reklama

Vilíny: Keře, které v kvetení nezastaví ani mráz

Máte pocit, že během zimy je zahrada jenom pustým místem, na kterém nikdy nic nekvete? Omyl! Vilíny dokážou vykvést na větvích bez listů i v mrazech, už během ledna až března.

Vilíny jsou keře a menší stromy, pocházející z východní Asie a z východních oblastí Severní Ameriky. Rod vilínovitých (Hamamelidaceae) zahrnuje čtyři druhy. Vilín jarní a vilín virginský, původem ze Severní Ameriky a vilín měkký a vilín japonský, původem z Asie. U nás se nejčastěji pěstuje kříženec vilínu měkkého a japonského, vilín prostřední.

Vilín měkký (Hamamelis mollis)

Opadavý keř, vysoký 3–5 m, ve své domovině v Číně však dorůstá až do osmi metrů. Od ostatních vilínů se odlišuje především plstnatými listy se srdčitou bází a také nezvlněnými okraji korunních lístků u květů. U nás ho najdete především v botanických zahradách.

Hamamelis mollis 'Pallida'
i (Zdroj: istockphoto.com)
Hamamelis mollis 'Pallida'

Vilín japonský (Hamamelis japonica)

Opadavý, vzpřímený keř, dorůstající do výšky asi čtyř metrů. Na jeho holých větvích najdete květy se zvlněnými korunními lístky od poloviny zimy.

Hamamelis japonica
i (Zdroj: istockphoto.com)
Hamamelis japonica

Vilín prostřední (Hamamelis x intermedia)

Keř širokého a nepravidelného tvaru, vysoký asi 1–4 m, s opadavými listy. Listy jsou během léta pěkně zelené, na podzim se vybarvují do červena, později opadávají. Vykvétá v lednu až březnu na holých větvích žlutými, oranžovými až červenými květy.

Hamamelis x intermedia 'Diane'
i (Zdroj: istockphoto.com)
Hamamelis x intermedia 'Diane'

Květy jsou větší a ve větším množství než u původních druhů. Vilínům se daří v humózní, mírně vlhké půdě s kyselejším Ph, nesnášejí vápník. Vyžadují umístění na plném slunci až v polostínu. Řez keře není nutný, provádí se pouze řez poničených větví.

Hamamelis x intermedia 'Jelena'
i (Zdroj: istockphoto.com)
Hamamelis x intermedia 'Jelena'

Publikováno: 9. 1. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.