reklama

Naplánujte si práce na konec sezony

Ačkoliv zahradnická sezona ještě rozhodně nekončí, je dobré si i přesto naplánovat některé práce. Kromě sklizně úrody na zeleninové zahradě vás také čeká ošetření záhonů, výměna letniček za dvouletky, vertikutace trávníku a plno dalších prací, které udrží vaši zahradu v dobré kondici.

i (Zdroj: archiv redakce)
Naplánujte si práce na konec sezony

Po příjemném létě je nejlepší čas se opět vrátit do víru zahradních prací, které je dobré si dopředu trochu naplánovat.

Asi nejvíce péče teď vyžaduje užitková zahrada, kde je hodně práce se sklizní a následným zpracováním. Přesto nezapomeňte na výsev zeleného hnojení, kterým si prakticky pohnojíte po sezoně unavenou půdu.

Ačkoliv vám to může přijít už dost pozdě, můžete ještě vysít například listový špenát, který pak můžete sklízet až do zámrazu. Pokud nepřijdou příliš nízké teploty, lze čerstvé listy sklízet dokonce až do jara.

Pusťte se také do sklizně bylinek. Dřevnatějící druhy jako je tymián, yzop, saturejka nebo estragon ale nesklízejte příliš nízko. Rostliny se pak špatně vzpamatovávají a mnohdy už nechtějí obrůst novými výhony.

V druhé polovině září je nejlepší čas vyměnit již dokvétající letničky za dvouletky, zahradu i v zimě rozzáří svými jemnými květy třeba maceška rohatá nebo maceška zahradní.

Jak je to se zahradním úklidem

Podzimní úklid zahrady je mnohdy zbytečně přeceňovaný, zvláště co se trvalkových záhonů týče. Okrasné trávy a trvalky se zajímavými semeníky ve výsadbě ponechte až do jara. Zvažte i odstraňování odumřelých listů, které sice na zahradě nepůsobí příliš esteticky, ale během zimy chrání přezimující pupeny trvalek, které jsou ukryty u půdního povrchu.

S prořezávkou stromů a okrasných keřů počkejte na vhodné období, což je u většiny druhů předjaří nebo jaro. Rostliny by zbytečně opět narašily a nezdřevnatělé výhony by během zimy namrzly.

Na úklid listí ze stromů je sice teď ještě dost brzo, ale přesto vás za nějakou dobu čeká. Podzimně vybarvené listí je sice opravdu krásné, ale okrasným trávníkům nedělá vůbec dobře. Pokud se nechá na porostu ležet delší dobu, začnou se v trávníku vytvářet houbové choroby, které pak mohou způsobit lokální nebo plošné poškození. Proto je dobré listí z trávníku odstraňovat pokud možno každý den optimálně plastovými švédskými hráběmi, které trávník i mírně provzdušní.

V tomto případě je pečlivý úklid opravdu na místě. Ze spadaného listí si ale můžete vyrobit vlastní listovku nebo ho přidat do kompostéru k ostatním zahradním odpadům, které se tak vrátí v podobě živin do zahradní půdy.

Naplánujte si práce na konec sezony
Naplánujte si práce na konec sezony (Zdroj: )
Naplánujte si práce na konec sezony
Naplánujte si práce na konec sezony (Zdroj: )
Naplánujte si práce na konec sezony
Naplánujte si práce na konec sezony (Zdroj: )

Péče o trávník na konci léta a začátkem podzimu

Květnaté trávníky kromě seče nepotřebují prakticky žádný dohled, ale u okrasných porostů je už třeba práce naplánovat. Už teď si určitě objednejte podzimní trávníkové hnojivo, které se vám bude hodit po vertikutaci.

Mnohem lepšího efektu se dosáhne pomalu rozpustným hnojivem, které má sice vyšší pořizovací cenu, ale živiny díky voskové vrstvě na granulkách uvolňuje pozvolna, takže nehrozí popálení trávníku ani zbytečné vyplavení živin do podzemních vod.

Nejlepším termínem pro provedení vertikutace je druhá polovina září, ale stejně tak i měsíc říjen. Ještě po jejím provedení nechte nějakou dobu fungovat závlahový systém, který se postará o pravidelný přísun zálivkové vody. Vypusťte ho až v listopadu, kdy teploty výrazně klesnou a hrozí první mrazíky.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 17. 8. 2018, Autor: