určen pro rosení, ale postřikovačem. Ten vytváří slabou mlhu, díky níž lze dokonale smáčet celé rostliny. Je to nesmírně důležité hlavně při použití přípravků na přírodním základu, pak tyto přípravky dobře fungují.

Zásady pro používání postřiků

Vždy použijte postřikovač, kde náplň natlakujete, díky tomu je k dispozici účinná mlha. Nezapomínejte na kryt trysky postřikovače, protože tak je postřik dokonale cílený. Pracujte na bezvětří, kde maximální teplota je 25 °C. Se zvyšující se teplotou se zvyšuje fytotoxicita postřiků, nejlepší je postřikovat ráno, nebo večer, kdy nelétají včely. Nikdy nepoužívejte postřiky za deštivého počasí, vaše práce by se minula účinkem. Při aplikaci postřiků si vezměte ochranné brýle, respirátor a dlouhý oděv.

Zdroj informací: ceskestavby.cz

Publikováno: 3. 5. 2023, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček