reklama

Naplánujte si svou ekologickou zahradu, která se obejde i bez chemie

Rozhodli jste se změnit svou zahradu na ekologickou? Není nic jednoduššího, ale na dokonalý výsledek si budete muset nějakou chvilku počkat. Ekologické nebo také přírodní zahrady jsou v dnešní době opravdovým hitem zvláště pro ty zahrádkáře, kteří chtějí na svém pozemku hospodařit efektivně, ale i pro ty, kteří jsou časově zaneprázdněni. Ovšem i ekologická zahrada může být atraktivní.

i (Zdroj: archiv redakce)
Naplánujte si svou ekologickou zahradu, která se obejde i bez chemie

Pro naše předky bylo hospodaření na svých pozemcích ve jménu přírody zcela přirozené, protože v minulosti žádné synteticky vyráběné přípravy určené na ochranu rostlin nebo na zvýšení půdní úrodnosti prostě neexistovaly. Hospodář si vystačil se stájovými hnojivy nebo s kompostem.

Postupem času jsme si ovšem zvykli tato přirozená hnojiva nahradit chemickými granulkami, které obsahují koncentrované množství živin, takže jich je na pohnojení zahrady potřeba mnohem méně než v případě stájových hnojiv. Ovšem vše má své pro a proti.

Pokud se začneme spoléhat pouze na syntetické látky, můžeme tím značně narušit půdní život, který je závislý na dodávce organických látek, které jsou právě jednou z objemných složek stájových hnojiv. Právě koncentrované živiny v granulátech mnohdy půdu zasolují, ta pak ztrácí svou původní strukturu a přestává být samostatná, ba naopak je zcela závislá na dodávce dalších hnojiv.

Pokud se této závislosti chcete zbavit alespoň na své zahradě, je na čase začít hospodařit přírodním způsobem. Ekologicky stabilní zahrada se vám odvděčí nejen zdravou sklizní, ale také vysokým stupněm autoregulace, díky čemuž nebude tolik závislá na dodávce dalších látek i na naší práci.

Změna k lepšímu

I z vaší stávající zahrady, na které jste doposud používali běžně dostupné prostředky na syntetické bázi, lze vytvořit během několika let zahradu ekologickou. Jen si na konečný výsledek budete muset chvilku počkat.

Ačkoliv se říká, že je příroda všemocná, syntetické přípravky jí dávají poměrně dost zabrat, a proto jí bude chvilku trvat, než dojte k postupnému odbourání reziduí v půdě. Proto své zahradě dejte chvíli čas.

První rok vám na zahradě možná propukne invaze chorob a škůdců, nenechte se ovšem odradit. Pokud přestanete používat syntetické postřiky, časem se zvýší i druhová diverzita užitečných živočichů, kteří si na škůdcích smlsnou.

Pokud bude přeci jenom nutné použít nějaký ten přípravek na mšice, padlí nebo jiné choroby, vyzkoušejte spolehlivé prostředky biologické ochrany. Bývají založeny na různých druzích dravých organismů, které se živí daným škůdcem. Jakmile tyto organismy škůdce zlikvidují, samy zahynou.

Naplánujte si svou ekologickou zahradu, která se obejde i bez chemie
Naplánujte si svou ekologickou zahradu, která se obejde i bez chemie (Zdroj: )
Naplánujte si svou ekologickou zahradu, která se obejde i bez chemie
Naplánujte si svou ekologickou zahradu, která se obejde i bez chemie (Zdroj: )

Plánujeme eko zahradu

Plánování této zahrady se vlastně v ničem neliší od klasické okrasné zahrady. I v tomto případě si předem určete, jaké bude hlavní téma zahrady, zda bude váš pozemek sloužit pouze pro pěstování zdravé sklizně nebo zda dáte raději přednost okrasným výsadbám. Mnozí zahrádkáři ekologickou zahradu chápají pouze jako užitkovou, ale ve skutečnosti může mít mnoho podob.

Jasnou odlišnost ovšem najdete ve způsobu obhospodařování. Zatímco v běžné zahradě se používají syntetické látky, v ekologické zahradě využíváme pouze látky přírodní, které podporují půdní život i druhovou diverzitu na zahradě.

Ovšem i ekologická zahrada může být atraktivní. Kromě zeleninových záhonů zde můžete s čistým svědomím vytvořit bylinkové výsadby, květinové záhony nebo třeba koupací biotop, který hravě nahradí bazén s chemicky upravenou vodou.

V takovéto zahradě musí být ovšem vše účelné. Při údržbě vzniká velké množství organických zbytků, které je škoda vyvézt do sběrného dvora nebo na skládku. Při plánování zahrady si proto vyčleňte dostatečně velký prostor pro kompostování nebo tvorbu vlastní listovky.

Rozhodně se nebojte druhové diverzity ani v zeleninových záhonech. Plošně rozlehlé monokultury jsou často hojně napadány různými chrobami a škůdci. Zeleninu raději vysaďte do druhově pestré výsadby, kde vedle sebe porostou druhy zeleniny s odlišným typem kořenového systému i s odlišnými požadavky na živiny. Navzájem si tak nebudou konkurovat a půdu nadměrně nezatíží. Pokud je vám polykultura proti srsti, pěstujte zeleninu alespoň v plošně málo rozsáhlých monokulturách.

 Text a foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 24. 1. 2017, Autor: