reklama

Nebojte se pěstovat květák

Chcete pěstovat květák v zahradě? Je to plodina poměrně náročná na stanoviště i živiny, ale i tak se nemusíte bát se do jeho pěstování pustit. Dopřejte mu jen to, co potřebuje.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstujte květák v zahradě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč květák v zahradě pěstovat?

Květák v zahradě by vám určitě neměl chybět - je to zelenina, která patří do čeledi brukvovitých spolu s dalšími, jako jsou kapusta, brokolice, kedlubna, růžičková kapusta a ředkvičky. Květák je původem z oblasti Středomoří, ale dnes se pěstuje po celém světě, tedy i u nás. Květák je velmi výživný a zdravý. Obsahuje mnoho vitaminů a minerálních látek, také antioxidanty a fytonutrienty, které mají protirakovinné účinky.

Obvykle se květák vaří, ale může být také pečený, grilovaný nebo smažený. Jeho chuť je mírně sladká a oříšková, což ho činí skvělou přísadou do různých pokrmů. Květák se také často používá jako náhrada za sacharidy v low-carb stravování, například jako náhrada za rýži nebo těstoviny.

Odrůdy květáku mohou mít různé barvy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odrůdy květáku mohou mít různé barvy

Jakou odrůdu vybrat, když chcete pěstovat květák v zahradě?

Pokud chcete pěstovat květák v zahradě, můžete si vybrat z několika odrůd. Zbarvením může být bílý, zelený nebo fialový - v závislosti na odrůdě. Bílý květák je nejběžnější a má velkou kulovitou hlavu složenou z mnoha malých květů. Zelený květák má stejnou strukturu jako bílý, ale s jemnější chutí. Fialový květák má tmavě fialovou hlavu a má silnější, pikantní chuť.

  • Velmi rané odrůdy jsou například Beta, případně odrůda Bora a Expres.
  • Mezi letní odrůdy patří odrůda Delta či Brilant.
  • Polopozdní odrůdy se sklízejí v létě nebo na podzim, je to např. Octavian. Mezi zelené patří Trevi, fialová je Violet Sicilská.
  • Pozdní odrůda je White Ball s výsadbou v březnu až květnu.
Květák vysazujte až po zmrzlých
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květák vysazujte až po zmrzlých

Kdy květák sázet?

Květák začněte předpěstovávat už v polovině března. Semínka vysévejte do teplého pařeniště nebo skleníku, který je vytápěný. Druhou možností je samozřejmě jejich výsev do květináčků doma, kde vám za oknem také vyrostou. To bude trvat déle, proto zde začněte s výsevem již o měsíc dříve. Na své konečné stanoviště, do záhonku, je přemístěte až po zmrzlých, tedy zhruba v polovině května. Ideální spon je zhruba 50×50 cm. Před samotným zasazením je vhodné půdu pokrýt nakrátko posekanou trávou, která se bude zahřívat, čímž přispívá k růstu kořenového balu.

Jaké stanoviště květák v zahradě potřebuje?

Dobře vyberte také místo, kde budete květák v zahradě pěstovat. Stanoviště by nemělo být na přímém slunci, ideální je celodenní rozptýlené světlo. Kromě přímého slunce by neměl být naopak ani ve stínu či v polostínu, to způsobuje pomalý růst růžic. Zemina by měla být dobře vyhnojená, hluboce zpracovaná a mírně kyselá.

Květák v zahradě vyžaduje dostatek živin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květák v zahradě vyžaduje dostatek živin

Hnojení květáku je pro jeho růst velmi důležité

Hnojení je velmi důležitým faktorem pro růst a vývoj květáku, ten je na dostatek živin velmi náročný. Pokud chcete mít zdravé a plodné rostliny, musíte jim zajistit dostatek živin. Při výsadbě květáku můžete použít hnojivo bohaté na dusík, které podpoří růst listů a vytvoření nových výhonů. Pro růst a vývin růžic pak dopřejte květáku ve vícesložkovém minerálním hnojivu mangan, hořčík, bor a molybden – ten je prevencí proti nevytvoření růžice.

Nemoci a škůdci, které vás mohou při pěstování květáku v zahradě potkat

I při pěstování květáku v zahradě se setkáte s různými škůdci a chorobami. Nejčastěji jde o běláska zelného, respektive jeho larvy, které dokáží znehodnotit všechny mladé rostliny, protože napadají střed s růžicemi. Poradí si s ním insekticidní přípravky. Napadat ho můžou také mšice zelné a květilka zelná či dřepčíci. Mezi časté choroby patří boulovitost kořenů brukvovitých.

Zdroj informací: nasezahrada.cz, pestik.cz

Publikováno: 22. 5. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová