reklama

Maranta a hypoestes: Exotické květiny s barevnými listy

Velká většina květin musí vykvést, aby nás mohly potěšit jinou než tradiční zelenou barvou. Jsou však i pokojové květiny, u kterých najdeme krásné růžové odstíny i na listech.

V našich domácnostech pěstujeme většinou rostliny pouze se zelenými listy, ale pokud si chcete dopřát větší pestrost a nechcete čekat na květy, pořiďte si květiny, které do vašeho interiéru vnesou další barvy i bez květů. Krásné vybarvení listů je však většinou na úkor zeleně listové. Takové květiny bývají choulostivější a náročnější na pěstování. Vyžadují trochu větší péči.

Hypoestes (Hypoestes phyllostachya)

Rostlina pochází z Madagaskaru. Je teplomilná, celoročně jí vyhovuje teplota vyšší než 20 °C. Vyžaduje také vyšší vlhkost vzduchu a umístění na světlém místě, ovšem chráněném před přímým sluncem. Ve stínu však rostliny chřadne, vytahuje se za světlem a ztrácí krásné vybarvení. Listy pak jsou pouze zelené. Množí se velmi snadno, pomocí bylinných řízků, při teplotě 22-25 °C.

Maranta (Maranta leuconeura)

Rostlina pochází z Brazílie, z tropických pralesů. Maranta velmi dobře snáší umístění i v mírném stínu, ale nejraději má místnosti s rozptýleným světlem, kde roste nejlépe. Přes léto vyžaduje bohatou zálivku, v zimě naopak zálivku velmi omezte. Má ráda celoročně vyšší vzdušnou vlhkost. Rozmnožuje se velmi snadno, dělením starších rostlin.

Maranta (Maranta leuconeura)
i (Zdroj: istockphoto.com)
Maranta (Maranta leuconeura)

Publikováno: 19. 12. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce