reklama

Stavba zahradního domku

Pokud nemáte u domu stodolu nebo jinou užitkovou stavbu, skoro určitě budete v budoucnu řešit otázku zahradního domku. Zahradní domek nemusí být nezbytně jenom na nářadí, může sloužit také k odpočinku a relaxaci nebo jako „zašívací“ koutek. Na co všechno je třeba před samotným zahájením stavby myslet?

i (Zdroj: archiv redakce)
Stavba zahradního domku

Stavební povolení

Jako zodpovědný zahrádkář se jistě budete pídit, zda není třeba stavbu postoupit nejdříve stavebnímu úřadu ke schválení. Zákon zná hned několik stupňů stavebních povolení, která mohou být vyžadována. Kromě toho, že existují stavby, které nepodléhají stavebnímu povolení vůbec, existuje ještě stavební ohlášení a dále povolení.

Stavební povolení se vás na klasický zahradní domek určitě týkat nebude. Maximálně vás bude zajímat ohlášení stavby. V současné době vás tak bude zajímat zákon č. 183/2006 Sb. neboli stavební zákon, konkrétně paragraf 103. Dle tohoto paragrafu není třeba stavební povolení ani ohlášení v případě stavby o jednom nadzemním podlaží do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, jestliže neobsahují obytné ani pobytové místnosti.

Za normálních okolností tak není třeba s úřady vůbec nic řešit. Určitě se ale vždy seznamte s aktuálním zněním platným v daném období. Nejlépe zajděte na stavební úřad a nechte si úředníky poradit, co se na váš případ vztahuje.

Když už se staví…

Ještě předtím, než vůbec začnete řešit, zda se váš zahradní domek vejde do 25 m2, zvažte, jestli by nebylo do budoucna smysluplné stavbu využít i pro další účely. Kromě domečku na lopaty a krumpáče nebo sekačku můžete mít v domku také pult, kde budete přesazovat sadbu.

Dále lze stavbu využít jako rekreační, například s posezením a krbem, kde je možné trávit podzimní večery. Jistě jste také slyšeli o letní kuchyni. Letní kuchyň je přímo nezaplatitelná, když zavařujete, pořádáte zabíjačky a podobně. Doma tak máte čisto a lehký nepořádek vám v zahradní kuchyni vůbec nemusí vadit a není třeba ho ani do hodiny uklidit kvůli rodinnému obědu. Navíc je vždy levnější, když už se staví, zvětšit prostor o pár metrů než za několik let dodatečně přistavovat.

Stavba zahradního domku
Stavba zahradního domku (Zdroj: )
Stavba zahradního domku
Stavba zahradního domku (Zdroj: )
Stavba zahradního domku
Stavba zahradního domku (Zdroj: )

Na co ještě myslet?

Kromě úředních záležitostí a plánu do budoucna nezapomeňte vyřešit otázky elektřiny, vody a odpadu. Záleží na zvoleném řešení využití.

Do toho nejzákladnějšího zahradního domku, který lze i běžně koupit v obchodech stavebních domů, není třeba vůbec ničeho. Domek vám přijede dopravní službou nebo si ho přivezete na vozíku a za půl dne máte postaveno. Jedná se o tu nejjednodušší variantu pro opravdu malé zahrady a pozemky, které nevyžadují nic speciálního.

Pro větší pozemky nebo pro aktivnější kutily a zahradníky je určitě dobré vyřešit minimálně elektřinu a optimálně také odpad a vodu na umyvadlo nebo případně toaletu. Není nic horšího než se špinavýma rukama a zablácenou obuví jít na záchod do uklizeného domu do koupelny. Záleží na tom, jaké máte možnosti do domku tyto věci přivést.

Zahradní domek zabezpečte!

Kromě běžného zabezpečení jako je petlice na visací zámek, je dobré zjistit si podmínky vaší pojistné smlouvy na dům a domácnost. Často pojišťovny nabízí možnost připojistit si zahradní stavby a majetek v nich, mnohdy je to jako součást pojištění domácnosti, jenom s tím rozdílem, že namísto konkrétních poškození se zde počítá pouze určitá část, která vychází z výše vašeho pojištění.

Příkladně zahradní domek máte automaticky pojištěn, ale vždy na maximální sumu 20.000,-. Není tedy dobré do zahradního domku dávat věci, jejichž celková hodnota přesahuje danou sumu. Také je doporučené si veškeré doklady o nabytí daných věci uschovat, právě pro pozdější použití. V případě, že domek pojištěn máte, pokuste se ho i přesto zabezpečit lépe než jenom samotnou petlicí na visací zámek, pojišťovna tak bude mít méně problémů s následným vyplacením peněz.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 24. 8. 2018, Autor: