reklama

Pozvěte do své zahrady krásné stromy

Stromy byly opěvovány již před několik tisíci lety. Dokonce byly zasvěceny různým božstvům. Pohané v nich viděli zdroj neskutečné síly a některé druhy jsou dokonce symbolem států. V posledních letech se ovšem bojíme tyto dřeviny vysazovat na naše zahrady. Důvodem je možný konflikt se sousedem, kterému vadí spadané listí nebo stín, který koruna vrhá. Pokud výsadbu dobře naplánujete a strom vhodně umístíte, nemusíte se ničeho bát.

i (Zdroj: archiv redakce)
Pozvěte do své zahrady krásné stromy

Zvláště na malém pozemku to bývá složité. Není zde místa nazbyt, takže se sem nevejde ani strom, který přeci jenom nějaký ten prostor potřebuje. Stromy ovšem nelze házet do jednoho pytle. Některé patří mezi velikány, jiné ale dosahují středních výšek a některé jsou vhodné i do malých městských zahrad. Při výběru dřeviny si prostudujte dostupné zdroje nebo si nechte poradit odborníkem.

Pokud vlastníte malou městskou zahradu, která ze všech stran navazuje na sousední zahrady, pak pro vás možná nebude vhodný širokokorunný strom, jako je třeba dub letní (Quercus robur) nebo lípa srdčitá (Tilia cordata), ale jistě budete moct vysadit strom dorůstající střední velikosti, což jsou roubované muchovníky (Amelanchier) nebo můžete zvolit stromy s kulovitými korunami, což je třeba katalpa trubačovitá (Catalpa bignonioides) kultivaru Nana.

Širokokorunný strom působí majestátně

Vzrůstné stromy mají něco do sebe. Asi nejvíce si na nich vážíme jejich přirozeného, tedy nenuceného vzhledu. Najdeme mezi nimi sortiment domácí, se kterým se setkáme i ve volné přírodě, ale výjimkou nejsou ani dřeviny introdukované. Pokud tedy chcete na svůj pozemek vysadit tyto vzrůstné druhy, zamyslete se nad tím, jestli na ně máte dostatek místa. Nejde jen o prostor na vašem pozemku, berte ohledy především na sousedy a dřeviny nevysazujte hned na hranici pozemku.

V prvních letech sice koruna nebude zřejmě vyvolávat žádné konflikty, ale časem mohou vyvstat potíže se spadaným listím či plody, což soused nejspíš neocení. Problémy mohou být spojené také se stínem, který větší koruny vytváří. Do jisté míry to je výhoda, pokud si pod korunou chcete v létě odpočinout, ale vaše nadšení nemusí soused sdílet.

Dalším problémem jsou pak kořeny, které budou přirozeně zasahovat i na sousedův pozemek. Myslíte, že kořeny nemohou nikomu vadit? Opak je pravdou. U vzrůstných stromů mohou zasahovat mnoho metrů od koruny. Kořeny navíc vstřebávají vodu a živiny, což se může neblaze projevit třeba na pečlivě udržovaném trávníku na sousedním pozemku. Prokořeněná půda se navíc velice obtížně zpracovává.

Širokokorunné stromy mohou zahradě dodat nevšední kouzlo, ale zvaným hostem budou jen tehdy, když nebudou jablkem sváru mezi sousedy. Ideálně je tedy vysazujte do vnitřní plochy vlastního pozemku, kde vytvoří atraktivní solitéru poskytující v létě pohyblivý stín, který nahradí i slunečník.

Pozvěte do své zahrady krásné stromy
Pozvěte do své zahrady krásné stromy (Zdroj: )
Pozvěte do své zahrady krásné stromy
Pozvěte do své zahrady krásné stromy (Zdroj: )
Pozvěte do své zahrady krásné stromy
Pozvěte do své zahrady krásné stromy (Zdroj: )

Malokorunné stromy

V městských zahradách jsou oblíbené především stromy s menšími korunami. Takto jich ovšem přirozeně roste jen minimum, nejčastěji se jedná o keře roubované na kmínek jiného druhu. Tyto stromy pak nedosahují žádných závratných výšek. Jejich koruna mívá většinou kulovitý tvar se zahuštěnou strukturou větví.

Péče o takto rostoucí dřeviny je specifická, a ačkoli se traduje, že jsou bezúdržbové, není to tak úplně pravda, i do nich byste měli každý rok zasáhnout pilkou a nůžkami.

Od malokorunných stromů nečekejte žádné pompézní efekty. Ani stín, který vrhají během léta, nebývá velkoplošný, přesto se dočkáte alespoň nějakého. Malokorunné roubovance zakomponujte spíše do těch zahrad, kde není příliš místa na dřeviny větších rozměrů, na větších pozemcích by ovšem působily nevhodně. Berte tedy ohledy i na samotné měřítko celkového prostoru.

Chce to odborný řez

Jak širokokorunné, tak i malokorunné stromy vyžadují péči. U těch s přirozeným tvarem koruny je třeba dohlížet na to, abychom řezem nepoškodili habitus stromu. Nikdy se nesnažte „uměle“ zmenšit korunu dřeviny, jejíž přirozenou vlastností je vytvořit velkou korunu. Tato snaha by jedině vedla k trvalému poškození dřeviny.

V praxi nebývá žádnou výjimkou, že si majitelé na zahradu vysadí rychle rostoucí strom, který sice v prvních deseti letech nikomu nepřekážel, v dalším desetiletí se situace ovšem změnila. Majitelé pak odstraní velkou část koruny a strom ponechají na zahradě v této poškozené formě. Většina druhů není ani po letech schopná tento nevhodný zákrok skrýt. Velké řezné rány jsou navíc vstupní branou pro dřevokazné houby a hmyz.

Pokud s řezem nemáte zkušenosti, vždy je lepší povolat odborníka. V případě, že nemáte na pozemku dostatek místa, nikdy nevysazujte dřeviny, které vám časem přerostou doslova přes hlavu.

Malokorunné stromy nejsou tak bezúdržbové, jak praví někteří prodejci rostlin. I ony potřebují korunu citlivě prosvětlit, ovšem opět tak, abychom řezem nenarušili pravidelnou strukturu. Zaměřte se v první řadě na větve suché, kterých bývá v kulovité koruně většinou poměrně dost, dále pak odstraňte větve poškozené a napadené chorobami a škůdci. Dále je třeba brát ohledy na přirozené vlastnosti daného druhu dřeviny.

Stromy do malých zahrad

  • javor mléč – Acer palatanoides ‚Globosum‘
  • trnovník akát – Robinia pseudoacacia ‚Umraculifera‘
  • katalpa trubačovitá – Catalpa bignonioides ‚Nana‘
  • dřín obecný – Cornus mas – roubovanec na kmínku
  • višeň křovitá – Prunus fruticosa ‚Globosa‘

Stromy vzrůstné

  • liliovník tulipánokvětý – Liriodendron tulipifera
  • lípa srdčitá – Tilia cordata
  • dub letní – Quercus robur
  • dub červený – Q. rubra
  • platan javorolistý – Platanus x acerifolia
  • javor mléč – Acer platanoides

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 9. 5. 2018, Autor: