reklama

Otázky, které byste si měli položit před plánováním zahrady

Při zakládání vlastní zahrady se nebojte si položit hned několik otázek. Pokud si na ně odpovíte kladně, pak můžete pokračovat v řešení detailů. Právě správně položené otázky vám mohou pomoci při tvorbě zahrady vašich snů. Odhalíte tak možné nedostatky, problémy při údržbě a ujasníte si, jestli o daný prvek opravdu stojíte nebo je to spíše krátkodobá záležitost, která vás brzy omrzí.

i (Zdroj: archiv redakce)
Otázky, které byste si měli položit před plánováním zahrady

Někdy se bohužel sami sebe málo ptáme, co vlastně od vznikající zahrady chceme. Ještě než si pořídíte nějaký pozemek, na kterém se časem zazelená vaše oáza plná květin, si ujasněte, jak velký pozemek vůbec budete schopni udržovat. Právě velikost plochy předurčuje už samotnou náročnost údržby. Přesto vás nechceme odradit.

Pokud se založí zahrada dobře i na velkém pozemku, nemusíte na ní zdaleka nechat ruce. Při špatném plánování se ovšem můžete dočkat i na pozemku o velikosti několika málo stovek metrů čtverečních poměrně velkých komplikací, které vás budou stát peníze i čas strávený při údržbě této zahrady.

O jak velkou zahradu se budu schopen starat?

Touto otázkou bychom měli v každém případě začít. Pro někoho může být odrazující už jen myšlenka na péči o malou předzahrádku, natož o pozemek o ploše několika tisíc metrů čtverečních. Každý má v tomto ohledu trochu jinou představu.

Jistě si nebudete pořizovat velký pozemek, pokud jste doposud bydleli v městském bytě a jedinou vaší starostí byla zálivka několika pokojových rostlin. Mnohdy se to nezdá, ale každý pozemek vyžaduje poměrně dost péče, i když třeba založíte zahradu ve jménu permakultury. I taková zahrada bude potřebovat seč louky či trávníku, hnojení záhonů a sklízení pěstovaných plodin.

Chci okrasnou nebo užitkovou zahradu?

Hledisko stylu zahrady může do jisté míry ovlivnit i náročnost následující údržby. Ryze okrasná a užitková zahrada vždy potřebuje dostatek vaší péče, v praxi se mnohdy tyto dva typy kombinují. Mnohem méně náročné jsou zahrady přírodní nebo permakulturní, kde nás neznervózňují dvouděložné rostliny v trávníku nebo nějaký ten plevel mezi zeleninou.

Ujasněte si, co je vaší prioritou. Chcete se kochat krásnými květinami? Chcete soukromí, které do jisté míry zajistí pravidelně tvarované živé ploty po obvodu pozemku? Svůj volný den si představujete jako relax u koupacího jezírka ve stínu pod slunečníkem? Pak jistě nezvolíte možnost užitkové zahrady, která spíše nabízí možnost částečného samozásobitelství, jež je ovšem vykoupeno pravidelnou péčí. Z okrasné zahrady zase příliš plodin nesklidíte, ačkoli i sem se jistě vejde malý záhon na bylinky, jeden ovocný strom a vyvýšený záhon na zdravou zeleninu.

Otázky, které byste si měli položit před plánováním zahrady
Otázky, které byste si měli položit před plánováním zahrady (Zdroj: )
Otázky, které byste si měli položit před plánováním zahrady
Otázky, které byste si měli položit před plánováním zahrady (Zdroj: )
Otázky, které byste si měli položit před plánováním zahrady
Otázky, které byste si měli položit před plánováním zahrady (Zdroj: )

Budu se o zahradu starat sám nebo mi pomůže odborná firma?

Ožehavá otázka. Odpověď by měla vycházet také z vašich finančních možností. Pokud si budete schopni zajistit veškerou údržbu svépomocí, pak počítejte s nákupem techniky nebo s jejím zapůjčením, přesto značně ušetříte. Co ovšem rozhodně neušetříte, bude čas, který budete muset své zahradě věnovat. Pro někoho je to efektivně strávený čas, pro druhého je to spíše za trest, protože by za tu dobu mohl dělat něco jiného.

Odborná firma vám může ušetřit celou řadu starostí i času, její práci ovšem budete muset samozřejmě zaplatiti. V praxi se setkáváme často s kompromisem. „S běžnou údržbou si poradím sám, ale na vertikutaci nebo na řez ovocných stromů si raději pozvu profesionály.“ Možná se v tom vidíte i vy sami.

Pomohou mi při údržbě praktické technologie?

Nacházíme se v moderní době, ve které se bez elektronických pomocníků skoro už vůbec neobejdeme. Na zahradě si mnohdy většinou vystačíme se zahradní technikou a s čerpadlem, které čerpá vodu z jímky na dešťovou vodu nebo ze studně. Co takhle povolat na pomoc další pomocníky?

Automatické sekačky dříve u některých vyvolávaly úsměv na rtech, ale dnes se jedná o zcela běžnou výbavu těch majitelů zahrad, kteří se nechtějí, nebo z časových důvodů ani nemohou, věnovat pravidelné seči, ačkoli touží po pěkně udržovaném trávníku. Podobným ulehčením při péči o zahradu pak je automatický závlahový systém, který díky čidlu reaguje na současné počasí a sám si nastaví četnost zálivky.

Při naplánování zahrady je dobré si ujasnit, jestli těmto technologiím dáte zelenou. Do jisté míry totiž mohou ušetřit nejen čas, ale také i peníze. Jejich pořízení a instalace ovšem bývají finančně náročnější, s čím se musí také počítat.

Další otázky, které byste si měli položit

  • Jak budu zpracovávat odpad ze zahrady? Budu ho kompostovat nebo využiji kontejner na bioodpad?
  • Jak budu hospodařit s vodou? Nevyplatí se mi instalace jímky na dešťovou vodu?
  • Vybuduji si zahradu sám nebo na její založení povolám realizační firmu?
  • Jak budu na zahradě hospodařit? Klasickým způsobem s použitím syntetických hnojiv a přípravků na ochranu rostlin nebo dám raději přednost ekologicky šetrnějším způsobům?

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 22. 5. 2018, Autor: