reklama

Plánujeme zahradu pro malé děti

Stejně jako každý zahradní styl má svá specifika, jinak tomu není ani u zahrad, které jsou tvořeny speciálně pro určitou skupinu lidí. Jiné požadavky mají senioři, mladý bezdětný manželský pár, ale stejně tak i rodina s malými dětmi. Zahradní prostor se díky svým možnostem stane pro děti opravdovým královstvím, ve kterém budou poznávat nový svět. Právě proto je potřeba zahradu již v procesu plánování tomuto účelu alespoň částečně podřídit a dětem nabídnout různé možnosti aktivní i pasivní zábavy.

i (Zdroj: archiv redakce)
Plánujeme zahradu pro malé děti

Malé děti rády objevují svět kolem sebe. Na zahradě poznávají řadu živočichů, pozorují právě kvetoucí rostliny, které si rády osahají a přivoní si k nim.

Na tento fakt při plánování zahrady pamatujte.Ačkoliv se bezpečnost zahrady širokou veřejností opravdu přeceňuje a vždy se malé děti snažíme na sto procent izolovat od jakéhokoliv potencionálního nebezpečí, je určité vhodné se v rostlinné říši vyhnout silným alergenům a extrémně jedovatým druhům.

Pamatujte, že se děti nespokojí pouze s hmatovým a čichovým vjemem při poznávání krás rostlin, ale také rády ochutnávají. Většinou je lákají spíše rostliny s atraktivně zbarvenými šťavnatými plody, které vyloženě lákají k utrhnutí.

Fenomén – nebezpečí na zahradě

V současné době se snažíme co nejvíce eliminovat jakékoliv nebezpečí, které by se mohlo skrývat na zahradě, aby naše děti nebyly vůbec ohroženy. Zde nastává první problém. Většina okrasných zahradních rostlin je svým způsobem nejedlá nebo přímo jedovatá. Je spíše otázkou, jestli dané druhy budou děti k ochutnání vůbec lákat.

Malé ratolesti většinou nezaujmou listy, výhony nebo květy, ale spíše se orientují na plody. V případě plodů je dobré mít oči na pozoru a sortiment těchto rostlin eliminovat. U mnohých jedovatých okrasných rostlin jsou sice plody na pohled krásné a šťavnaté, ale po ochutnání dítě rychle odradí hořkou nebo trpkou chutí, takže k pozření většího množství ani nedojde. Aby došlo k otravě u velké části okrasných rostlin, muselo by dojít k pozření většího množství plodů, což většinou nedovolí právě zmiňovaná nepříjemná chuť. Jen málokteré rostliny disponují tak silným jedem, aby se otrava projevila po několika plodech.

Přesto se při plánování zahrady poraďte se zahradním architektem o vhodném sortimentu, který bude dostatečně bezpečný. U větších dětí většinou postačuje seznámení s daným druhem rostliny, během kterého jasně vysvětlete, že mohou být plody nebezpečné a že by je určitě neměly ochutnávat.

Pokud na vás působí výběr rostlin na zahradu, kde se kromě vás pohybují také malé děti, jako velký problém, věřte, že v sortimentu existuje celá řada rostlin, které jsou naopak jedlé a zároveň jsou i okrasné. Můžete vybírat třeba ze sortimentu dřevin označovaného jako drobné ovoce. Skvělou sklizeň, krásné květy a zajímavé podzimní zbarvení poskytnou třeba muchovníky (Amelanchier sp.), temnoplodce (Aronia melanocarpa), borůvky chocholičnaté (Vaccinium corymbosum) nebo třeba mišpule obecné (Mespilus germanica).

Okrasné trvalky většinou nebývají označovány za potencionálně nebezpečné rostliny, přesto některé z nich mohou tvořit nejedlé plody. Tento sortiment nahraďte třeba bylinkami, z nichž budete mít navíc další požitek v podobě koření nebo léčivých bylinných čajů.

Plánujeme zahradu pro malé děti
Plánujeme zahradu pro malé děti (Zdroj: )
Plánujeme zahradu pro malé děti
Plánujeme zahradu pro malé děti (Zdroj: )
Plánujeme zahradu pro malé děti
Plánujeme zahradu pro malé děti (Zdroj: )

Zahrada jako prostor pro hry

V dnešní době typické neustálým nedostatkem času, jistě rádi oceníte, když se děti dokážou zabavit alespoň část dne na zahradě. Na trhu se sice objevuje celá řada herních prvků, které umožňují pestré pohybové aktivity, ale děti zabavíte i jinak. Mnohdy při tom postačí opravdu málo a uvidíte, že dětská představivost a touha po poznávání nových věcí nakonec vždy zvítězí.

Na venkovské přírodní zahradě nahradí klasické herní prvky třeba skupinka slaměných balíků, ze kterých lze postavit menší bludiště nebo skrýše. Děti budou také zajímat různá bludiště, která vytvoříte například ze sklizených dýní nebo výsadbou okrasných trav. Herní prvky pro menší děti vytvořte vždy poblíž domu, abyste měly své potomky pod dohledem. Větší děti uvítají již trošku soukromí, proto jim umožněte tvorbu úkrytů třeba v klidném koutu zahrady.

Text a foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 4. 7. 2016, Autor: