reklama

I při sázení rajčat se můžete dopustit několika chyb

Kdy a jak sázet rajčata? Po zmrzlých mužích už můžeme všechnu předpěstovanou sadbu postupně vysazovat do venkovního prostředí. Platí to i pro rajčata, a pokud nevíte, jak je sázet, abyste měli nakročeno k bohaté úrodě, poradíme vám, co a jak.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak sázet rajčata? Vzdálenost sazenic od sebe by měla být alespoň 50 cm. Sazenice dejte do půdy hlouběji, než byly v původních nádobách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak sázet rajčata? 

Nejen začátečníci se ptají, jak sázet rajčata. Tak především bez pořádně připravené a úrodné půdy rajčata neporostou. Na větrném místě, které často bičuje déšť, se jim také dařit nebude. A zapomeňte i na příliš těžkou jílovitou půdu, protože zamokření je dobrým předpokladem k rozvoji plísní.

Zhruba měsíc před výsadbou se vyplatí rajčatům půdu řádně vydesinfikovat. K tomu účelu se výborně hodí dusíkaté vápno, které ale dobře působí tam, kde je dostatečná vlhkost. Zlikviduje škůdce, choroby a pomůže i od plevelů. Obsažený vápník je důležitý pro zdárný vývoj plodů rajčat, při jeho nedostatku mohou začít trpět černáním konců.

Před vysazením namočte kořenový bal do vody
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Před vysazením namočte kořenový bal do vody

Půdu před výsadbou řádně zkypřete, rozhrabejte železnými hráběmi a srovnejte. Rozhodně teď nepoužívejte žádná minerální hnojiva, ani neaplikujte hnůj nebo jiné organické hnojení. Jediným dobrým sluhou je v rámci příprav k výsadbě rozleželý a prosítovaný kompost. Ten se lehce zapraví do půdy.

Při výsadbě pozor na časté chyby

Jak sázet rajčata, abychom se nedopustili chyb? Sazenice rajčat před jejich vysazením, ať do volné půdy, nebo skleníku, vždy na chvíli ponořte do vody po celý kořenový bal. Dobře pak půjde oddělit květináč od rostliny a nehrozí poškození kořenů, které je v době výsadby zcela nežádoucí.

Zapěstovaná tyčková rajčata ve skleníku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zapěstovaná tyčková rajčata ve skleníku

Mladým rostlinám při výsadbě oštípejte spodní listy a nebojte se sázet nakřivo - jakoby do oblouku. Nic na tom není, jen sazeničky zasaďte hlouběji, než byly v původním obalu. Je to z toho důvodu, že na části stonku, která bude v půdě, vyraší nové kořeny, a tím se zvýší příjem živin, tedy se i zlepší kondice rostlin. Jediný typ, který se sází tak, jak byl v původním obalu, jsou nízké keříčkové kultivary jako Tumbling Tom nebo Vilma.

Nakonec půdu kolem rostliny důkladně přitlačte a pravidelně zalévejte. Ve skleníku nezapomínejte ani na větrání. To je dobré pro snižování vlhkosti uvnitř, tedy se snižuje i riziko napadení listů plísní bramborovou. Dávejte ale pozor na studený průvan a nikdy nezalévejte na list.

Zdroj informací: weiki.bio

Publikováno: 24. 5. 2023, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček