reklama

Slivoň chloupkatá: Kouzelný stromek, který dokáže kvést po celou zimu

Jen málokterá rostlina dokáže opakovaně nakvétat po celou zimu, jako slivoň chloupkatá. V závislosti na počasí kvete od listopadu až do jara. Neznamená to, že její něžné kvítky mráz nezničí, ale jakmile mrazy ustoupí, vyžene nové puky a znovu vykvete.

Slivoň chloupkatá (Prunus subhirtella ´Autumnalis´)

Menší strom, pocházející z Japonska, který se větví nízko nad zemí a mnohdy tak připomíná spíše keř. Stačí však spodní větve pravidelně odřezávat a stromu se začne podobat mnohem více. Dorůstá do výšky 4 až 9 metrů, ale většinou se drží u nižší hranice. Vykvétá v mírnějších zimách opakovaně, od konce listopadu až do jara, a dokáže tak zdobit zahradu po celé zimní období. Rozvité květy jsou bílé až růžové, ale nerozvinuté puky bývají tmavě růžové. Květy se vytvářejí na větvích bez listů, tedy dříve, než listy na jaře vyraší.

Menší strom, pocházející z Japonska, který se větví nízko nad zemí
Menší strom, pocházející z Japonska, který se větví nízko nad zemí (Zdroj: istockphoto.com)

Na jaře, po opylení květů hmyzem, se začnou vytvářet malé oválné peckovice. Jsou červené až černé a skýtají vítanou potravu pro ptactvo. Jinak jsou plody pro člověka nejedlé.

Na jaře, po opylení květů hmyzem, se začnou vytvářet malé oválné peckovice
Na jaře, po opylení květů hmyzem, se začnou vytvářet malé oválné peckovice (Zdroj: istockphoto.com)

Kam vysadit slivoň chloupkatou

Slivoni chloupkaté se dobře daří při umístění na plném slunci, ale má ráda vlhčí, nevysychavou půdu, s kyselejším Ph. Na druhou stranu trvalé přemokření jí vadí.

Označení vzniklo díky jemným chloupkům na spodní straně listů
Označení vzniklo díky jemným chloupkům na spodní straně listů (Zdroj: istockphoto.com)

Problémy s pojmenováním

Rod Prunus obsahuje více než 400 druhů dřevin, mezi kterými najdete třešně, slivoně, broskve, trnky, sakury (okrasné třešně), a dokonce i stálezelené bobkovišně. Proto stejný stromek můžete zakoupit pod jedním latinským označením Prunus subhirtella ´Autumnalis´, ale s více českými názvy – slivoň chloupkatá, višeň chloupkatá nebo třešeň chloupkatá. A proč chloupkatá? Označení vzniklo díky jemným chloupkům na spodní straně listů.

Publikováno: 15. 1. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce