reklama

Jarní výsev a výsadba ředkviček, petržele a květáku

Je vhodné jarní sázení například květáku na volné záhony? A co když přijde nepřízeň počasí a všechna naše snaha bude zamřená? Během jarních mrazíků sazenice zahynou a semenům se také ven moc chtít nebude. Pokud si ale pořídíme sofistikované a opravdu praktické rychlírny, nemusíme si již o naši úrodu dělat starosti.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Je čas pustit se do jarního sázení. Začněte chystat sazenice (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jarní sázení nemusíme oddalovat

Někdy musíme s jarním sázením kvůli ranním mrazíkům počkat. Přitom mít brzy zjara vlastní vypěstovanou zeleninu je výhoda, kterou ocení rodiny s dětmi i lidé, kteří se věnují zdravé výživě stejně jako ti, kteří chtějí mít přehled o tom, co konzumují a v jaké kvalitě. Domácí vypěstovaná zelenina bude kvalitní, výživná a ekologicky vypěstovaná. A třeba takový výsev a výsadba ředkviček, květáku, petržele a další zeleniny je v tomto období to pravé.

Výsev ředkviček a petržele, výsadba sazenic květáku a další zeleniny je v našem podnebí ale neustálou sázkou do loterie. Zejména na jaře je potřeba stále hlídat počasí, protože sněhové přeháňky, poklesy teplot nebo vytrvalé deště nejsou u nás ničím výjimečným. Pěstovat zeleninu ve volné půdě proto jde bez rizika až v květnu, kdy se teploty a počasí jakžtakž umoudří. Abychom ale do té doby nemuseli čekat, můžeme použít tzv. rychlírny. 

Jarní výsev a výsadbu ředkviček, petržele a květáku nám může zkomplikovat nevlídné počasí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jarní výsev a výsadbu ředkviček, petržele a květáku nám může zkomplikovat nevlídné počasí

Ředkvičky

Patří mezi první zeleninu, kterou vyséváme. Jejich sortiment je široký a vybrat si nebude úplně jednoduché. Pokud nepatříme mezi trpělivé jedince, vsadíme na takové odrůdy, které mají velmi krátkou vegetační dobu. To jsou například odrůdy Ester nebo Faraon, které mají vegetační dobu pouze 35 dní. Takže za měsíc od výsevu si již můžeme pochutnávat na šťavnatých plodech ředkviček.

Nejchutnější odrůdy ředkviček
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nejchutnější odrůdy ředkviček

Půda pro ředkvičky musí být dobře propracovaná a s dostatečnou zásobou živin. Zkušenější zahrádkáři vědí, že ředkvička je plodina krátkého dne, což znamená, že kvalitní bulvičky se vytvářejí jen na jaře a na podzim, kdy je den kratší. V létě při dlouhém dni vytváří rostlina květní stonky a semena. Proto se v létě nepěstuje.

Aby ředkvičky byly chutné a šťavnaté, musejí rychle vyrůst. To znamená, že se musí hodně zalévat. Při kolísající vlhkosti začnou totiž dřevnatět. Ředkvičky obsahují kromě vody vyšší množství draslíku, také fosfor, vápník nebo sodík, obsahují také vitamin C.

Kořenová zelenina

Mezi další kořenovou zeleninou oblíbenou v našich zahradách můžeme zařadit mrkev, petržel nebo celer. Petržel ale můžeme zařadit i mezi naťové zeleniny, protože petržel kudrnka se pěstuje právě především kvůli nati. Velmi oblíbená odrůda je Astra, která vyniká vysokou aromatičností. Dá se pěstovat prakticky ve všech typech půdy a ve všech podnebních pásmech.

Kudrnatá petrželka Astra nás překvapí svým výrazným aroma
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kudrnatá petrželka Astra nás překvapí svým výrazným aroma

Některé druhy zeleniny je ale lepší pěstovat ze sadby. To znamená, že si časně koncem zimy vysejeme semena např. ve vytápěném skleníku nebo doma do minipařníku, a na záhony umisťujeme vzrostlé sazenice. To je třeba příklad květáku, kde odrůda Beta patří mezi obří odrůdy. Také kedlubny, rané zelí nebo saláty všech druhů patří mezi tyto zeleniny lépe pěstovatelné ze sazenic.

Odrůda Beta patří mezi gigantické květáky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Odrůda Beta patří mezi gigantické květáky

Jarení sázení umožní rychlírny

Ve chvíli, kdy se pustíme do jarního sázení, nás výkyvy počasí nutí, abychom své sazenice i vysetá semena chránili. Pozdní mrazíky, které se občas vyskytují okolo ledových mužů (polovina května) dokážou sazenice spolehlivě zničit. Nejčastěji používáme bílou netkanou textilii, která dokáže rostliny ochránit před mrazem až do -3 °C.

To ale mnohdy nestačí a je potřeba sáhnout k účinnějším a spolehlivějším metodám. Kdo má skleník, má vyhráno. Sazenice v něm jsou chráněny dostatečně. Ne každý ale má možnost nebo chuť skleník na zahradě mít. 

Existují tzv. rychlírny. Jsou to jednoduchá zařízení pro výsev a výsadbu ředkviček, květáku, petržele  a ostatních druhů zeleniny, která můžeme umístit na záhony nad sazenice a vytvořit jim tak vhodné podmínky k růstu. Uvnitř rychlíren, což jsou speciálně upravené plastové boxy, které je možné skládat do sebe, se pak zvyšuje teplota oproti té venkovní až o několik jednotek stupňů. Boční stěny rychlíren jsou uzpůsobeny k odvětrávání, aby se sazenice naopak nepřehřívaly.

Rychlírny mají na horní straně otvory pro zálivku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rychlírny mají na horní straně otvory pro zálivku

Rychlírny se jednoduše instalují přímo na záhony a ukotvují se přiloženými plastovými držáky, které se zapichují do půdy. 

Zahradníci doporučují vyzkoušet pro výsev a výsadbu ředkviček, květáku a petržele robustní tunelový systém pro vývoj rostlin s pohodlnými funkcemi provzdušňování a zavlažování pro urychlený růst rostlin a časnou sklizeň. Zavlažovací výklenky pro sběr deště nebo zalévací vody mají účinný systém provzdušňování. Představují bezpečný způsob, jak chránit rostliny před nepřízní počasí a škůdci.

Tento systém jednoduše ukotvíme kolíky do země
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tento systém jednoduše ukotvíme kolíky do země

Obdobou jsou také jednotlivé rychlírny ve tvaru plastového kbelíku, ovšem opět speciálně navržené a vyrobené tak, aby splňovaly podmínky skleníkového typu. Jsou vhodné i například pro děti, které se tak mohou podílet na pěstování zeleniny na záhonech, nebo pro osoby, které nemají k dispozici velký pěstební prostor.

Český kutil také vyzkoušel bezpečný způsob, jak chránit rostliny před nepřízní počasí a škůdci. Garantia Pařník Sunny 645061  je navržen pro urychlený růst rostlin a časnou sklizeň. Zavlažovací výklenky pro sběr deště nebo zalévací vody usnadní zalévání a zavlažování rostlin. Účinný systém provzdušňování si poradí s tvorbou vyšší teploty uvnitř zařízení. Tento systém zakoupíte včetně 2 upevňovacích kolíků.

Jiný typ rychlíren je navržen pro menší plochy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jiný typ rychlíren je navržen pro menší plochy

K nákupu rychlíren je pak možné přikoupit i nášlapné desky, které svým tvarem a velikostí mohou dokonale nahradit pískem či štěrkem vysypávané cestičky.

Vyzkoušeli jsme za vás desky MaXi Garden, které poskytují bezpečný krok díky speciálně vyvinuté struktuře povrchu, velký formát pro pohodlné stání na desce, maximální zatížení při použití kolečka i maximální délku a plochu s pouhými 4 zahradními deskami. Hledáte jednoduché řešení? U desek je to rychlá a snadná pokládka díky použití praktického klik systému. Protiskluzová povrchová struktura umožňuje bezpečný pohyb i starším a méně flexibilním osobám. 

K rychlírnám můžeme využít také pohodlné a bezpečné nášlapné cestičky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
K rychlírnám můžeme využít také pohodlné a bezpečné nášlapné cestičky

Výsev a výsadbu ředkviček, květáku a petržele, jakožto i ostatních druhů zeleniny můžeme tedy teď už provádět v době, kdy se ještě sněhové vločky střídají s dešťovými přeháňkami a slunečními paprsky. Díky jednoduchým, ale účinným pomocníkům tak naše snaha nepřijde nazmar a již začátkem jara si můžeme pochutnávat na čerstvé a vlastní zelenině.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Zahrádkářská poradna; Michasa (Garantia)

Publikováno: 2. 5. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová