reklama

Jak si poradit s prudkými svahy

Svažité pozemky bývají pro mnoho lidí spíše noční můrou než výzvou. Na druhou stranu je pravdou, že oproti rovnému terénu je úprava svažitého pozemku nejen časově, ale také finančně mnohem náročnější. Navíc k úpravě velmi svažitých terénů, u kterých se pohybuje svažitost průměrně kolem 30°, je zapotřebí nejen velké množství různého materiálu a těžké techniky, ale také je velmi vhodné přizvat k řešení kromě architekta také statika.

i (Zdroj: archiv redakce)
Jak si poradit s prudkými svahy

K čemu je konzultace se statikem a architektem?

Pokud nejsme odborníci v oboru kovaní, je vhodné mít k ruce architekta vždy a statika jen při opravdu zásadním zásahu do svahu. Pokud plánujete úpravu menšího svahu, který není ani nijak dlouhý nebo široký, vystačíte si sami nebo s pomocnou rukou odborníka. Rady odborníka jsou u řešení svahů velmi cenné. Nejenže vám poradí, jaké materiály vám budou sedět do celkové kompozice zahrady, ale také vám pomůže s výběrem vhodných dřevin nebo půdopokryvných rostlin, které svah podrží, aby se nezačal sesouvat a nevytvářel tak zbytečný tlak na zídku nebo terasu. Při velkém zásahu, zvláště kdy je pod svahem nebo na svahu dům či jiný objekt, oslovte určitě statika, ten se postará hlavně o dobré zakotvení zídek a dalších prvků v terénu tak, aby dané prvky udržely tíhu zeminy.

Jaké existují způsoby řešení svahů?

Mezi nejčastěji používané prvky, které zpevní svah, se řadí suché zídky, terasy nebo dokonce i schody a klasická skalka. Dále je možné zpevnit terén v poslední době moderními gabiony či betonovými prvky, jako jsou palisády nebo svahové tvárnice.

V případě větších terénních rozdílů je doporučené stavět zídky a terasy na betonový základ, který je kotven pevně v zemi. Díky tomu je možné vystavět zídku i přes více než metr vysokou. Samozřejmě je možné i přes velkou výšku provést stavbu suché zídky. Zde je ovšem více než vhodná konzultace s odborníky. Zde je nutné zohlednit více faktorů jako třeba pevnost a dostatečnost základů nebo také typ zeminy a odvodnění.

Jak si poradit s prudkými svahy
Jak si poradit s prudkými svahy (Zdroj: )
Jak si poradit s prudkými svahy
Jak si poradit s prudkými svahy (Zdroj: )
Jak si poradit s prudkými svahy
Jak si poradit s prudkými svahy (Zdroj: )

Stavíme suché zídky

Pro stavbu suchých zídek potřebujeme především větší množství kamene o různých rozměrech. Dále potřebujeme geotextilii, štěrk, drenážní trubku (v případě špatně propustného podloží), pěchovadlo, gumovou palici a běžné zahradnické náčiní.

Dle výšky zídky vyhlubte jámu pro základní kameny. Pro zídku vysokou do 1 metru postačí hloubka kolem 60 cm. U zídek vyšších jak 1 metr kopejte určitě minimálně do hloubky 80 cm. Zídku stavte se sklonem do svahu kolem 10°. Spodek zídky i její zadní část položte do štěrkového lože, které musí být vůči svahu zakryté geotextilií. Nezapomeňte kameny provazovat jak na délku, tak na šířku zídky. Dále je zapotřebí kameny provazovat i se svahem.

V neposlední řadě řádně pěchujte štěrk a také pomocí gumové palice usazujte kameny, které musí sedět pevně na sobě i bez pojiva.

Svahy pro výsadbu

Svahy s výsadbou rostlin je nutné také vhodně ochránit proti erozi. U méně prudkých svahů postačí osázení dřevinami, které se o jeho podržení postarají. Proti povrchové erozi můžete pomoci rostlinám také kokosovou rohoží, kterou ukotvíte kolíky do země.

Pro strmější svah použijte hatě. Haťujte vždy po vrstevnici a nezapomeňte nechávat mezi prkny v různých částech mezery pro odtok vody. Tyto mezery v různých místech tekoucí vodu zpomalí a voda vám tak nevyhloubí mezi rostlinami koryto. Prkna na hatě kupujte nehoblovaná o šířce kolem 15 cm a tloušťce kolem 2 cm. Kolíky můžete použít dřevěné nebo betonářskou ocel, která v zemi vydrží delší dobu. Správně ukotvená hať by měla po krátkou dobu vydržet i vaše přejití. Rozhodně by se neměla vylomit ze svahu.

Neunáhlete se!

Řešení svažitého pozemku je finančně i časově náročně. S tímto je nutné při pořízení pozemku počítat a vyhnout se ukvapeným závěrům. Mějte v sobě dostatek pokory a při větším zásahu si přizvěte odborníky, ať už se jedná o stavaře, statika, nebo architekta. Nepřeceňujte své schopnosti. U prudkých svahů, kde nad i pod svahem jsou domy, cesty apod., musí být řešení, které obstojí nejen v daných podmínkách, ale zvládne i jejich dočasné zhoršení.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 18. 6. 2018, Autor: