reklama

Pěstování superpotravin

Superpotraviny jsou významné pro svůj vysoký obsah účinných látek podporujících vaše zdraví. Pěstováním na zahradě určitě neprohloupíte, budete mít dostatek vitaminů, minerálů a enzymů, navíc ušetříte nemalé finanční prostředky. Jaké superpotraviny zvolit k pěstování na vaší zahradě? Můžete si vybrat z ovoce, zeleniny, semínek nebo ořechů. Poradíme, které druhy si vybrat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vypěstujte si na zahradě superpotraviny. Typickým příkladem jsou jahody (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vypěstujte si na zahradě superpotraviny

I v našich zeměpisných šířkách můžete na zahradě pěstovat superpotraviny, které vám dodají množství výživných látek. Nejde o běžné rostliny z českých poměrů. Místo obyčejných brambor zkuste hlízy pocházející z jihoamerického Peru. Bez větších problémů můžete pěstovat jakon, který se řadí mezi superpotraviny mající sladší chuť. Stejně vhodné bude pěstování mochyně peruánské, též známé pod názvem Physalis. U obou rostlin dávejte pozor na mrazíky, které je mohou poškodit. Proto dbejte na jejich ochranu, jedině tak se dočkáte kýžených zdravých plodů.

Mezi superpotravinu lze zařadit i keř, který se běžně pěstuje pro svou krásu a který je výborným dekorativním prvkem. Řeč je o muchovníku, který má jedlé plody též známé jako indiánské borůvky. Tyto chutné poldy obsahují velké množství vitaminu C a rovněž vitaminy skupiny B. Minerální látky a vláknina jsou blahodárné pro střeva, protože fungují jako kartáč. Tato rostlina není nijak náročná na pěstování, snese i mrazivé počasí či sucho a bude se jí dařit v jakékoliv půdě. Stejně tak bude vhodnou rostlinou aronie nebo temnoplodec.

Muchovník není typický na pěstování v našich podmínkách
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Muchovník není typický na pěstování v našich podmínkách

Místo zahraničních semínek, jakými jsou chia, můžete zvolit slunečnicová nebo lněná, která vám dodají podobné zdraví prospěšné látky.

Ovoce, zelenina a ořechy

Typickou českou variantou superpotraviny je mladý ječmen, který se dá vypěstovat i bez vlastní zahrádky. Postačí vám k tomu truhlík nebo květináč, kde skvěle vyklíčí. Jahody jsou blahodárné pro vysoký obsah antioxidantů, vitaminu C, draslíku, sodíku a dalších minerálních látek. Jsou účinné na centrální nervový systém. K jejich pěstování nepotřebujete záhonky, můžete si je vysadit do truhlíků nebo květináčů.

Stejně tak vhodné budou i borůvky, které se na zahradách již běžně objevují. Jsou rovněž vhodným antioxidantem, čistí krev, dodávají životní energií, a dokonce omlazují organismus i pleť. Mají léčivé účinky při střevních potížích, pomáhají při průjmech a jiných střevních onemocněních. Jsou vhodné i pro snížení hladiny cholesterolu i cukru v krvi a prokazatelně zklidňují nervový systém. Stejně dokonalé jsou brusinky, které jsou vhodné na problémy s močovými cestami a ledvinami. Pěstováním malin nebo ostružin získáte pro vaši rodinu a blízké plody, které se považují rovněž za superpotraviny.  

Ostružiny by neměly chybět na žádné zahradě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ostružiny by neměly chybět na žádné zahradě

Plody jabloní jsou rozhodně velmi dobrou variantou, které dodají tělu vitaminy i prospěšnou vlákninu a ocení je všichni, kteří potřebují snížit hladinu cholesterolu v krvi. Pěstování těchto stromů vyžaduje trochu zkušenosti a především pravidelný řez, který zaručí kvalitní sklizeň. S výsadbou nespěchejte, dobře si rozmyslete místo, které bude pro jabloň vhodné. Stejně tak i ořešák, který vám poskytne chutné vlašské ořechy, potřebuje na zahradě správně zvolené místo - především vzhledem ke své velikosti koruny. Plody jsou skvělým zdrojem hořčíku, vápníku, zinku a zdraví prospěšných tuků. Posilují svaly, kosti, imunitu a celý nervový systém. Pozor, jsou vysoce alergenní potravinou!

Ani pěstováním meruněk neprohloupíte, jejich plody jsou vhodné pro kardiovaskulární systém nebo pro astmatiky. Obsahují množství vlákniny a jsou zdrojem různých vitaminů. Jejich pěstování je vhodné do teplejších oblastí, protože nenadálé mrazíky v období květu mohou poškodit celou budoucí úrodu. Stejně tak broskvoně mají plody, které hydratují díky vysokému obsahu vody. Dodávají pocit sytosti a jsou vhodné při dietě. Stejně jako meruňky jsou velmi citlivé na mrazy, proto je pěstujte na chráněném místě. Před jarními mrazy je můžete ochránit fólií. Méně háklivé na pěstování jsou třešně, jejichž plody zpomalují proces stárnutí, bojují s nespavostí a napomáhají zdravé činnosti srdce a mozku.  

Rovněž pěstování vinné révy zaručuje plody, které se označují za superpotraviny, obsahují množství vitaminů, snižují hladinu cholesterolu v krvi, chrání před infarktem, uklidňují nervy a odbourávají stres. Jsou vhodné i při redukční dietě pro svůj nízký obsah cukrů. S jejich pěstováním se raději poraďte se zkušeným vinařem, který vám jako začátečníkovi předá cenné rady a zkušenosti.

Vinná réva potřebuje zkušenou péči
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vinná réva potřebuje zkušenou péči

Obyčejná kapusta se řadí mezi zástupce superpotravin. Je bohatá na vlákninu, a proto má blahodárné účinky na zažívací systém. Obsahuje vitamin C a E, vitaminy skupiny B, minerální látky - především vápník, draslík fosfor, železo a kyselinu listovou.

Papriky, které můžete pěstovat i ve skleníku, dodávají tělu vitaminy C a B a také minerální látky, především vápník, draslík, železo a hořčík. Stejně vhodnou variantou jsou chilli papričky, které můžete pěstovat i mimo zahradu v truhlíku nebo květináči. Jsou vhodné při dietách, protože zrychlují metabolismus a tělo lépe pálí tuky. Jsou vhodné i jako zdroj bílkovin nebo jako afrodiziakum.

Nesmíme zapomenout ani na mrkev, která je zdrojem vlákniny a podporuje zrak. Pěstování není nijak složité stejně jako u červené řepy, která zbavuje mozek jedovatých kovů. Je kvalitním zdrojem kyseliny listové, vitaminu C a draslíku, který upravuje srdeční činnost, udržuje normální krevní tlak a napomáhá správné činnosti nervové soustavy.

Zdroj informací: blendea.cz; city.cz; zdravi.euro.cz

Publikováno: 15. 5. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská