Na své zahradě už nejspíš máte většinu plodin sklizenou, ale možná se vám ještě v koutu pozemku krčí bylinky, které si říkají o využití. Závěr zahradnické sezony můžete protentokrát pojmout trochu jinak a zasvětit ho výrobě domácí kosmetiky, kterou jste třeba během léta nestihli. Vyrobte si třeba krém na holení vhodný pro muže i ženy nebo třeba bylinkovou koupelovou sůl.
Sice ještě není zahradnická sezona plně za námi, ale už teď se můžete pustit do výroby přírodní kosmetiky. Zkracující se den je k tomu jako stvořený a na zahradě vám také už žádná práce neuteče, tak proč se trochu nepověnovat sobě samým? V domácích podmínkách si tak vyrobte skvělou zahřívací koupelovou sůl, gel na holení s aloe vera, zubní pastu nebo třeba výživné tělové krémy s bambuckým máslem, které jsou navíc výborné pro péči o pokožku během zimy.
Vyrobte si univerzální maceráty
Recept na výrobu macerátu z bambuckého másla, růže a levandule:
- 10 vrchovatých polévkových lžic bambuckého másla v bio kvalitě
- 5 polévkových lžic sušených okvětních plátků růže
- 3 polévkové lžíce sušených květů levandule
- lze přidat pár kapek vybraného esenciálního oleje
Pokud patříte mezi milovníky výroby přírodní kosmetiky, pak byste si určitě měli do zásoby vyrobit olejové maceráty. Jejich výroba je snadná a trvá přibližně tři týdny. Její podstatou je louhování bylin ve vybraném oleji.
Pokud zvolíte rostlinné máslo, které má při pokojové teplotě tuhou konzistenci, pak budete muset každý den máslo s bylinami na mírném ohni rozehřát a udržovat v tekutém skupenství, aby došlo k uvolnění léčivých složek do oleje. Macerace v oleji probíhá v pokojové teplotě mimo sluneční záření, každý den směsí zatřepte, aby se složky smíchaly.
Použít lze samozřejmě i byliny čerstvé, budete jich muset ale použít mnohem více a navíc musí být v oleji perfektně ponořené, jinak podléhají zkáze. Po uplynutí doby macerát sceďte přes plátýnko a uchovávejte v patentové zavařovací sklenici na tmavém místě. Macerát je skvělou volbou pro tvorbu kosmetických základů. Své uplatnění najdou při výrobě lesků na rtu, pleťových a tělových krémů nebo třeba v mýdlech i bylinných solích.
Skvělý krém na holení
Recept na výrobu krému na holení:
- 100 ml převařené destilované vody
- 8 lžic mandlového nebo avokádového oleje
- 5 větších polévkových lžic nerafinovaného bambuckého másla
- 3 kávové lžičky jedlé sody
- 9 polévkových lžic najemno nastrouhaného olivového neparfemovaného mýdla
- 200 ml gelu z aloe vera – toto množství získáte asi ze čtyř velkých listů
- 6 kapek stoprocentního esenciálního oleje Tea Tree
- 6 kapek stoprocentního esenciálního oleje Mandarinka popřípadě jiný oblíbený druh
Krém na holení si můžete opět vyrobit do zásoby, pokud ho budete uchovávat v lednici, vydrží v perfektním stavu i déle jak jeden rok, je ovšem třeba používat kvalitní suroviny a pracovat v čistém prostředí.
Předem si připravte gel z listů aloe vera. Ten lze sehnat ve specializovaných obchodech nebo ho získáte rozříznutím listů této rostliny. Pod pokožkou listu se ovšem nachází hnědá kapalina výrazného zápachu, kterou pro tento účel nepoužívejte, bude vás zajímat pouze čirý gel, který v nádobě rozmixujte tyčovým mixérem.
V další nádobě rozpusťte v ohřáté destilované vodě najemno nastrouhané olivové mýdlo a sodu a nechte vychladnout na pokojovou teplotu.
Ve vodní lázni si pak rozpusťte bambucké máslo a přidejte k němu olej. Opět nechte vychladnout, nikoli ovšem opět ztuhnout, bambucké máslo má při pokojové teplotě tuhou konzistenci.
Všechny suroviny pak slijte do jedné nádoby a pečlivě promixujte tyčovým mixérem. Nakonec přikápněte stoprocentní esenciální olej, který má dezinfekční účinky. Po rozmixování bude mít krém konzistenci husté tekutiny, kterou naplňte optimálně do patentových sklenic a uchovávejte v lednici. Po zchladnutí bude mít krém již přívětivou, hustou konzistenci, která se před holením snadno nanáší na pokožku.
Sůl do koupele s pěstícími bylinkami
Recept na výrobu relaxační bylinné koupelové soli s chrpou, levandulí a okvětními plátky růže:
- 1 šálek hrubozrnné himálajské soli
- 1 šálek mořské soli
- 1 až 2 polévkové lžíce sušeného květu levandule
- 1 polévková lžíce sušeného květu chrpy bez zákrovu
- 1 až 2 polévkové lžíce nahrubo nadrcených okvětních plátků růže (nejlépe směs růžové a červené, aby směs hezky vypadala)
- 1 polévková lžíce bylinného macerátu v mandlovém oleji (macerát z levandule)
- 10 kapek směsi stoprocentních esenciálních olejů – růže a levandule
Výroba solí nezabere příliš mnoho času a můžete si s ní opravdu vyhrát. Volbu bylinek necháme na vás, v našem receptu jsme zvolili skvělou trojici, a to květ levandule, okvětní plátky zahradní růže a modrý květ chrpy, všechny bylinky používáme v sušené podobě.
Výroba spočívá ve smíchání všech ingrediencí, aby došlo k rovnoměrné aplikaci mandlového oleje. Do koupele si dopřejte tři až čtyři polévkové lžíce.
Co si ještě můžete na podzim vyrobit
Fantazii se meze nekladou, na podzim a během zimy se vám ovšem budou hodit zvláště některé produkty přírodní kosmetiky. Za pozornost určitě stojí také šumivé bomby, které mohou v koupeli doplnit i koupelovou sůl. Měsíčková mast by v lékárně neměla chybět nikomu, hojí totiž popraskanou pokožku.
Během podzimu se začnete více starat o své rty, dobrou službu odvedou třeba bylinkové balzámy na rty s pěstícími oleji. Během zimy dostává naše pokožka zabrat asi nejvíce, proto si dopřejte šlehané máslo s bambuckým máslem, je to také produkt vhodný pro těhotné ženy, které by si jím měly mazat bříško během těhotenství. Zamezí tak tvorbě strií.
Foto a text: Lucie Peukertová
Publikováno: 12. 9. 2018, Autor: