reklama

Sleziník, zelenec, špirlice a lopatkovec: Květiny do koupelny s oknem

Pokud máte to štěstí, že váš dům či byt poskytuje luxus koupelny s oknem, máte štěstí hned dvakrát. Za prvé se při večerní koupeli patrně těšíte pohledem na oblohu z rozzářenými hvězdami a za druhé si zde můžete vytvořit zelenou oázu, ve které se vám bude skvěle relaxovat.

Proč pěstovat květiny v koupelně s oknem

Díky vyšší vzdušné vlhkosti se tu bude rostlinám velmi dobře dařit. Při větrání však dejte pozor na průvan a následné nachlazení rostlin, které budou přivyklé vyšší teplotě koupelny. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku, jenom vzdušná vlhkost rostlinám nestačí.

Koupelna bez okna

Dokonce i v koupelně bez přístupu denního světla můžete krátkodobě pěstovat živé květiny. Vybírejte stínomilné druhy, jako je filodendron či aspidistra. Čas od času je střídejte se stejnými rostlinami, umístěnými třeba v ložnici nebo na světlé chodbě.

Které květiny se do koupelny nehodí

Do koupelný, ani do té s oknem, v žádném případě neumisťujte kaktusy, citrusy nebo pelargonie.

Sleziník (Asplenium)

Nenáročná pokojová rostlina, která vyžaduje umístění v pokoji, nebo v koupelně, s rozptýleným světlem. V žádném případě nesnáší sluneční paprsky, které by mohly jeho listy nenávratně spálit. Vyžaduje teplotu 18-20 °C v zimě a 25-30 °C v létě. Má ráda vydatnou zálivku a mlžení listů. Při vašem sprchování tedy bude blahem bez sebe. Množí se výsevem výtrusů v zahradnictví.

Květiny do koupelny: Sleziník (Asplenium)
i (Zdroj: istockphoto.com)
Květiny do koupelny: Sleziník (Asplenium)

Zelenec (Chlorophytum)

Pochází z jižní Afriky a patří k nejskromnějším pokojovým květinám. Původně se pěstovaly pouze rostliny se zelenými listy, nyní jsou více v oblibě kultivary s listy zeleno bílými. Dobře snáší teplo i chlad, zvládne stín i umístění na slunečném okně, snese sucho i krátkodobé přemokření. Ideální rostlina do všech prostor pro nepříliš pečlivé pěstitele.

Kvetiny do koupelny: Zelenec (Chlorophytum)
i (Zdroj: istockphoto.com)
Kvetiny do koupelny: Zelenec (Chlorophytum)

Špirlice (Sarracenia)

Není náročná na teplo, během zimy jí postačí i 10 °C, ale potřebuje vzdušné a světlé stanoviště. Můžete ji tedy pěstovat v koupelně, ale opravdu jenom v té s oknem. Důležitá je pro ni vysoká vzdušná vlhkost a dostatek vody všeobecně. Pěstuje se v čisté rašelině, nesnáší vápník.

Květiny do koupelny: Špirlice (Sarracenia)
i (Zdroj: istockphoto.com)
Květiny do koupelny: Špirlice (Sarracenia)

Lopatkovec (Spathiphyllum)

Dokáže i dlouhodobě snést umístění v tmavých místnostech, stín snáší velmi dobře. Zato na nedostatek vody reaguje okamžitým svěšením listů. Vyžaduje tedy pravidelnou zálivku, jinak snese snad úplně vše, a ještě vás dokáže potěšit krásnými bílými květy, které na rostlině vydrží velmi dlouho. Ke konci kvetení se zbarví do zelena.

Květiny do koupelny: Lopatkovec (Spathiphyllum)
i (Zdroj: istockphoto.com)
Květiny do koupelny: Lopatkovec (Spathiphyllum)

Publikováno: 2. 1. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.