reklama

Pokojové rostliny rodině na míru: anturie pro mámu, kaktus pro tátu, kalanchoe pro děti

Venku je nevlídno, ale doma se můžeme těšit krásou pokojových rostlin, kterým se v bytě i v zimě daří a mnohé právě teď kvetou. Víte, že pokojové rostliny se vyplatí vybírat i podle vkusu ostatních členů rodiny? Jen tak si budou zelenou oázu užívat opravdu všichni. Máme pro váš tři doporučení: vznešená anturie potěší maminku, pichlavý kaktus ocení tatínek a veselá kalanchoe udělá radost dětem.

Základní podmínkou, aby se rostlinám v našem bytě líbilo a prospívaly, je vytvoření příznivých podmínek pro jejich růst. Při výběru pokojových rostlin do bytu je vždy nutné respektovat jejich požadavky na světlo a teplo, abychom se z jejich růstu a proměn mohli radovat co nejvíc. Do bytu patří drobné rostlinky na parapet i velké dekorativní, které dominují celé místnosti. Je možné si pohrát s barvami květů i strukturou a odstíny listů. Pamatujme si, že pokojové rostliny v domácnosti by neměly uspokojovat pouze jednoho, ale těšit všechny. Mezi hrnkovými rostlinami tak můžeme volit podle vkusu členů rodiny.

Vznešená anturie pro maminku

V zimě zalahodí ženskému oku pohled na kvetoucí tropické anturie (Anthurium) které v sobě snoubí kapku výjimečnosti, luxusu, šarmu i vyzývavosti. Může kvést červeně, bíle, zeleně nebo oranžově. Anturie si potrpí na teplo a vzdušnou vlhkost. Teplota by ani v zimě neměla klesnout pod 16 °C, v létě 20–21 °C. Rostlině je nutné pravidelně rosit listy, případně ji obložit vlhkým mechem. Anturie potřebuje dostatek světla, ale přímé slunce jí může ublížit, proto se jako jedna z mála pokojových kvetoucích rostlin hodí k východnímu nebo i severnímu oknu.

Pokojové rostliny rodině na míru: anturie (Anthurium) potěší maminku
i (Zdroj: pixabay.com)
Pokojové rostliny rodině na míru: anturie (Anthurium) potěší maminku

Pichlavý kaktus pro tatínka

Muže s nějvětší pravděpodobností potěší kaktusy rodu Melocactus, které jsou naprosto ideální do bytu. Optimálním stanovištěm je vnitřní parapet okna obráceného k jihu, ale dobře prospívají i u oken východních a západních. Svědčí jim ústřední topení a celoroční teploty nad 15 °C. Jako všechny kaktusy potřebují období klidu (říjen až únor), v tomto období je nikdy nezaléváme!

Pokojové rostliny rodině na míru: kaktus ocení tatínek ; Melocactus hernandezii
i (Zdroj: melocastus.eu)
Pokojové rostliny rodině na míru: kaktus ocení tatínek ; Melocactus hernandezii

Veselá kalanchoe pro děti

Dětem jistě bude líbit nenáročná kalanchoe, kolopejka vděčná (Kalanchoe blossfeldiana), s drobnými barevnými květy od zářivých k jemně pastelovým odstínům oranžové, růžové, červené, žluté, bílé a fialové, existuje i několik dvoubarevných odrůd. Kalanchoe je sukulentní rostlina, která nejčastěji vykvétá v průběhu zimy. Vyhovuje jí světlé místo v bytě, rostlina by ale neměla být na přímém slunci. Ideální je místo v polostínu. Rostlině vyhovuje normální pokojová teplota kolem 20 °C,  maximálně  25°C. V zimě dobře snáší teploty mezi 10–14 °C .

Pokojové rostliny rodině na míru: veselá kalanchoe - kolopejka vděčná (Kalanchoe blossfeldiana) - udělá radost dětem
i (Zdroj: istock.com)
Pokojové rostliny rodině na míru: veselá kalanchoe - kolopejka vděčná (Kalanchoe blossfeldiana) - udělá radost dětem

Publikováno: 15. 1. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce