reklama

Jak připravit závlahový systém na novou sezonu

Spolu s příchodem příznivého počasí přichází také doba, kdy bude potřeba uvést zazimované závlahy zpátky do práce. Ať už vám bude systém oživovat odborník nebo vy sami, určitě věnujte spuštění systému patřičnou péči a nenechte nic náhodě. Jen tak vám závlaha bude dobře sloužit po zbytek sezony.

i (Zdroj: archiv redakce)
Jak připravit závlahový systém na novou sezonu

Závlahy napojené na obecní vodovod

Mezi nejjednodušší systémy patří ty, které jsou napojené na obecní vodovodní řád. Zde odpadá řešení mnoha prvků, jako jsou čerpadla, sondy na hlídání hladiny nebo systém dopouštění. Většinou postačí otočit páčkou na ventilu a pustit vodu postupně do systému. Obdobné platí o jednotce, kterou lze také jednoduše dostat zpět do provozu, aniž by musel uživatel vše znovu nutně programovat a řešit.

Závlahy napojené na jímku nebo studnu

U závlah s čerpadlem může být „odzimování“ složitější a určitě radši zvažte návštěvu odborné firmy. Kromě samotného čerpadla je třeba zkontrolovat funkčnost různých typů ochran nebo čidel, které přímo ovlivňují samotnou závlahu.

Po vizuální kontrole nahoďte nejprve jističe hladinového hlídání a ochrany čerpadla proti chodu na sucho. Až poté, co všechny tyto systémy běží a nehlásí žádnou poruchu, můžete přistoupit k zapnutí čerpadla. Pokud i nyní vše běží a žádný ze systémů nehlásí závadu, můžete se pustit do natlakování systému vodou.

Postupujte postupně…

V prvním přiblížení je dobré rozdělit si celý systém na tři samostatné vodovodní okruhy, kde je postupně každý okruh natlakován vodou, až dojde k natlakování celého systému. První okruh je hlavní sestava, která obsahuje filtr, zpětnou klapku a další komponenty.

Nejdříve tedy zkontrolujte tuto část vizuálně, zda není někde prasklina nebo zda není protržené či jinak porušené sítko filtru. Teprve po této kontrole můžeme začít tlakovat část systému vodou. Další okruh vede od hlavního ventilu, někdy též označovaného jako master valve, k šachtici s rozdělovačem. Poslední, tedy třetí okruh, je od rozdělovače k postřikovačům. Vždy postupujeme stejně jako v prvním případě.

Po natlakování celého sytému vodou zkontrolujeme na manometru tlak, který nesmí klesat. Jakmile dochází ke kolísání, je dost pravděpodobné, že v systému dochází k úniku vody. I proto se mnohdy říká, že první zima prověří kvalitu provedené montáže systému. Je ovšem nutno říci, že najít, kde v systému uniká tlak, může být mnohdy velký problém. Stačí špatné položení trubek bez dilatačních prvků a mráz tak hadici doslova vytrhne z konektoru.

Jak připravit závlahový systém na novou sezonu
Jak připravit závlahový systém na novou sezonu (Zdroj: )
Jak připravit závlahový systém na novou sezonu
Jak připravit závlahový systém na novou sezonu (Zdroj: )
Jak připravit závlahový systém na novou sezonu
Jak připravit závlahový systém na novou sezonu (Zdroj: )

Věnujte pozornost filtrům

Žádná voda není stoprocentně čistá, a tak není nic divného, že šlem, který vzniká na vnitřním okraji trubek v zimě uschne a následný proud vody ho strhne s sebou. Dále není ani vyloučeno, že se do systému nemohla dostat nějaká pevná částice přes kapkovou závlahu nebo přes vodovodní zásuvku či samotný postřikovač. Tyto částice mohou následně ucpat filtry samotných postřikovačů, které pak nefungují vůbec nebo jen z části.

Opět existuje mnoho způsobů, jak zabránit ucpání filtrů. Někteří odborníci radí demontovat každou trysku s filtrem a kolem postřikovače vytvořit odtokový žlábek, proti zpětnému nasátí vody se zeminou. To je ovšem v případě větších závlah například s 40 tryskami spíše utopie. Daleko efektivnější je si zjistit jaká tryska je v přímé cestě vody a tu pak demontovat spolu s filtrem a pustit valnou většinu proudu vody přes ni. Když už k ucpání filtru dojde, zaměřte se na to, čím je filtr ucpaný a kudy se mohla daná nečistota dostat do systému.

Pár rad na konec

Celý systém je nezbytné uvádět do provozu po částech a každou část důkladně zkontrolovat, zda neuniká voda, jestli není v systému nečistota nebo zda jednotka spíná a reaguje na patřičná čidla. V neposlední řadě zkontrolujte správné nastavení výsečí trysek a jejich dostřik. Pro jistotu několik dní sledujte fungování závlahového systému, některé chyby se totiž nemusí nutně projevit ihned.

Text a toto: Jan Vrbata, Profimedia.cz

Publikováno: 20. 4. 2018, Autor: