Sázení brambor je jednou z nejdůležitějších prací v první polovině května. Aby se ze zasazených hlíz stal zdroj dokonalé a výnosné úrody, je vhodné dodržet několik základních zásad. Nejde jen o dokonale nakypřenou půdu, více se řekneme na následujících řádcích.

Je čas sázet brambory?
Sázení brambor je vhodné neoddalovat. Především u pozdních odrůd s vegetační dobou nad 130 dní budete při včasné výsadbě sklízet v polovině září. Každý posun má za následek, že sklizeň může být ještě pozdnější. Naproti tomu velmi rané odrůdy se sklízejí už 3 měsíce po výsadbě, rané pak do 120 dnů, polorané ještě o 10 dní déle. Před zahájením prací dbejte na velmi důslednou přípravu půdy.
Ať jde o záhon nebo políčko, vždy je nutné zajistit, aby půda pro brambory byla dokonale prokypřená do hloubky a bohatá na živiny. Na záhoně stačí půdu prokypřit motykou a případné hroudy rozbít hráběmi, na větší plochy vyjeďte s motorovým kypřičem. Ten dokonale prokypří půdu do hloubky přibližně 20 cm, přičemž při přídavku kompostu a granulovaného kravského hnoje dokonale zapracuje i tyto materiály. Přímé hnojení chlévským hnojem provádějte na podzim v rámci rytí záhonů.

Nezapomeňte, že ještě před zahájením kypření musíte odstranit plevele, a to nejlépe mechanickou cestou, tedy pletím, protože jinak by se plevely šířily a rozrůstaly se. Pletí sice náročnější činnost, ale je to nejjednodušší cesta. Nepoužívejte herbicidní přípravky, a to ani selektivní.
Můžeme se pustit do sázení brambor
Sadba musí být mírně předklíčená a ideálně certifikovaná. Sadbové brambory je možné zakoupit v zahradních centrech, měly by být v prodyšných pytlích ze síťoviny a na vrchu musí být označení odrůdy. K předklíčení se sadba dává na mírně osluněné místo, a to zhruba tři týdny před výsadbou. Vhodným místem je například půda, kde nemrzne. Hlízy určené k výsadbě zde velmi spolehlivě naklíčí.

Poté, co máte vypleto a dokonale prokypřeno, pusťte se do vlastního sázení. V řádcích, které jsou od sebe vzdálené přibližně 70 cm, sázejte hlízy 30 cm od sebe, a to do hloubky alespoň 10 cm. Mělká výsadba má za následek riziko menší sklizně, a pokud hlízy zasadíte velmi mělce, mohou pak při případných posledních mrazících dokonce i namrznout a pracná činnost je k ničemu.

Následně buď motykou, nebo malotraktorem zahrňte brázdy, v nichž jsou naklíčené hlízy založeny tak, aby došlo k tvorbě typických hrůbků. První přihrnutí se provádí po vyklíčení, kdy začne růst nať a v případě potřeby je možno přihrnovat i vícekrát. Pokud již nať vyrostla a hrozí nebezpečí přízemních mrazíků, pak záhon zakryjte netkanou textilií, která brambory ochrání před spálením.
Zdroj informací: zahradnickakucharka.cz
Publikováno: 14. 5. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich