Stinné podrosty skýtají mnohdy mnohá překvapení, díky kterým se zde nemusí dařit zrovna všem rostlinám. Trvalky zde musí bojovat nejen s kořenovou konkurencí, ale také s nedostatkem světla, suchem i nedostatkem živin. Přesto se najde mnoho druhů, kterým i takové podmínky mohou vyhovovat. I v lesní zahradě se tak můžete dočkat pestré podívané, kterou trvalky připraví od jara až do podzimu.
Ani v zahradě lesního typu se rozhodně nemusíte vzdávat krásných trvalek, které dokáží pestrými barvami rozzářit každý pozemek. V podrostu dřevin je ale nutné počítat se specifickými stanovištními podmínkami, které zde panují. Navíc je každý podrost trochu jiný, takže není možné předem jasně definovat postupy, kterými se můžete řídit na každé zahradě.
V každém případě je nejdříve nutné udělat v místě plánované výsadby asi 30 centimetrů hlubokou půdní sondu, která ukáže složení půdy. Některé podrosty jsou natolik prokořeněné, že nové rostliny není možné sázet rovnou do stávající zeminy, ale naopak je třeba na stávající terén navršit vrstvu nového, pro vzduch a vodu dobře propustného substrátu, který trvalkám připraví vhodné podmínky pro růst.
Pozor na typ stínu!
Pokud chcete sázet trvalky do podrostu listnatých dřevin, určitě máte na výběr z širšího sortimentu rostlin než v případě podrostu pod stálezelenými jehličnany, kde po celý rok panuje trvalý tmavý stín. Kyselý opad jehlic navíc většině trvalek nesvědčí, proto si rozmyslete, jestli nebude v tomto případě lepší trvalkovou výsadbu posunout až na porostní okraj.
Pod listnatými stromy jsou podmínky už mnohem vhodnější i pro náročnější druhy trvalek. Opad listí je bohatý na živiny, takže je zde půda obohacená o cenný humus, přesto ovšem musíte počítat s tím, že nově vysazené trvalky budou trošku se stromy zápasit. Konkurence v kořenovém prostoru se týká hlavně vody a živin, proto alespoň po výsadbě počítejte s pravidelnou zálivkou a alespoň s částečným vylepšením půdy.
Případ 1 – lze sázet rovnou do stávající zeminy
Pokud není stávající půda příliš prokořeněná a umožňuje zakořenění a růst nově vysazených trvalek, stejně bude vhodné do každé výsadbové jamky doplnit trochu zetleného kompostu nebo zahradnického substrátu, aby měly rostlinky do začátku zásobu živin.
Trvalkový záhon v podrostu můžete ponechat bez mulče, padající listí časem výsadbu zamulčuje jemnou organickou hmotou. Jiným vhodným mulčem je mulčovací kůra jemné struktury nebo štěrk hrubší frakce, ale v tomto případě počítejte, že se štěrk časem znečistí padajícím listím.
Případ 2 – nelze sázet do stávající zeminy
Tento případ je poměrně častý. Půda totiž bývá zvláště v zapojeném porostu opravdu hustě prorostlá. Bude tedy nutné na ploše plánované výsadby shrabat spadané listí a na povrch půdy rozložit asi 20 centimetrů mocnou vrstvu substrátu. Ten se míchá z různých materiálů v různém poměru podle požadavků vysazovaných rostlin. Nejčastěji ovšem obsahuje přídavek ornice, kompostu a štěrku, který se postará o dobrou propustnost pro vodu a vzduch.
Vzhledem k tomu, že navyšujeme zeminu v prostoru kořenů dřevin, je nutné, aby tento materiál byl opravdu dobře propustný a neškodil tak stromům. Do takto navršené vrstvy je možné rostliny rovnou sázet. Vhodným mulčovacím materiálem je listovka, dřevěná štěpka, jemná borka nebo štěrk.
Aby vše fungovalo
Trvalky v podrostu je třeba určitě po výsadbě pravidelně zalévat, aby se ujaly. Pokud poté vynecháte pravidelnou údržbu, časem se změní poměr jednotlivých druhů trvalek. Převládnou druhy s nejmenšími nároky, zatímco ty náročnější budou sotva přežívat, až časem zcela zaniknou. Vzhled a stav záhonů v podrostu tedy záleží také na pravidelné péči.
Publikováno: 29. 11. 2018, Autor: