reklama

Kamélie: Náročná kráska z Dálného východu

Mezi nejušlechtilejší květiny patří kamélie neboli čínské růže. Zahradník Evžen Kopecký o nich ví téměř vše. V současnosti se totiž stará o 400 odrůd těchto krásek na zámku Rájec nad Svitavou.

Odkud kamélie pochází

Po staletí se pěstují a šlechtí v Číně a Japonsku. Roku 1753 byla Carlem von Linném pojmenována po brněnském rodákovi a jezuitském misionáři Jiřím Josefu Kamelovi za jeho zásluhy v oblasti přírodních věd.

Kde se dnes přirozeně vyskytují

Kamélie jsou oblíbenými venkovními keři v zemích s mírnějšími zimami – jih a západ Evropy od Alp až po Holandsko, jihovýchodní Asie, USA, Nový Zéland, Austrálie. V přírodě se vyskytuje cca 270 druhů. Ale na světě jich je registrovaných přes 60 tisíc odrůd.

Kamélie: Náročná kráska z Dálného východu
i (Zdroj: pixabay.com)
Kamélie: Náročná kráska z Dálného východu

Které konkrétní druhy můžeme pěstovat doma

V domácnostech se takřka výhradně pěstuje jen kamélie japonská (Camelia Japonica) a velmi zřídka několik dalších druhů například Kamélie sasanqua, která kvete již nyní, či kříženci. V klimatických podmínkách našich zemí je nutné kamélii v zimním období přenést do chráněného prostoru. Mohou být exkluzivní ozdobou zimních zahrad, hal, schodišť a jiných chladnějších prostor. Od prosince do dubna jsou totiž v hlavním období květu.

S jakými tvary a barvami se můžeme setkat

Kamélie jsou stále zelené keře až stromy do 15 metrů, které lze v domácnosti řezem udržovat v menších velikostech. Jejich květy mohou být jednoduché, poloplné, plné, tvarem připomínající růži, sasanku, pivoňku. Barva květů je od bílé po červenou včetně různých kombinací melírů a barevných skvrn. Do stejného rodu rostlin patří i čajovník (Camelia Sinensis).

Proč se kamélie pěstují v menší míře než dřív

Ve 20. století začaly kaméliím konkurovat orchideje a jiné exotické rostliny. Pohromou se však pro ně stal nový trend v bydlení – panelové domy a nové vynálezy, v tomto případě ústřední topení. Suchý vzduch a vysoká teplota totiž pěstování kamélií vylučují.  Nicméně v posledních desetiletích se kamélie vrací na zasloužené výsluní, a to díky návratu k bydlení v rodinných domech. Lidé se jejímu pěstování vyhýbají právě kvůli náročnosti.

Kamélie: Náročná kráska z Dálného východu
i (Zdroj: Prima FTV)
Kamélie: Náročná kráska z Dálného východu

Jakou péči vyžadují

Během října je přeneseme na zimní stanoviště. Od té doby musíme udržovat po celou zimu teplotu 0–15 °C, kratší pokles do –5 °C rostlině nevadí. Některé odrůdy snesou až –18 °C, např. Camelie Japonica odrůda Chandlery, Adolphe Andusson, Lady Clare. Zaléváme mírně, rostlina by měla mít stále vlhký substrát, nesmí být však mokrý či naopak přeschlý. Měl by být mírně kyselý, humózní, vzdušný. Můžeme použít substrát pro azalky a rododendrony. S ohledem na okolní teplotu je nutné zajistit dostatek světla. Pozor však na prudké slunce a do jara nehnojíme!

Kamélie: Náročná kráska z Dálného východu
i (Zdroj: pixabay.com)
Kamélie: Náročná kráska z Dálného východu

Péče o kamélie, pokud je máme v domácnosti

Pokud si květiny necháme doma, měly by být na světlém vzdušném místě, též bez prudkého slunce. Pokud bychom tyto aspekty nedodrželi, poupata by opadávala. V září se mohou objevit již první květy na některých odrůdách kamélií, jako je např. již zmíněná Camelia sasanqua a čajovník.

Publikováno: 7. 12. 2018, Autor: Oldřich Navrátil , Profil autora: Oldřich Navrátil