reklama

Jak vypadá pěstování ve vyvýšených záhonech?

Pěstování ve visutých nebo vyvýšených záhonech přináší jen samá pozitiva. Tím největším je, že se už nebudeme muset shýbat k zemi při práci na zahradě, ale můžeme se pohodlněji pouze naklonit nad vyvýšený záhon. Nehledě na to, že vyvýšené záhony mohou mít různou výšku podle našich dispozic a možností. A co vlastně na takových vyvýšených záhonech pěstovat?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Víte, co všechno lze pěstovat ve vyvýšených záhonech? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování ve vyvýšených záhonech

Vyvýšené záhony představují značnou úlevu, protože se k nim nemusíme ohýbat. Na druhou stranu nás ale limitují svou plochou. Přesto jsou stále oblíbenější a je možné si je doma vyrobit podle vlastního uvážení. Stejně tak se dají zakoupit v sofistikované podobě ve vybraných obchodech ze dřeva nebo z plastu. Co všechno se dá vlastně ve vyvýšených záhonech pěstovat?

Protože se vyvýšené záhony musí vyplnit různými vrstvami materiálu, poskytují v prvních letech na zahradě dostatek živin pro plodovou či košťálovou zeleninu, jako jsou rajčata, okurky, zelí, pórek nebo celer. Další zeleninou, která se na vyvýšeném záhonu cítí dobře, jsou cukety, mrkev, fazole a cukrový hrášek. V podstatě se ale v těchto záhonech dá pěstovat všechna zelenina a kromě toho také bylinky nebo okrasné rostliny.

Vyvýšené záhony mají spoustu pozitiv
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyvýšené záhony mají spoustu pozitiv

V prvním roce vysadíme na vyvýšeném záhoně náročnější druhy zeleniny, které budou potřebovat nejvíce půdních živin. Můžete zde ale zasadit rajčata nebo třeba i brambory. Druhým a třetím rokem pak budeme vysazovat méně náročnou zeleninu. Pokud nemáte v plánu zeminu obměnit, což ale není nezbytně nutné, bude se ve vyvýšených záhonech dobře dařit salátům, kořenové zelenině, jahodám nebo bylinkám.

Vyzkoušejte si ve vyvýšených záhonech třeba pěstování česneku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyzkoušejte si ve vyvýšených záhonech třeba pěstování česneku

Jak by měla vypadat skladba půdy ve vyvýšeném záhonu

Vyvýšený záhon je speciálně založený záhon, který dobře funguje díky tomu, že se skládá z několika specifických vrstev od větví přes dřevěnou drť, ale můžeme sem umístit i třeba obrácené travní drny. Pokud máme, přidáme i zkompostovaný hnůj, listí, případně kartony. Nahoru se dává kompost. Vrstva substrátu se pak volí podle typů rostlin, které budeme do vyvýšených záhonů vysazovat. Ideální je tyto záhony založit na podzim, aby měly jednotlivé vrstvy čas na rozklad a vytvoření dokonalé směsi pro pěstování.

Abychom k rostlinám dobře dosáhli ze všech stran, stačí prostor 100×100 cm nebo 120×80 cm. Obecně jsou tyto záhony vysoké asi do 50 cm, ovšem prodávají se také stavebnice o výšce 1 m. Podle našeho vlastního návrhu si ovšem můžeme vyvýšené záhony postavit sami. Jako ideální materiál se nabízí dřevo, resp. prkna či desky, ale můžeme stavět i z palet, traplastu, plastu nebo kovových dílů a dřeva. 

Co v nich můžeme pěstovat? V podstatě všechno, co nás napadne
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Co v nich můžeme pěstovat? V podstatě všechno, co nás napadne

Jako startovací pokus o vyvýšené záhony můžeme využít třeba staré skříně. Abychom zamezili prostupu laku a barev do půdy, vyložíme tyto improvizované vyvýšené záhony zahradní fólií. Je praktičtější, pokud mají záhony pevné dno, protože tím zamezíme přístupu škůdců (hlodavci, půdní červi a brouci). Pokud není možné vyvýšené záhony mít opatřené dnem, může pomoci pletivo nebo síť umístěná na dně záhonu.

Výhodou je také skutečnost, že vyvýšené záhony lze umístit do skleníků. Stejně tak můžeme z vyvýšených záhonů vytvořit fungující pařeniště, pokud horní stranu opatříme skleněným nebo plastovým poklopem.

Vyvýšené záhony můžeme umístit i do skleníku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyvýšené záhony můžeme umístit i do skleníku

Přehled rostlin do vyvýšených záhonů

  • zelenina - plodová, kořenová, košťálová, listová a další, dokonce i brambory
  • bylinky - všechny
  • okrasné květiny - trvalky i jednoletky, letničky, převislé i pnoucí (pokud jim připravíme oporu)
  • konifery
  • ozdobné keře i keře s bobulovým ovocem
  • jahody

Pokud zde chceme pěstovat rostliny tzv. hlubokokořenící, musíme tomu záhony přizpůsobit např. odstraněním dna. Po takové úpravě můžeme do záhonů zasadit i stromky - zákrsy. Jednou z mála nevýhod vyvýšených záhonů a v nich pěstovaných rostlin je rychlé vysychání zeminy. Musíme tedy častěji a vydatněji zalévat. 

Zdroj informací: chytre-bydleni.cz; veronica.cz

Publikováno: 9. 5. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová