reklama

I na apríla nás může potrápit zmrzlý trávník

Zmrzlý trávník nás nemusí potkat jen v zimě. Tento problém může nastat i na jaře, v období, kdy už všichni netrpělivě očekáváme nárůst teplot. Takzvané aprílové počasí, které je někdy jako na houpačce, nám může přinést nejedno překvapení, ne vždy příjemné. Takové ranní mrazíky umějí pěkně zatočit s úrodou i naším trávníkem.

i (Zdroj: Robomow)
Správnou péčí bude zmrzlý trávník opět v kondici (Zdroj: Robomow)

Jarní mrazíky: Pozor na zmrzlý trávník

S prodlužujícími se dny a svítícím sluncem mnozí z nás netrpělivě očekávají příchod jara. Pro zahrádkáře je to čas, kdy mají připravit své venkovní prostory na nadcházející sezónu. Jeden pěkný víkend však jaro nedělá. Dubnové počasí může být totiž nepředvídatelné a zahrádkáři si musí dávat pozor například na jarní mrazíky, které mohou poškodit jejich rostliny a trávníky. Zjistěte, na co si dát pozor v aprílovém počasí. Přinášíme tipy pro údržbu zahrady v tomto období.

Snažte se nechodit po zmrzlém trávníku

Jednou z nejdůležitějších věcí, které je třeba mít během jarních mrazíků na paměti, je vyvarování se chůze po zmrzlém trávníku. Chození po zmrzlém trávníku může travní porost poškodit a zanechat na něm nevzhledné hnědé skvrny, jejichž obnova může trvat i několik týdnů. Nejvíce náchylná na poškození jsou nová stébla trávy. Proto, pokud se během mrazíků potřebujete dostat do určité části zahrady, použijte nášlapné kameny nebo desky, které trávník ochrání.

Holá místa dosypeme substrátem a osejeme travním semenem
i (Zdroj: iStock)
Holá místa dosypeme substrátem a osejeme travním semenem

S hnojením raději ještě vyčkejte

Další věcí, na kterou je třeba si dát během jarních mrazíků pozor, je hnojení trávníku. Používání hnojiva během mrazů může vést k nerovnoměrné aplikaci, protože zmrzlá půda zabrání rovnoměrnému vstřebávání hnojiva. S aplikací hnojiva na trávník je lepší počkat, až mrazy pominou. Zpravidla se s hnojením začíná v květnu, kdy už bývá počasí více stabilní. Trpělivost se opravdu vyplatí a přinese vám potěšení z krásné a zdravé zahrady po celou sezónu.

První jarní seč

Jakmile jarní mrazy pominou, je čas začít myslet na první sečení sezóny. Je důležité si uvědomit, že při prvním sečení byste měli ponechat přibližně 3 cm trávy. Díky tomu bude trávník po zbytek sezóny růst silný a zdravý. Tento úkol vám může usnadnit robotická sekačka. Například robotické sekačky umožňují uživateli, aby si přímo na sekačce nastavil požadovanou délku trávníku, na kterou by měla sekačka sekat. Lze si také stáhnout mobilní aplikací, kde lze nastavit ještě mnoho dalších věcí.

Trávník potřebuje pravidelnou závlahu
i (Zdroj: Robomow)
Trávník potřebuje pravidelnou závlahu

Snadno si můžete nastavit konkrétní den a čas, kdy začne sama sekat a bude o váš trávník pečovat, i když nebudete doma. Vy se tak budete moci vždy pyšnit parádním trávníkem,“ říká Aleš Chrobok, specialista na zahradní techniku.

Další jarní aktivity na zahradě

Kromě sekání trávníku můžete během jara provést i další úkony, které připraví vaši zahradu na zbytek sezóny. Mezi základní jarní práce na zahradě v dubnu patří třeba prořezávání keřů a stromů, odstraňování odumřelých větví, tvarování rostlin a dělení trvalek. Můžete také pomalu začít sázet zeleninu a květiny, které budou plodit a kvést v letních měsících. Předtím je nezbytné vyčistit záhony, odstranit veškeré nečistoty a přidat kompost nebo mulč, abyste vyživili půdu. Kromě toho byste měli začít zahradu pravidelně zalévat, zejména pokud je nedostatek dešťových srážek. Pokud se postaráte o tyto základní jarní práce, zajistíte, že vaše zahrada bude připravena vzkvétat a vytvářet krásnou úrodu zeleniny a květin po celou sezónu.

Zdroj informací: Robomow

Publikováno: 6. 5. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce