reklama

Mrazuvzdorné agáve aneb Jak si na zahradě i v zimě užít exotiku

Toužíte-li po tom, aby to u vás na zahradě po celý rok vypadalo jako někde u moře, tak to není tak úplně nemožné. Vsaďte na exotické mrazuvzdorné agáve – ty nejodolnější druhy totiž odolávají teplotám pod -20 °C, takže naši zimu hravě zvládnou. Víte, jak je pěstovat?

i (Zdroj: Marta Pawlicová)
Mrazuvzdorné agáve můžete pěstovat i u nás (Zdroj: Marta Pawlicová)

Severoameričtí indiáni si agáve vysoce cenili a sirup z dřeně používali na slazení pokrmů a nápojů. Některé druhy nacházejí uplatnění při výrobě alkoholických nápojů, mezi nejznámější patří tequila a mezcal. Agáve má také protizánětlivé a antibakteriální účinky, výborně se proto hodí k léčení drobných poranění, řezných ran a odřenin. Mezi agáve, které se u nás nejvíc pěstují, patří ty nejodolnější druhy neomexicana a havardiana, dále můžete zkusit i megalacantha, parryi a utahensis.

Jak pěstovat mrazuvzdorné agáve

Mrazuvzdorné agáve jsou všeobecně velmi odolné proti chladu a mrazu, ale musíte dodržet několika zásadních pravidel.

  • Vysazujte je na jižní slunnou stranu, pokud možno v mírném svahu nebo na skalce. Je dobré, pokud je místo chráněno před studenými větry ze severu nějakou zdí nebo zídkou.
  • Před výsadbou je nutné upravit terén alespoň do hloubky 60 cm, zajistit důkladnou drenáž pro odtok přebytečných srážek a velmi propustnou zeminu (hrubý písek, štěrk, drť smíchaná se zahradní zeminou a rašelinou). Zejména v zimních a jarních měsících je dobré chránit před sněhem a deštěm.
  • Agáve vydrží i zasazené v květináči velmi tuhé mrazy pouze pod přístřeškem. Je však nutné, aby před zimou byla řádně vysušená.
  • Většina druhů agáve pochází z oblastí polopouští či vysokých hor s minimem srážek a jejich největším nepřítelem tedy není mráz, ale zimní vlhkost. Proto potřebují mírný svah. Pokud takové místo na zahradě k dispozici není, musí se stanoviště vybrané k výsadbě opatřit drenážní vrstvou.
  • Do výsadby se vždy pouštějte zásadně na jaře, aby rostliny stačily zakořenit do konce vegetačního období, než přijde zima. Po výsadbě jsou pro tyto rostliny nejkritičtější první dva až tři roky, kdy si postupně zvykají na naše podmínky. Šance na záchranu agáve je i v případě, že jim na jaře uschnou všechny listy. Už v polovině dubna začnou vyrážet listy nové.
  • Pokud hrozí výrazný pokles teploty, je dobré rostliny i zabalit. Tím se zvýší hranice, již je rostlina schopna přežít, až o 4 ˚C. Také v případě, že fouká studený mrazivý vítr, pomůže rostlině podobný zábal. Nikdy však rostliny nenechávejte v neprodyšném zábalu delší dobu, srážející se vlhkost by vyvolala plísně.

Agave neomexicana

Agave neomexicana je nejodolnější z agáve. Pochází z Texasu a Nového Mexika. Vyniká pravidelnou rozetou a krásně stříbřito-šedomodrými listy. Dorůstá až do velikosti 70 cm v průměru. Vyžaduje slunné místo s velmi dobrým odvodněním. V létě zalévejte přiměřeně, v zimě téměř vůbec.

Agave neomexicana pod sněhem
i (Zdroj: Marta Pawlicová)
Agave neomexicana pod sněhem

Agave havardiana

Agave havardiana je původem z pohoří centrálního Texasu až po severovýchod Mexika. Velice odolné agáve se širokými zelenomodrými listy robustního vzrůstu má v dospělosti až kolem jednoho metru v průměru.

Agave havardiana v zimě
i (Zdroj: Marta Pawlicová)
Agave havardiana v zimě

V našich podmínkách potřebuje zajistit velmi dobrou drenáž a v zimním období suché podmínky.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 23. 12. 2022, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová