reklama

Zopakujeme si základní pravidla pro sekání trávy

Sekání trávy je činnost, která nás provází celou sezónu. Aby byl trávník ve výborné kondici, je třeba se o něj řádně starat. Při sekání proto musíte dbát na to, aby bylo provedeno správně, jen tak bude váš trávník prospívat. Víte, jak a kdy sekat, jaký typ sekačky použít a jak přizpůsobit rutinu sečení na míru vašemu trávníku?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sekání trávy se nevyhneme (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sekání trávy: Důležité je správné načasování a způsob provedení

Trávník by se obecně měl sekat jednou týdně nebo jednou za čtrnáct dní od března do října, aby zůstal čistý a v dobrém stavu. Pravidelné sekání totiž nejen zlepšuje vzhled trávníku, ale pomáhá eliminovat nežádoucí plevel a podporuje hustší trávník. Samotné sekání trávy je poměrně jasná záležitost, nepodceňte ale nově vysazený trávník nebo novou sekačku na trávu, zvyknout si na to může trvat i několikero sečení,

Jak často budete sekat, závisí také na požadovaném stylu trávníku, povětrnostních podmínkách a rychlosti, jakou vaše tráva roste. Obecně však lze doporučit:

  • na jaře: u běžného trávníku sekejte jednou za čtrnáct dní nebo jednou týdně v závislosti na růstu. U trávníku bohatého na květiny nebo na louce s divokými květy, nechte trávu neposekanou, abyste poskytli dostatečnou podporu opylovačům a zároveň si tak můžete oddálit zahájení sečení trávníku.
  • v létě: na běžném trávníku sekejte v průměru jednou týdně, v období sucha snižte na jednou za čtrnáct dní nebo déle. Trávníky bohaté na květiny lze sekat každé čtyři až šest týdnů. Trávníky s dlouhou trávou můžete sekat přes léto jen jednou až dvakrát, například v červnu a v srpnu.
  • v suchých, stinných oblastech pod stromy: tráva může vyžadovat méně časté sekání než oblasti na plném slunci s dobrou úrovní vlhkosti

Kampaň No Mow May

Pokud chcete trávník oživit, můžete se připojit ke kampani No Mow May na pomoc divokým květinám a opylujícímu hmyzu, protože obojího prudce ubývá. Jak název napovídá, jednoduše přestanete sekat trávník během května, což umožní divokým rostlinám, které již na vašem trávníku jsou, vyrůst a kvést, přidat barvu a přilákat opylující hmyz i volně žijící zvířata.

Můžete nechat neposekaný celý trávník nebo jen jeho část. K pravidelnému sekání trávníku se pak opět vraťte v červnu, nebo ho nechte neposekaný až do srpna, abyste podpořili větší rozmanitost rostlin.

Výšky řezu

Téměř všechny sekačky umožňují upravit výšku sečení tak, aby vyhovovala různým ročním obdobím a stylům trávníku. Obvykle se jedná o jednoduchý proces přepínání číselníku nebo pohybu páky. Je důležité změnit výšku sečení, abyste udrželi trávu v dobrém stavu. Vyšší řez také umožňuje prospívat menším divokým květinám v trávníku bohatém na květiny,

Při sekání je důležitá správná výška
i (Zdroj: HECHT MOTORS  s.r.o.)
Při sekání je důležitá správná výška

Snažte se upravovat trávník pravidelně a nikdy nesekejte více než jednu třetinu výšky trávy. Obecným pravidlem je udržovat trávník ve výšce 13–25 mm v létě a až 40 mm na jaře a na podzim u běžných trávníků, a 6–13 mm u jemných trávníků. U nových trávníků před sekáním počkejte, dokud nebude tráva vysoká alespoň 5 cm.

Tipy:

  • Při prvním jarním sečení nebo při sekání vysoké trávy zvolte nejvyšší nastavení nožů, aby nedošlo k udušení sekačky odřezky. Pokud je tráva opravdu dlouhá, možná ji budete muset nejprve pokosit motorovou kosou neboli křovinořezem, abyste snížili celkovou výšku, poté posekanou trávu shrabat a až následně použít sekačku na trávu. Takto posečená tráva může vypadat nejdříve trochu ošoupaně a žlutě, ale brzy zezelená a bude opět v kondici.
  • Vyvarujte se příliš nízkému sečení trávníku – i když je takový řez atraktivní, může trávník oslabit, podpořit mělké zakořenění a být náchylnější k poškození suchem, plevelem a mechem. Nízko posekané trávníky také potřebují častější údržbu a hnojení. Extrémně nízké sečení může také vytrhat trávník a zanechávat holá místa tam, kde jsou hrboly nebo kořeny stromů na povrchu.

Pruhovaný trávník

Trávník upravený do pruhů nebo šachovnice vypadá působivě a není příliš těžké jej dosáhnout, stačí si pořídit vřetenovou sekačku. Obdélníkové trávníky se do pruhů upravují snadněji než trávníky nepravidelného tvaru, ale s trochou cviku můžete pruhovat jakýkoli trávník.

U čtvercových nebo obdélníkových trávníků pracujte z levé strany, sekejte trávník nahoru a dolů pomocí rovného okraje trávníku jako vodítka pro dosažení rovné linie. U trávníků kruhového nebo nepravidelného tvaru vyrovnejte sekačku s ohniskem, abyste dosáhli počáteční přímky přes nejširší bod. Tato první přímka může být vaším vodítkem pro další pruhy.

Při každém otočení sekačku srovnejte tak, aby další posekaný pruh mírně překrýval poslední. Pravidelně také vyprazdňujte koš sekačky – plná nádoba může na trávníku nechávat shluky posekané trávy, zkazit povrch a ucpat sekačku. Rohy trávníku mohou vyžadovat sekání odděleně pomocí nůžek na trávu nebo vyžínače, pokud k nim sekačka nedosáhne. Směr sekání je dobré pravidelně obměňovat, střídat rovné s diagonálními pruhy, aby se na trávníku netvořily vyjeté koleje.

Péče o sekačku a bezpečnost při práci

Pouze čisté a ostré nože sekačky zajistí kvalitní střih. Rotační nože můžete brousit sami, ale než se přiblížíte k nožům sekačky, ujistěte se, že je sekačka vypnutá, případně odpojená ze zásuvky. Pokud si na to netroufáte, vezměte sekačku raději k profesionálům. Po každém sečení ji také důkladně očistěte od všech zbytků a nečistot.

Dopřejte sekačce pravidelnou údržbu
Dopřejte sekačce pravidelnou údržbu (Zdroj: HECHT MOTORS  s.r.o.)
Základem správného sekání je kvalitní sekačka
Základem správného sekání je kvalitní sekačka (Zdroj: HECHT MOTORS  s.r.o.)

Při sekání myslete také na svou bezpečnost a vždy noste pevnou obuv, bez ohledu na teplé počasí. Při sekání hrubé trávy, nebo pokud je na trávníku štěrk, kameny nebo jiné nečistoty, používejte také ochranu očí. A při vyžínání trávníku noste kompletní ochrannou výstroj, včetně ocelových holínek, odolných rukavic a bezpečnostních brýlí, a než začnete, zkontrolujte oblasti s vysokou trávou, zda zde nejsou zvířata, například ježci.

Zdroj informací: HECHT MOTORS  s.r.o.

Publikováno: 29. 4. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce