Podobně jako zelenina, mají i okrasné rostliny rády v sousedství některé druhy zeleniny, bylinek nebo jiných okrasných rostlin, díky kterým lépe rostou a prosperují. Některé rostliny se mohou naopak i inhibovat, proto je třeba tento aspekt brát při výsadbě v úvahu. Věděli jste třeba, že skvělým sousedem růží bude česnek?
Zahradničení může na mnohé zahrádkáře působit jako složitá alchymie, přeci jen to u některých z nás vypadá spíše jako vojenské tažení proti chorobám a škůdcům. Na boj s těmito nepřáteli rádi sáhneme po různých syntetických postřicích. Přitom nás mnohdy ani nenapadne, že může být problém v něčem, co děláme špatně.
Poměrně často totiž vedle sebe pěstujeme rostliny, které na sebe nepůsobí zrovna pozitivně. Jedna druhou oslabuje, takže se snadno stanou terčem hmyzích škůdců. Jistě si vzpomenete na své prarodiče, kteří s oblibou mezi okrasnými rostlinami i zeleninou pěstovali aksamitníky neboli afrikány. Tato letnička je dnes mezi některými zahrádkáři zatracovaná kvůli jejímu mnohdy až agresivními vzhledu a pro někoho možná až nepříjemné vůni, ale právě ona dokáže na okrasné i užitkové zahradě pravé zázraky.
Účinná ochrana, afrikán
Aksamitník (Tagetes) je na našich zahradách pěstován v několika druzích. Nejčastější je asi aksamitník rozkladitý (T. patula) dostupný v mnoha kultivarech s odlišnou barvou květů. Jeho příbuzným je aksamitník vzpřímený (T. erecta) s velkými květy. Naopak nejjemnější strukturu má aksamitník drobnokvětý (T. tenuifolia). Tyto aromatické rostliny v půdě skvěle potlačují půdní háďátka, která s oblibou napadají třeba mrkev.
Proč je tato letnička tak úspěšná a dokáže se účinkem vyrovnat různým druhům chemických látek, které se na potlačení obtížného škůdce používají? Do půdy totiž uvolňují látky obsahující síru, tak zvané thiofeny. Háďátek se tak zbavíte na jeden až tři roky, přesto je vhodné afrikány jako prevenci pěstovat mezi okrasnými rostlinami i mezi zeleninou nadále. Aksamitník pěstujte také jako předplodinu před plošnou výsadbou narcisů.
Můžete si pomoci také…
Na okrasné zahradě často řádí různí hryzci a především obávaní krtci, kteří ze zahrady dokáží během chvilky udělat doslova oranici. Do jejich děr můžete dát větvičky růže, které tohoto živočicha poraní. Mnohem humánnější variantou ovšem bude odpuzení krtka pomocí bezových větviček, které nasekáte najemno a dáte je po hrstích poblíž krtinců.
Užitečné okrasné rostliny
Některé druhy dokáží svou vůní odrazovat škodlivý hmyz. Na zahradě proto mezi ostatními okrasnými rostlinami pěstujte kromě aksamitníků také různé druhy aster, chryzantémy, lichořeřišnici větší nebo třeba krásnoočko přeslenité nebo velkokvěté. Podobně účinná je také kopretina řimbaba.
Ačkoli je náprstník prudce jedovatou rostlinou, určitě si zaslouží trochu očistit. Svými kořenovými výměšky totiž doslova léčí půdu a je proto skvělým sousedem pro většinu rostlin. V permakulturních zahradách se tedy můžete setkat s náprstníky vysazenými i mezi zeleninu, ale dobře se podporuje třeba i s borovicemi. Poblíž rostlin často napadaných mšicemi pěstujte ostrožku, která tento hmyz odpuzuje díky alkaloidům delcosinu a delsolinu.
Vedle sebe nepěstujte…
Poměrně složité se může zdát pěstování mečíků, které jsou ohroženy nejen houbovými chorobami, ale mnohdy se nesnáší ani s některými plodinami. Dobrým sousedem jim nebude hrách nebo fazole. Fazole keříčkové ani tyčkové nebudou rozhodně ideálním partnerem černuchy damašské, jednoleté rostliny mnohdy pěstované na sušení. Černucha vedle nich nebude prospívat a navíc nevytvoří ani semena. Tato atraktivní letnička si ovšem nerozumí i s dalšími druhy zeleniny, proto ji raději vysejte v zahradě okrasné.
V okrasné zahradě vedle sebe také nepěstujte růže a zimostráz vždyzelený, ačkoli by se mohlo zdát, že se jedná o velice atraktivní kombinaci. Tato nesnášenlivost je dána kořenovou konkurencí mezi oběma rostlinami. Vývoj a růst růží naopak podpoříte výsadbou užitkových i okrasných forem česneku nebo cibule.
Foto a text: Lucie Peukertová
Publikováno: 11. 4. 2018, Autor: