reklama

Posekanou trávu nevyhazujte! Můžete ji ještě využít

Co udělat s posekanou trávou? Tak to bývá často první otázka, která nás napadne ještě před zahájením sezóny jejího sečení. Věřte, že tento odpad má v sobě skutečně široký potenciál. Přinášíme rady pro využití trávy.

Lze využít posekanou trávu? Hlavně ji neházejte do kontejneru, zahradu tím ochudíte o spoustu živin (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lze využít trávu?

Pokud se ptáte sami sebe, jak využít trávu, kterou jste posekali, máme pro vás pár tipů. Věřte, že to rozhodně není odpad, který byste chtěli za každou cenu odvážet do místní kompostárny nebo jinak likvidovat. Už první možnost využití v kompostu je vítaná. Posekaná tráva, kterou nasekáte běžnou travní sekačkou pro okrasné trávníky, je pro kompost jako stvořená. Nebojte se ji do kompostu vrstvit po 10 cm. Tuto vrstvu vždy prohoďte hlínou nebo zbytkem ze sítování kompostu, který obsahuje velké množství mikroorganismů.

Nakrátko posekaná tráva začne při tlení poměrně výrazně hřát, čímž dochází k hygienizaci, zárodky plevelů, chorob a škůdců jsou zničeny. Přibližně za tři měsíce od uložení hmoty do kompostu proveďte první přehození kompostu a už na podzim můžete mít kvalitní a vyzrálý kompost, který použijete všude možně po zahradě jako zdroj živin.

Trávu kompostujte, ale vrstva musí mít ne víc než 10 cm, jinak bude zapáchat
Trávu kompostujte, ale vrstva musí mít ne víc než 10 cm, jinak bude zapáchat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Druhou možností využití posekané trávy je mulčování. K tomuto kroku nejčastěji přistupují majitelé užitkových zahrad, kteří si chtějí usnadnit práci a zbavit se zdlouhavé mechanické likvidace plevelů mezi ovocnými keři, pod ovocnými stromy a mezi dalšími rostlinami. Velmi oblíbené je i nastýlání trávy mezi řádky brambor, které je možné provést až tehdy, když už není možné brambory přihrnout kvůli výšce jejich natě.

Při využití trávy jako mulče ale pracujte s rozvahou a na místa sypejte pouze slabé vrstvy tohoto materiálu. Tráva se tak během několika měsíců spolehlivě rozloží bez jakéhokoliv zápachu a přírodní mulč tak můžete znovu aplikovat. Takové mulčovaní je velmi efektivní, protože při svém rozkladu uvolňuje živiny, půda je pod nasypanou trávou kyprá a nevysychá.

Příliš mnoho trávy škodí

Pozor ale na opravdu správnou aplikaci trávy jako mulčování. Pokud se uchýlíte k tomu, že rostlinám dopřejete materiálu hodně, máte zaděláno na problém. Tráva nezetleje, ale naopak začne hnít, což je doprovázeno zápachem. V horních vrstvách se často ukrývají také slimáci, kteří pak za vlhké noci vyrazí spořádat vše možné z vaší zahrádky.

V sezóně sečení bývá hmoty opravdu velké množství, zvláště při pravidelné seči
V sezóně sečení bývá hmoty opravdu velké množství, zvláště při pravidelné seči (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kromě mulčování se nebojte trávu využít jako zdroj živin pro vaše záhony. Na podzim ji zaryjte spolu se spadaným listím na bok brázd, vytvořených v půdě záhonů. Půdu pak ponechejte v hrubé brázdě až do jara.

Vysokou trávu shrabejte a nabídněte nejbližšímu hospodáři
Vysokou trávu shrabejte a nabídněte nejbližšímu hospodáři (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Trochu problematické se jeví využití přerostlé luční trávy. Mnoho z vás ale nefandí mulčování a máte rádi zahradu uklizenou. V tom případě se nabízí využití lištové nebo bubnové sekačky a odvoz posekané hmoty na nejbližší statek s hospodářskými zvířaty, kde hmotu velmi rychle upotřebí. Pokud chováte králíky nebo větší zvířata, pak trávu zajisté využijete nejen na přímé krmení, ale i sušení na seno.

Zdroj informací: zemito.cz

Publikováno: před týdnem, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček