reklama

Kus Anglie v české zahradě

Pokud jste někdy už navštívili některou z anglických zahrad, určitě na tento zážitek stále ještě vzpomínáte. Možná jste si právě odsud přivezli inspiraci, která se pak promítla do nové podoby vaší zahrady. Anglickou zahradu si totiž můžete vytvořit i v českém prostředí. Pojďme se společně podívat na to, co by v takové zahradě určitě nemělo chybět.

i (Zdroj: archiv redakce)
Kus Anglie v české zahradě

Na anglických zahradách obdivujeme hned několik věcí, které ovšem nejdou do našich podmínek zcela úplně  přenést. Zaprvé se jedná o nekonečně působící prostor neomezený klasickým oplocením, které je běžné pro místní pozemky.

V Anglii někdy ploty zcela chybí nebo jsou poměrně nenásilně pojaté, takže umožňují výhledy ze zahrady i naopak do ní. V historických zahradách se také setkáte s příkopem ha-ha, díky němuž se zahradní úprava napojuje na volnou krajinu, takže působí nekonečným dojmem.

Proti našim záměrům vytvořit kvalitní anglickou zahradu stojí také klimatické podmínky. Kontinentální klima s horkým a suchým létem mnohdy vylučuje použití druhů náročných na vzdušnou vlhkost. Abychom se dočkali kvalitního trávníku, musíme instalovat nákladné automatické závlahové systémy, které trávník udržují v kondici. Vytvořit v českém prostředí opravdu kvalitní anglickou zahradu není mnohdy jednoduché, ale určitě se jí můžeme v mnoha ohledech alespoň přiblížit.

Citlivé řešení

Při tvorbě zahrady všeobecně platí, že by zahrada neměla fungovat jen sama o sobě, ale měla by rozhodně komunikovat i s okolím. Velmi důležité jsou výhledy ze zahrady na okolí.

Pokud nežijete na venkově, kde jsou krásné výhledy na lesy nebo louky, můžete se zaměřit například na zajímavé stavby. Jakékoliv výhledy zahradu zvětšují a zjemňují efekt uzavřeného prostoru.

V České republice se zřejmě nikdy nerozloučíme s vysokým oplocením, které zvláště v městském prostředí zvyšuje pocit soukromí. Přesto ho lze do jisté míry nahradit živým plotem nebo tvarovanou stěnou z opadavých či stálezelených dřevin. Živé ploty navíc vytváří perfektní pozadí pro trvalkové záhony, které nesmí v anglické zahradě chybět.

Kámen, dřevo i cihly

Anglické zahrady se snaží přiblížit přírodě, proto mají často přírodní charakter, ačkoliv se mohou v mnohém lišit od našich přírodních zahrad. Najdete v nich přírodní materiály, které nemají jakkoliv upravovaný povrch.

Tento případ se týká dřeva, které se často ponechává v původní podobě. Zvláště tvrdé dřevo časem získá zajímavou patinu, o kterou byste se nátěrem připravili. Dřevo v syrové podobě se tak hodí pro tvorbu zahradního nábytku, altánů, treláží i konstrukcí určených na herní prvky.

Mezi velmi oblíbené materiály na zpevněné povrchy i zahradní stavby patří cihly a kámen, které perfektně spolupracují s vegetačními úpravami a doplňují se i s pestrými trvalkovými záhony.

Kus Anglie v české zahradě
Kus Anglie v české zahradě (Zdroj: )
Kus Anglie v české zahradě
Kus Anglie v české zahradě (Zdroj: )
Kus Anglie v české zahradě
Kus Anglie v české zahradě (Zdroj: )

Fenomén

Pokud se někdo zmíní o anglické zahradě, každý si jistě hned vybaví pojem anglický trávník. V Anglii se díky klimatickým podmínkám tomuto vegetačnímu prvku opravdu daří i bez větších zásahů a pravidelné péče. V našich podmínkách se ale bez závlahy, pravidelného hnojení a vertikutace prakticky neobejdeme.

V anglické zahradě má ale své místo také druhově pestrý květnatý trávník nebo louka, která zahradu zajímavě zpestří a dodá jí také punc přírodních společenstev. Louka se totiž stane předmětem zájmu hmyzích opylovačů, kteří zde budou hledat potravu.

Trvalkové záhony

Anglická zahrada se rozhodně neobejde bez trvalek, které mají v těchto zahradách dlouhou tradici. Zkuste na své zahradě vytvořit druhově pestré trvalkové rabato, které se bude skládat z druhů, které se výškově i barevně doplňují. Snažte se také o to, aby na sebe navazovala i doba kvetení jednotlivých druhů. Záhon tak bude atraktivní od jara až do podzimu.

Líbí se vám anglický styl bydlení? Čtěte: Bydlete jako v Cornwallu

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 7. 6. 2018, Autor: