Založit trávník v místě, kde nikdy nebyl, je jednoduché, říkáte si. Prostě vezmete sáček s osivem a rozhodíte ho po ploše, kde chcete trávník mít. Ale ouha, to je velká chyba. Inspirujte se raději radami odborníků, kteří vás provedou tajemstvím správného založení trávníku a vysvětlí vám, jaký postup je ideální.
Jaký postup zvolit, když chcete založit trávník?
Toužíte po krásném trávníku, který vám bude okolí závidět? Založte si ho. Ovšem pokud tedy víte, jaký je správný postup při zakládání trávníku. Rozhodně to není jen o tom rozhodit po ploše pozemku několik hrstí travního osiva. To by byla velká chyba a místo trávníku byste měli jen úhor. Správný postup při zakládání trávníku je tak trochu matematika a trochu alchymie. Pokud dodržíte základní princip, bude váš trávník hustý a dokonalý.
1. krok: Plocha
Založit trávník znamená mít volný prostor, kde trávník nebude ničemu překážet a nic nebude překážet trávníku. Plocha nemusí být stejnoměrná, může být členitá, nepravidelná. Při vyčleňování plochy pro založení trávníku byste si ale plochu měli spočítat. Proč? Abyste věděli, kolik travního osiva budete potřebovat.
Tip:
Ideální je 20-30 g travního osiva na 1 m².
2. krok: Terénní úpravy
Nejprve budete muset plochu pro trávník srovnat. Odstraňte kameny, vyčnívající kořeny, a pokud je to možné, vyrovnejte povrch. Poté vytvořte tzv. lůžko, vrstvu zkypřené země, do které teprve budete sít travní osivo.
Tip:
Při terénní úpravě povrchu zachovejte mírný sklon plochy. Nebudou se vám pak na trávníku při intenzivních deštích tvořit laguny, protože voda bude samospádem odtékat pryč.
3. krok: Zapravení osiva do půdy
Důležitý je výběr travního osiva. Na trhu nalezneme bohatou nabídku nejrůznějších směsí travního semene podle toho, jaký trávník vlastně na zahradě chceme mít.
Tip:
Je vždy lepší rozhazovat travní osivo pomocí rozmetadla, tedy nejčastěji plastové misky s rozmetacím zařízením, které stejnoměrně rozhodí osivo po ploše.
Po rozhození osiva do půdy celou plochu uhrabte hráběmi a uválcujte. Tím se semeno dobře vtlačí těsně pod povrch půdy a nestane se svačinou pro ptactvo z širokého okolí. Plochu pro založení trávníku zalijte. Použijte buď kropicí konev s jemným kropítkem, nebo postřikovací hadici s koncovkou, na níž nastavíte jemné rozprašování vody.
Travní osivo
Pokud vsadíte na takové travní osivo, které obsahuje jílek vytrvalý, máte postaráno o krásný hustý trávník. Jílek vytrvalý (Lolium perenne) je druh trávy z rodu Lolium. Jedná se o nízce rostoucí rostlinu, která má domovinu v Evropě, Africe i Asii, a je hojně se pěstovaná po celém světě. Podobným druhem trávy je pýr plazivý, který ovšem na našich zahradách naopak vidíme velmi neradi.
Jak by se vám líbilo mít samozahušťující trávník? Český kutil vyzkoušel renovační travní směs, která obsahuje nově vyšlechtěný druh jílku vytrvalého (Lolium Perenne RPR). Ten má vysokou schopnost regenerace. Díky této vlastnosti získáte odolný a hustý trávník, který při správné péči (hnojení, provzdušňování, zavlažování apod.) bude velmi pěkný po mnoho let. Roste skrz oddenky bokem a vytváří roky hustý trávník. Na rozdíl od běžných trav roste z jednoho travního semene - shluku. Zároveň narůstá shluk trávy vodorovně na stranu oddenku, ze kterého vyrůstají další malé chomáče trávy. Tento proces lze přirovnat k neustále rostoucí přirozené travnaté síti výhonků, ze které rostou nové rostliny - shluky trávy.
Samozahušťující travní směs je extrémně odolná proti sešlapání, hodí se i k obnově poškozených míst na již založeném trávníku.
Takto založený trávník bude pevný, hustý a trvanlivý. Snese nejen běžnou zátěž, ale i zátěž vyšší, např. denní dětské aktivity, pohyb domácích mazlíčků a podobně. Trávník se bude také velmi dobře udržovat, protože hustý a pevný trávník nepodléhá tak snadno "gravitaci" a stébla budou vzpřímená a nepoléhavá.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; rubrika Zahrádkářská poradna; Michasa
Publikováno: 8. 5. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová