reklama

Jak zabezpečit a ochránit semena zeleniny při výsevu?

Na jaře jste vyseli semena zeleniny a nyní se obáváte, že jim mohou povětrnostní podmínky ublížit? Ochránit je můžete několika způsoby. Nestačí se ovšem řídit jen pokyny výrobce na obalu nakoupených sáčků se semeny, musíte také zapojit vlastní rozum a uvážit, zda není výsev předčasný a zda mají semena tu nejlepší péči.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ochrana semen zeleniny vám zajistí dobrou úrodu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak ochránit výsev zeleniny

Jako každý rok jste si připravili sáčky se semeny zeleniny, pěstební nádoby a kvalitní substrát, zaseli a nyní čekáte, až vyklíčí. Jenže křehké rostlinky i semena samotná je potřeba ochránit. Před čím? Především před povětrnostními výkyvy, kterých je na začátku jara víc než hub po dešti. I když je jeden den krásné slunné počasí, neznamená to, že odpoledne se venku nebudou čerti ženit. Proto je v tomto období ochrana semen zeleniny i mladých rostlin víc než žádoucí.

Semena zeleniny ale neohrožuje jen chlad nebo silný vítr. Mezi další rizika patří především nesprávné podmínky při výsevu a nesprávná péče o mladé rostlinky. Další pak přicházejí na řadu škůdci. Zkušený pěstitel je už připraven a dle vlastních pozorování dokáže vyhodnotit, zda je právě na Josefa opravdu vhodný čas na výsev rajčat a zda naklíčená semena paprik nezajdou chladem ve skleníku. Začínající pěstitelé jsou ale většinou bezradní. A proto tu máme několik tipů, jak docílit toho, aby se ze semen staly statné a plodící rostliny s bohatou úrodou.

Jakmile mají rostlinky minimálně dva děložní lístky, můžete je přepikýrovat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jakmile mají rostlinky minimálně dva děložní lístky, můžete je přepikýrovat

Čas a počasí

Čas hraje při výsevu semen podstatnou roli. Ale i čas je relativní. Máme třeba zažito, že v období 19. března, tedy "na Josefa" se hodí vysít semena rajčat, protože než sazeničky narostou do správné velikosti, ustálí se venku počasí a nebudou již hrozit přízemní mrazíky. Jenže ve chvíli, kdy vysejeme semena do pěstebních nádob, se počasí začne vlivem tlakové výše, níže, saharského větru a špatné konstelace hvězd dlouhodobě kazit a než se ze semen vyklubou první klíčky, máte za okny výstavní fujavici s vločkami jako selata. A teď babo raď.

Naše rada zní: Než semena vysejete, zkonzultujte svůj záměr s dlouhodobou předpovědí počasí, i kdybyste si měli zavolat osobně do Komořan. Ačkoliv jsou meteorologové bráni jako největší pohádkáři na světě, mají spolehliví přístroje na určení pravděpodobného vývoje počasí v nejbližším měsíci. Pokud vám řeknou, že celý březen a duben bude ve znamení aprílového počasí a budou hrozit i přízemní mrazíky, klidně s výsevem semen počkejte týden až 14 dní. Anebo vysejte ve stanovenou dobu a mezitím si pořiďte vytápěný skleník.

Ochranu semen a sazenic nepodceňujte, jen zdravé a odolné rostliny budou dávat úrodu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ochranu semen a sazenic nepodceňujte, jen zdravé a odolné rostliny budou dávat úrodu

Údaje od výrobce

Pokud semena kupujete, zadní strana sáčku vám slouží jako názorný ukazatel. Zjistíte tam, kdy je ideální semena vysít do nádob při předpěstování, kdy se možné vysévat do skleníku a kdy přímo na záhony. Dále zde jsou označeny údaje, jaké podmínky rostlině pro růst uchystat - zda má ráda plné slunce, nebo polostín, či stín, jak bohatá má být zálivka, i zda hnojit či nehnojit. Nechybí ani období sklizně, pokud se jedná o semena zeleniny.

Substrát a zálivka

Pro výsev semen je důležitý ten správný substrát. Pokud si nejste jisti, který z celé řady je vhodný, použijte univerzální. Na každém typu je ale uvedeno, pro jaké účely je substrát využitelný.

Zálivka semen a výsevu je důležitá, ale nic se nemá přehánět. Přemokřený substrát povede k odumření klíčků a hnilobě semen. Místo zálivky konvičkou použijte rozprašovač a pravidelně substrát zvlhčujte.

Pěstební nádoby umístěte na slunce, ale jakmile začnou ze substrátu rašit sazeničky, přestěhujte nádoby z plného slunce na světlé místo. Plné slunce, zvlášť na jižní straně, by mohlo jemné lístky sazeniček spálit. Jakmile sazeničky mají alespoň 2 děložní lístky, můžeme přistoupit k pikýrování.

Pikýrování = přepichování mladých sazenic. Nebojte se, že byste slabé sazeničky poškodili. Pokud budete postupovat dostatečně jemně a opatrně, zvládnete to. Připravte si nové sadbovače, kde má každá rostlinka svůj vyhrazený prostor. Na pikýrování použijte obyčejnou tužku, kterou opatrně podeberete sazeničku v nádobě, vyjmete jí ze substrátu a tou samou tužkou vyhloubíte v sadbovači důlek. Zaštípněte kořínky a zaštípněte i vrcholek sazeničky, aby zesílila a košatěla. 

K pikýrování použijte obyčejnou tužku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
K pikýrování použijte obyčejnou tužku

V sadbovači pak rostlinku mírně upěchujte a snažte se jí zasunout do substrátu stonek bez toho, abyste rostlinku zlomili. Nezapomeňte na zálivku.

Dbejte na pravidelnou zálivku, ale vyvarujte se podmáčení sazenic
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dbejte na pravidelnou zálivku, ale vyvarujte se podmáčení sazenic

Pro podporu a vitalitu rostlin doporučujeme použít ESCUBE GARDEN ovoce a zelenina. Je to komplexní pomocný prostředek určený k vysazování, regeneraci a péči o ovocné stromy, pěstování drobného ovoce a zeleniny. Zlepšuje vitalitu rostlin za běžných podmínek i za sucha, podporuje klíčivost, zakořenění a rozvoj kořenového systému, zlepšuje příjem a využití živin a snižuje spotřebu závlahové vody a hnojiv.

Pro podporu růstu lze využít nejen hnojiva, ale také rostlinné biostimulanty. Obsahují přírodní mikrogely, které zadržují vodu v půdě a půdní smáčedla, která zabraňují vypařování vody z půdy. Při aplikaci na jaře dosáhnete efektivnějšímu působení prostředků proti škůdcům. Aplikací v létě si vychutnáte chutnějšího ovoce a vyšší úrody. Na podzim zrychlíte rozvoj kořenového systému a lepší uchycení sazenic. A při aplikaci v zimě urychlíte růst rostlin ve sklenících, zvýšíte úspěšnost pěstování sazenic a přísad a zlepšíte využití použitého hnojiva.

Pro podporu růstu použijte rostlinné biostimulátory
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro podporu růstu použijte rostlinné biostimulátory

Vitální a zdravé sazenice budou také odolnější proti nejrůznějším škůdcům, z nichž nejúpornější jsou mšice. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Napřírodno; ESCUBE s.r.o.

Publikováno: 5. 5. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová