reklama

Užitečné srovnání: Výhody a nevýhody drtičů a štěpkovačů

Spolu s přicházející zimou nastává období, kdy je nutné připravit zahradu na závěr sezony. Kromě zazimování růží a jiných rostlin nás bude také čekat období řezu stromů. Některé dřeviny se prořezávají na podzim a jiné zase v zimě nebo brzy z jara. Jak zpracovat větve, kterých je mnohdy opravdu dost? Využijte služby drtiče a štěpkovače!

i (Zdroj: archiv redakce)
Užitečné srovnání: Výhody a nevýhody drtičů a štěpkovačů

Jakého pomocníka vybrat?

Možností, kde lze využít štěpku nebo drť je na zahradě hned několik. Můžete s nimi mulčovat záhon, nechat je zkompostovat nebo dokonce s nimi topit i doma v kamnech. Teoreticky je téměř jedno, jaký stroj použijete, ale prakticky už ne. Každá směs má totiž svá specifika a je tak více vhodná na daný účel.

Obecně platí, že pokud chcete směs převážně kompostovat, je vhodné zakoupit zahradní drtič. Na kompost je nutné dávat organickou směs co nejvíce rozdrcenou. V opačném případě nemusí proces kompostování probíhat správně. Štěpku naopak využijete dobře na mulčování záhonu nebo jako topivo do kamen.

Jednu věc však mají tyto stroje společnou. Materiál, který je do nich vkládán, musí být suchý. V opačném případě si nejen přiděláte práci a výsledek nebude stát za to, ale také vás to může stát zničení stroje.

Proč není vhodné na mulčování záhonu a topení využívat drť?

Organický mulč se po nějaké době začíná rozpadat, a tak v případě použití nadrceného materiálu se tento proces značně urychlí. Mulč se ve výsadbách používá ovšem hlavně pro své schopnosti udržet vlhkost v půdě a také zabránit růstu plevelů nebo náletů. Právě kvůli tomu nesmí být mulčovací materiál nadrcen na drobné části, ale musí být spíše hrubší.

Štěpka tuto vlastnost splňuje dokonale. Poté už jen stačí ji vrstvit do výšky kolem 20 cm a máte na pár let klid od zapleveleného záhonu. S topením je to obdobné. Čím menší jsou dřevěné části, kterými se topí, tím spíše se kotel zadusí. Je potřeba tak topit s rozvahou. Štěpka už je ovšem dostatečně hrubá na to, aby se s ní dalo topit bez problémů.

Jak pracuje drtič a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

V případě drtiče se stará o rozdrcení materiálu rotující nůž. Ten se otáčí rychlostí kolem 2500 ot./min. Bohužel díky vysokým otáčkám je stroj velmi hlučný a je otázkou jeho použití v osídlených oblastech, jako jsou zástavby nebo přímo ve městě. Určitě je vhodné si v tomto případě stroj při práci poslechnout a poté zvážit jeho nákup.

Další nevýhodou je také to, že kvůli principu rotujícího nože není stroj schopný brát si materiál sám a je tak zapotřebí hlavně vaší síly. Hrozí tak vyšší riziko zranění a mnoho výrobců klade u těchto strojů větší důraz na používání bezpečnostních pomůcek.

Nespornou výhodou stroje ovšem je, že jakýkoliv materiál, ať jsou to větvičky, nebo listí, které štěpkovač neumí vhodně zpracovat, nadrtí drtič na tak malé části, že z obrovské hromady větví máte jenom několik pytlů zpracované hmoty. Další výhodou může být i rychlejší zpracování materiálu. Záleží hodně na ochranných pomůckách, které mohou v několika případech práci zpomalit. Na druhou stranu bezpečnost je opravdu důležitá.

Užitečné srovnání: Výhody a nevýhody drtičů a štěpkovačů
Užitečné srovnání: Výhody a nevýhody drtičů a štěpkovačů (Zdroj: )
Užitečné srovnání: Výhody a nevýhody drtičů a štěpkovačů
Užitečné srovnání: Výhody a nevýhody drtičů a štěpkovačů (Zdroj: )
Užitečné srovnání: Výhody a nevýhody drtičů a štěpkovačů
Užitečné srovnání: Výhody a nevýhody drtičů a štěpkovačů (Zdroj: )

Jak pracuje štěpkovač a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

U štěpkovače se stará o nadrcení materiálu pomaloběžná drtící hlava s několika většími výstupky. Materiál se v ústrojí tak dostane mezi rotující hlavu a pevnou desku, čímž dojde k jeho rozdrcení. Délku rozdrceného materiálu určuje vzdálenost mezi výstupky drtící hlavy.

Hlavní nevýhoda ovšem spočívá díky tomuto konstrukčnímu mechanismu v rychlosti zpracování materiálu. Drtící hlava se otáčí kolem 40 ot./min. a práci tak nelze nijak více urychlit. Na druhou stranu si drtící hlava bere materiál takřka sama a vy tak nemusíte vynakládat značné fyzické úsilí při práci.

Další výhodou stroje je možnost při ucpání spustit opačný chod, kdy vám kolo ucpaný materiál vytlačí ven. Z drtivé většiny případů ucpání se tímto problém vyřeší.

Jak výkonný stroj budeme potřebovat?

Pro nejběžnější použití, kdy zpracováváte jednou až dvakrát ročně menší množství větví o slabším průměru, si bez problému vystačíte s elektrickým pohonem. Vhodné jsou stroje s výkonem kolem 2 kW. Takto silní pomocníci zvládnou zpracovat větve o průměru kolem 4,5 cm. Ovšem při zpracování převážně malých průměrů si vystačíte i s menším výkonem.

Pakliže potřebujete opravdový výkon, sáhněte po benzinovém pohonu motoru. Stroje s tímto typem pohonu už patří mezi ty opravdu silné a drahé. Využívají je převážně lesáci nebo lidé, kteří vlastní velké zalesněné pozemky apod. Tyto pomocníci mají sice velkou sílu, ale jsou také velmi těžcí a také drazí, nejlepší řešení, a pro mnohé i dostačující, je elektrický pohon motoru. Stroje s elektrickým pohonem jsou lehké a také nestojí tolik peněz.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock

Publikováno: 17. 10. 2018, Autor: