reklama

Květnové kalendárium - co nám přichystala květnová zahrada?

Květnová zahrada je pohlazením pro duši. V květnu zahrada kvete a zahrádkáři mají na zahradě nejvíce práce. Je-li průběh měsíce teplý a deštivý, vše velmi intenzivně roste a dá se předpokládat dobrá úroda. Během měsíce již v nižších polohách dozrávají kamčatské borůvky a ke konci měsíce nejranější odrůdy třešní.

i (Zdroj: Shutterstock)
Květnová zahrada hraje barvami a omamnými vůněmi (Zdroj: Shutterstock)

Okrasná zahrada

Odstraňujeme opylená květenství cibulovin, rododendronů, šeříků. Je ideální doba pro řez choulostivých dřevin (např. sakur, javorů, bříz nebo stewartií či vonokvětek). Dobře lze řezat v druhé polovině měsíce (těsně po odkvětu) pěnišníky (Rhododendron). Intenzivní péči vyžadují travní porosty, proto sečeme, přihnojujeme či likvidujeme širokolisté plevele.

Pečujeme o vysazenou zeleninu a ovoce
i (Zdroj: Shutterstock)
Pečujeme o vysazenou zeleninu a ovoce

Ovocná zahrada

Pokud jsme to v dubnu nestihli, případně nacházíme-li se ve vyšších polohách, dokončíme přeroubování stromů zdravými nenarašenými rouby. Podle šířky podnože a roubu volíme metodu štěpování. Začínáme s řezem vlašských ořešáků. Vhodná doba pro jeho řez nastává, pokud jsou letorosty již dlouhé 6 až 12 cm. V případě, že by však rány ještě „slzely“, tak řez posuneme o 14 dní.

Pokud máme v zahradě odrůdy jabloní citlivé ke strupovitosti, můžeme podle počasí proti ní zakročit (když je deštivo, listy zůstávají vlhké i více než 2–3 hodiny) nejlépe přípravky účinkujícími proti strupovitosti a zároveň padlí. Pokud je sucho a teplo, je vhodné ošetřit přípravky účinkujícími proti padlí a strupovitosti nejen stromy citlivé, ale prostě všechny. Pokud máme v zahradě hrušně, používáme na toto ošetření takové přípravky, které kromě strupovitosti (a padlí) potlačují i rozvoj rzi hrušňové.

Vše kvete jako o závod
i (Zdroj: Shutterstock)
Vše kvete jako o závod

Zeleninová zahrada

Po „zmrzlých“ vysazujte na venkovní záhony rajčata, papriky, cukety nebo melouny. Před výsadbou na venkovní záhony nezapomeňte vaše přísady otužovat a přivykat je na přímé sluníčko. Vyhnete se tak jejich popálení, rostly ve světelně odlišných podmínkách. Je čas na vyjednocení a okopání vzešlých semenáčků kořenové a cibulové zeleniny. Vysévejte pozdní košťáloviny pro červnovou výsadbu – zelí, květák, růžičkovou kapustu.

Rubrika vzniká ve spolupráci s časopisem Zahrádkář, více na www.izahradkar.cz.
Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560. 

Zdroj informací: časopis Zahrádkář

Publikováno: 11. 5. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce