reklama

Zahrádka jako dlaň vám přinese velkou radost

Malá zahrádka se může zdát na první pohled jako pěkný hlavolam. Co a kam na ni vysázet? Bude dost místa na květiny i na nějakou tu domácí zeleninu? Existuje naštěstí mnoho způsobů, jak dosáhnout bohaté úrody a zároveň vytvořit pěkné místo pro odpočinek.

Malá zahrádka přímo volá po tom, abyste využili každé zákoutí (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Malá zahrádka potřebuje naplánovat

Malá zahrádka je také zahrada, takže se do ní vejdou zeleninové a květinové záhony, kousek trávníku i zákoutí pro posezení s rodinou a přáteli. Ve skutečnosti menší prostor neznamená přílišné omezení vašich zahrádkářských aktivit, spíše je nutné vše dobře promyslet a navrhnout celou koncepci. Při plánování využijete všechny triky na zvětšení prostoru, které jsou dobře známy z řešení menších interiérů.

Prostor opticky zvětšíte, pokud ho rozdělíte na několik částí a do terénu umístíte různorodé prvky jako chodníčky, trávnaté úseky, kameny, dlažbu a nábytek. Jejich kompozice je v tomto případě postavená na rafinovaném postupu: dlažbu položte diagonálně a použijte různě velké dlaždice nebo ploché kameny. Chodníky naplánujte v křivkách, snažte se vyhnout přílišnému využití přímek. Místo masivního nábytku, který by se vám mnohdy na pozemek ani nevešel, pořiďte menší kousky, které působí lehce – třeba z ratanu, proutí nebo odlehčeného kovu. I v tomto případě platí, že je lepší vybrat takový, který je tvarovaný, nikoliv minimalisticky přímý.

Za našich babiček bylo běžné, že se na záhoně využilo každé místo - zkuste to také
Za našich babiček bylo běžné, že se na záhoně využilo každé místo - zkuste to také (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Malá zahrádka je doslova výzvou pro hru s barvami. Využijte například modrou, která vyvolává dojem, že horizont „ustupuje do dálky“. Nemusíte volit jen modré doplňky, ale především modře kvetoucí rostliny, jako jsou kalokvěty nebo levandule. V blízkosti plotů naopak nevysazujte červené a oranžové květiny, protože tyto barvy prostor opticky zmenšují.

Modré květiny zvětšují prostor a vyvolávají dojem vzdálených horizontů
Modré květiny zvětšují prostor a vyvolávají dojem vzdálených horizontů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Spolehlivým „zvětšovačem“ je bílá barva, protože má schopnost vše projasnit. Stačí natřít plot na bílo a vybrat bílé květináče a další nádoby. A ve spojení s modrými květy působí bílá navíc velmi efektně. Iluzi větší plochy vytvoří rovněž večerní osvětlení.

Zavěšení květiny a drobné ovoce

Je jasné, že malá zahrádka neposkytuje mnoho možností pro velké záhony, využijete tu spíše tzv. vertikální pěstování. Květiny vysaďte do policových stojanů nebo do závěsných nádob, které se vyjímají velmi pěkně zavěšené na plotech. Pro zeleninu jsou pak vhodné vyvýšené záhony.

Závěsy s květinami opticky rozbijí prostor
Závěsy s květinami opticky rozbijí prostor (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hodně prostoru získáte i správným výběrem rostlin a jejich celkovou kompozicí. Budete překvapeni, jakou prostorovou iluzi dokáží třeba trpasličí dřeviny, pod nimiž získáte místo pro další rostliny. V podrostu se dobře daří například brusinkám, klikvi a také jahodníku měsíčnímu, který plodí průběžně po celé léto. Pokud to jen trochu jde, zkuste najít místo alespoň pro jeden či dva nízké ovocné stromky, které lze vysadit podél cestičky nebo u plotu. Malá zahrádka je vhodným místem i pro maliník, ostružiník, rybíz nebo borůvky.

Prostor pro zeleninu a bylinky

Malá zahrádka vám nezabrání ani v pěstování zeleniny, třeba formou střídání plodin, takže lze na omezeném prostoru sklízet vlastní úrodu od jara do podzimu. Začněte ředkvičkami, poté nastává čas na výsadbu salátu a mrkve a posléze třeba mangoldu, špenátu či růžičkové kapusty, tedy druhů, které vydrží na zahradě až do chladných dní. Na menší záhonek se vejdou i rajčata a papriky.

Místo se najde i pro zeleninové záhonky
Místo se najde i pro zeleninové záhonky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nezapomeňte pochopitelně na bylinky, které nemusíte vysázet jen do záhonů, ale většině z nich se dobře daří i v nádobách, které umístíte všude, kde vám zbylo trochu místo.

Zdroj informací: homebydleni.cz, www.bejvavalo.cz, www.prozeny.cz

Publikováno: 4. 5. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová